V USA vznikla konopná církev. Bohoslužbu zakončuje jointem

Magazín Magazín
9. 6. 2015 18:30
Zákon podporující náboženskou svobodu dal vzniknout nové církevní organizaci, jejímž symbolem se stal konopný list.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Indianapolis - Díky nově schválenému zákonu na podporu náboženské svobody vznikla v americkém státě Indiana tzv. První konopná církev. Úvodní bohoslužba proběhne 1. července, tedy v den, kdy vejde zákon v platnost, informuje magazín Forbes.

"Nechceme lidi otrávit. Naopak, chceme je vidět zdravé a konopí je přeci ta nejzdravější rostlina na zemi," vysvětlil zakladatel nové církevní organizace Bill Levin pro Yahoo News.

The First Church of Cannabis
The First Church of Cannabis | Foto: Facebook The First Church of Cannabis

Devětapadesátiletý truhlář sám sebe označuje za ministra lásky a během uvolněných bohoslužeb chce hrát místo varhan na harmoniku. "Budeme stejně jako jiné církve dělat samé prospěšné věci. Oslavovat život, solidaritu, lásku a dobré zdraví," uvedl.

Kromě hry na harmoniku se plánuje věnovat kázání o lásce, životu, smíchu nebo osobnostním růstu. Vyvrcholením celé mše bude modlitba a vykouření společného jointa.

Marihuana budiž požehnána

Levin chce konopí i pěstovat. Církev ale prodávat či nakupovat marihuanu neplánuje, kouření však bude během obřadů povoleno. "Bůh žehnej tomu, kdo bude v naší církvi kouřit," potvrzuje.

Církev, kterou někteří považují spíše za satirické uskupení než za náboženskou organizaci, byla rovněž zproštěna povinnosti platit daně. Prostřednictvím crowdfundingového serveru Go Fund Me navíc vybrala od sedmi stovek dárců přes 15 tisíc dolarů.

Zákony, díky nimž mohla tato církevní organizace vzniknout, byly přijaty na začátku dubna v Indianě a Arkansasu. Ještě před samotným schválením vyvolaly v obou státech kritiku. Kontroverzní odstavec, který by podle odpůrců mohl diskriminovat homosexuály, byl z konečného znění vypuštěn. 

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy