Tajný trumf exekutorů: Lidé jsou před nimi jako myši

Domácí Domácí
9. 5. 2013 14:55
Když dojde k exekuci, můžete se účinně bránit
Foto: Aktuálně.cz

Plzeň - Exekuce je obávaný strašák pro lidi, kteří nejsou v optimální finanční kondici. Zatímco na předváděcích akcích může důvěřivý účastník přijít o část úspor, zkříží-li mu cestu exekutor, může přijít o vše včetně střechy nad hlavou.

Návštěva exekutora je přitom mezní situací, ke které vůbec nemusí dojít.

Když si dáte pozor a nedostanete se do dluhů, exekutor nepřijde a stejně tak nemá důvod, pokud sice máte dluhy, ale řádně je hradíte.

Obvykle nejprve věřitel vyzve dlužníka k dobrovolnému splacení. Pokud ani poté není závazek uhrazen, dojde k soudnímu vymáhání pohledávky. V této fázi se rozhodně vyplatí nezahazovat obsílky a aktivně se účastnit tohoto tzv. nalézacího řízení.

Soud totiž během něj zkoumá, zda je pohledávka oprávněná, a následně vydá usnesení, kde je uvedeno, kdo komu dluží, jaká je výše dluhu a dokdy je nutné dluh uhradit.

Mnoho exekutorů však hřeší na to, že dlužník nezná svá práva, a tudíž je neumí účinně hájit, nezná ani pravomoci exekutorů.

Exekuce nenastane z ničeho nic

"Jestliže ani v tento moment nedojde k uhrazení dluhu, požádá věřitel exekutora, aby mu s vymáháním pomohl. Exekuce tedy nenastává zničehonic. Předchází jí soudní řízení, kde je možné napadat výši dluhu či se bránit vymáhání něčeho, co být vymáháno nemá," upozorňuje brožura společnosti Člověk v tísni "Obezřetnost se vyplácí - průvodce nejen pro exekutory".

V této příručce varují  před častými chybami, kterých se dlužník dopustí, a na vlně své nevědomosti se řítí do záhuby: Nepřebírá poštu, neřeší problémy včas, nepředchází soudním sporům.

Exekuce - co je třeba vědět

Řeším problémy včas, přebírám si poštu a písemně komunikuji s věřiteli.

Komunikuji i s exekutorem. Dodržuji domluvy, které s ním uzavřu.

Pokud mi byl zabaven majetek kvůli dluhům někoho jiného či majetek, který nesmí být předmětem exekuce, neprodleně zahájím písemnou komunikaci s exekutorem.

V případě, že sdílím domácnost s někým, kdo má dluhy, chráním svůj majetek sepsáním smlouvy dokládající mé vlastnictví.

Jestliže potřebuji s čímkoli poradit, vyhledám odbornou pomoc.

Dluh se navýší o náklady na soudní vymáhání a náklady na právní zastoupení, ztrácíme navíc možnost odvolat se a bránit, reálně pak hrozí exekuce.

Člověk se chová jako myš chycená do pasti, zmateně pobíhá a snaží se před problémy kličkovat a schovávat, místo aby je řešil. Takže se pak i vyhýbá komunikaci s exekutorem, čímž ztratí možnost se s ním domluvit na splátkách a nemá přehled o výši svých dluhů.

Často pak dotyčný přijde o svůj majetek či finance zbytečně jen proto, že se nedostatečně bránil proti neoprávněnému postupu exekutora.

Každá situace má řešení

Většina situací má přitom nějaké řešení a lze jim předejít. Mnoho lidí se náhle ocitne v situaci, kdy nemá z čeho uhradit vysoké vyúčtování za energie nebo jiný dluh, případně nezvládá platit domluvené splátky. Zahazování úředních obálek opět není tím nejlepším řešením.

Co nejdříve je třeba kontaktovat věřitele, informovat ho o své situaci a požádat o splátkový kalendář nebo o odklad splátek. Chce to aktivně navrhovat řešení své situace. S věřitelem se má komunikovat písemně, aby vše bylo doložitelné.

Pokud přijde od soudu platební rozkaz a dotyčný nesouhlasí s uvedenou výší dluhu, musí se bránit včasným podáním odporu proti platebnímu rozkazu, a to do patnácti dnů od jeho doručení.

Pokud začne být dluh vymáhán exekučně, bude doručeno vyrozumění o zahájení exekuce. Jenže do patnácti dnů od jeho doručení je možné podat exekutorovi návrh na zastavení exekuce, a to například tehdy, když je vymáhána nesprávná částka.

Exekutor není všemocný

Pokud by byl způsob exekuce nepřiměřený, je třeba se do patnácti dnů písemně bránit u exekutora. Nepřiměřené například je prodat drahý dům kvůli několikatisícovému dluhu, pakliže má dlužník dostatečný příjem.

Příručka Člověka v tísni varuje i před některými oblíbenými, ale nezákonnými kroky exekutorů.

"V případě exekuce movitého majetku exekutor může zabavit pouze věci, které jsou ve vlastnictví dlužníka. Některé z nich ale v rámci exekuce zabaveny být nesmějí. Jde zejména o oblečení, hotovost do výše dvojnásobku životního minima, obvyklé vybavení domácnosti (postel, stůl, židle aj.), a to zejména pokud jsou v domácnosti nezletilé děti, a dále jde o věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly (snubní prsten, zdravotnické pomůcky a jiné)."

Proti zabavení těchto věcí je opět nutné se u exekutora písemně bránit do patnácti dnů od doby, kdy se o jejich postižení exekucí dotyčná dozví.

Znáte svého spolubydlícího a jeho dluhy?

Odborníci rovněž lidi nabádají, aby si dobře rozmysleli, koho u sebe nechat bydlet. Když exekuce hrozí někomu, s kým sdílíte společnou domácnost, ocitá se totiž v riziku i váš majetek. Je dobré se tedy zajímat o případné dluhy spolubydlícího.

A pozor, pokud u vás bydlí někdo, na koho již byla exekuce uvalena, zrušení trvalého bydliště ve vaší domácnosti nestačí. Exekutor může přijít tam, kde se dlužník reálně nachází, a nikoliv jen tam, kde má trvalé bydliště.

Pokud by vám exekutor zabavil vaši věc, je třeba se co nejdříve na něj obrátit a doložit vlastnictví věci. Pokud vám nevyhoví, musíte se do třiceti dnů obrátit na soud.

Exekuční řízení a vše, co mu předchází je velmi spletité. Vždy ale existují patřičné instituce, které vám odborně poradí, většinou i zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy