Světový šampion ve hře go vrátil úder. Konečně porazil počítač

ČTK ČTK
13. 3. 2016 19:17
Jihokorejec I Se-dol v neděli konečně "vrátil úder" superpočítači společnosti Google AlphaGo a po třech prohrách zvítězil. Demis Hassabis - zakladatel britské společnosti DeepMind, kterou vlastní Google a která program AlphaGo vyvinula - řekl, že tentokrát počítač skutečně chyboval. Umělá inteligence podle něj "šlápla vedle" v 79. tahu a až v 87. si to "uvědomila". Po čtyřech a půl hodinách se pak "vzdala".
Světový šampion ve hře Go Lee Se-dol zahajuje partii proti umělé inteligenci, programu AlphaGo, respektive proti programátorovi Aja Huangovi.
Světový šampion ve hře Go Lee Se-dol zahajuje partii proti umělé inteligenci, programu AlphaGo, respektive proti programátorovi Aja Huangovi. | Foto: Reuters

Soul - Světový šampion v asijské deskové hře go Jihokorejec I Se-dol v neděli konečně "vrátil úder" superpočítači společnosti Google AlphaGo a po třech prohrách zvítězil.

Stroj sice celý souboj na pět partií už vyhrál, ale Jihokorejec aspoň z klání neodejde s "kanárem", jak se to loni stalo nejlepšímu hráči v Evropě Fan Chuejovi.

Strhující hra

Třiatřicetiletý I Se-dol zvítězil po strhující hře, napsal server The Verge, který "goový" souboj pečlivě sleduje. AlphaGo udělal několik překvapivých tahů, nad nimiž si komentátoři lámali hlavu, zda šlo o chybu, nebo jako v předchozích partiích o neobvyklé strategie, které přes svou nevyzpytatelnost skončí v závěru dobře.

Demis Hassabis - zakladatel britské společnosti DeepMind, kterou Google vlastní a která program AlphaGo vyvinula - ale řekl, že tentokrát počítač skutečně chyboval. Umělá inteligence podle něj "šlápla vedle" v 79. tahu a až v 87. si to "uvědomila". Po čtyřech a půl hodinách se pak "vzdala".

I Se-dola při příchodu na následnou tiskovou konferenci přivítal bouřlivý potlesk. "Ještě nikdy jsem neměl tak velkou gratulaci po výhře v jedné jediné hře," poznamenal Jihokorejec. Připomněl také, že před utkáním věřil, že vyhraje 5:0 nebo 4:1, a proto má pro něj dnešní výhra po třech prohrách mnohem větší cenu.

Poslední partie bude v úterý

AlphaGo a I "zkřížili kameny" v jihokorejské metropoli Soulu v hotelu Four Seasons. Jejich poslední partie je naplánovaná na úterý 15. března.

Loni v říjnu počítač pětkrát za sebou porazil čtyřiatřicetiletého Číňana žijícího ve Francii Fan Chueje, který je považován za jednoho z nejlepších hráčů go působících v Evropě. Šlo o vůbec první porážku podobně elitního hráče, kterou řada expertů čekala mnohem později.

Hra go, která vznikla zhruba před čtyřmi tisíci let v Číně, má jednoduchá pravidla. Na hrací desku většinou o 19 krát 19 polích kladou dva hráči své kameny tak, aby ohraničili co největší území či obklíčili co nejvíce soupeřových kamenů.

Go má nesrovnatelně více kombinací tahů než šachy. Proto je podle expertů tvorba programu úspěšného v této hře mnohem složitější než toho šachového. Prvním známým pokořitelem šachového šampiona se v roce 1997 stal program DeepBlue společnosti IBM, který porazil mistra světa Garriho Kasparova.

 

Právě se děje

Další zprávy