Kosmetika z výkalů, bytový kompostér i stroj na výrobu červů. Svět si připomíná Den země

Magazín Magazín
22. 4. 2017 10:06
V sobotu 22. dubna si celý svět připomíná ekologický svátek Den země, který upozorňuje na škodlivé dopady člověka na životní prostředí. Podívejte se na projekty nadšenců, kteří se snaží změnit svět k lepšímu.

Historie Dne země sahá až do roku 1969, kdy na konferenci UNESCO v San Francisku navrhl oslavy mírový aktivista John McConnell. Jeho počin byl schválen a podepsán tehdejším generálním tajemníkem Spojených národů U Thantem.

Aktivista chtěl, aby se lidé k sobě a svému okolí chovali mírumilovně a zodpovědně.

Den země se původně měl slavit 21. března, kdy si severní polokoule připomíná jarní rovnodennost. Ve stejném roce americký senátor Gaylord Nelson však inicioval vzdělávací ekologický program ve Spojených státech, který měl připadat na 22. dubna. Dubnové datum se uchytilo a v roce 1990 se stalo celosvětově významným dnem.

Při této příležitosti jsme vybrali dvanáct nejzajímavějších ekologických projektů, které lidé po celém světě vyvíjejí pro lepší život na Zemi.

Nejtěsnější dům na světě, Tomáš Maršík, Aljaška
Nejtěsnější dům na světě, Tomáš Maršík, Aljaška | Foto: Archiv Tomáše Maršíka

Nejtěsnější dům na světě se stěnami z recyklovaných novin

V aljašském Dillinghamu stojí nejtěsnější dům na světě. Jeho autorem je český rodák Tomáš Maršík spolu se svou ženou Kristin Donaldsonovou. Organizace World Record Academy jim ocenění udělila v roce 2013. Ekologická stavba se pyšní také 70 centimetrů širokými stěnami z recyklovaných novin a interiérem z bambusu. 

"Náš dům dosáhl pouze 0,05 jednotky air changes per hour (ACH, jednotka počítající, kolik výměny vzduchu za hodinu je potřeba na udržení diferenciálního tlaku v místnosti), což je desetkrát méně než pasivní dům," popsal Maršík Aktuálně.cz.

Přečtěte si: Nejtěsnější dům na světě postavil Čech. Stavbu si natrénoval na srubu v aljašské divočině

 

Právě se děje

Další zprávy