HBO jde po pirátech Hry o trůny. Zakazuje projekce v barech

jaz
Aktualizováno 23. 4. 2015 23:05
Americká kabelová televize se snaží zamezit nelegálnímu sledování svého nejúspěšnějšího pořadu.
Foto: HBO

Praha – V polovině dubna odstartovala již pátá řada divácky oblíbeného seriálu Hra o trůny, jejíž premiéru provázel dřívější únik prvních čtyř dílů na internetu. HBO, která seriál produkuje, trápí kromě pirátů i veřejné projekce v amerických barech nebo sdílení hesel uživatelů k internetovému sledování, píše web Mashable.

Seriálová adaptace knižní série Píseň ledu a ohně od amerického spisovatele George R. R. Martina vede v žebříčcích coby pirátsky nejstahovanější pořad, jen uniklé díly nové série si stáhlo osm milionů lidí. Televize se marně snažila předejít nelegálnímu sledování tím, že premiéra proběhla ve 170 zemích světa skoro ve stejnou dobu.

Kabelové televizi jsou trnem v oku i veřejné projekce v barech a bistrech. Jedním z nich je například brooklynský bar Videology, který k premiéře připravil speciální tematický večer. Televize poslala majitelům dopis s varováním, že hromadné vysílání je nelegální. "Je mi líto. Nebudou žádné Hry o trůny. Dnes ani nikdy jindy. Není to naše volba," napsal na Facebook spolumajitel baru James Leet, který místo toho zařadil na program seriál Mad Men.

"Zakázat vysílání v baru dopisem je něco jako říct, že nemůžu pozvat přátele do svého domu a sledovat Hry o trůny, protože za to nezaplatili. Je to špatně," řekl New York Post Ian Phillips, stálý zákazník baru.

Podobným způsobem zasáhla HBO už kolem roku 2000, kdy zatrhla podnikům v Chicagu vysílat úspěšný krimi seriál z mafiánského prostředí Rodina Sopránů (The Sopranos).

Panák za každého mrtvého

Desítky barů po celé Americe pořádají veřejné projekce seriálu navzdory výhrůžkám HBO. Například majitel jednoho z podniků ani nevybírá peníze za vstup, naopak nalévá svým zákazníkům zdarma, pokud během vysílání některá z postav zemře, nebo se na obrazovce objeví drak.

Problémem je také internetové vysílání, které HBO poskytuje platícím divákům pod heslem. To si ale lidé mezi sebou půjčují a televize tak stejně přichází o peníze. Proto má v plánu spustit nový streamovací kanál s názvem HBO Go, který bude před podobnými praktikami chráněn. Diváky vyjde měsíční poplatek na 15 dolarů (necelých 400 korun).

Kdo zemře a kdo přežije, je ještě klíčovější než dříve, tvrdí filmová recenzentka Jindřiška Bláhová o páté řadě populárního seriálu Hra o trůny, kterou začala vysílat společnost HBO. | Video: Jindřiška Bláhová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy