Student létá levně po celém světě. Teď to chce naučit Čechy

Petra Jansová Petra Jansová
20. 1. 2015 11:45
Jak cestovat levně a proč se vyhnout cestovním kancelářím, prozradil David Eiselt, který se živí zprostředkováváním prodeje levných letenek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Rozhovor - David Eiselt vždy tíhl k cestování a především pak k létání. Na letišti začal nejprve skládat kufry a pak se nějakou dobu živil jako stevard. Koníček ho nakonec dovedl až na ČVUT, kde studuje provoz a řízení letecké dopravy

Kromě toho, že právě odevzdává diplomovou práci, už tři roky podniká. Založil úspěšné webové stránky CestujLevne.com, na kterých lidem zprostředkovává prodej levných letenek. Sám teď poletí na Seychelské ostrovy za devět tisíc korun.

David Eiselt
David Eiselt | Foto: Facebook David Eiselt

A.cz: Proč vás napadlo nabízet lidem zrovna levné letenky?

David Eiselt: Letadla a všechno kolem nich mě přitahovalo už dávno. Nejprve jsem pracoval jako brigádník na letišti a skládal kufry. Šlo o krátkodobou záležitost, ale měl jsem možnost dostat se na plochu a k letadlu. Pak jsem začal létat jako stevard. Zároveň finišuju studia na Fakultě dopravní ČVUT.

A.cz: Jak dlouho takhle podnikáte?

Už tři roky, ale až poslední rok se to rozjelo.

A:cz: Kde sháníte letenky?

V podstatě zprostředkovávám prodej dopravcům. Jsem vlastně takový mezičlánek mezi koncovým zákazníkem a prodejcem. Hledám ty nejlevnější letenky.

A.cz: Nedávno jsem hledala zájezd na Sardinii pro čtyřčlennou rodinu a cestovní kancelář ho prodávala například za 70 tisíc korun. Dokážete mi ho nabídnout levněji?

Já zájezdy neprodávám. Každopádně vím, že například z Bratislavy můžete na Sardinii letět asi za 2500 korun. Společně s ubytováním se dostanete přehledně pod 10 tisíc za osobu.

A.cz: Proč tedy lidé dávají přednost mnohem dražším zájezdům z cestovek?

Možná ze strachu a také z nedůvěry. Lidé mají paradoxně pocit, že za málo peněz se nedá koupit kvalita. Ze začátku jsem hodně často dostával dotazy, jaké jsou například ještě skryté letištní poplatky, nebo dokonce jaký je technický stav letadla. Prostě mi nevěřili, že se letenka do New Yorku dá pořídit třeba i za osm tisíc.

A.cz: Není problém třeba jazyková bariéra? Spousta Čechů se bojí, že se na místě zkrátka nedomluví.

To je možné. Ale jak jsem říkal, spíš to bude strach z neznáma. Hodně lidí funguje tak, že si každý rok koupí zájezd nejenom do stejné země, ale i do stejného hotelu. Dávají přednost jistotě a ověřeným věcem. Možná jsme do určité míry konzervativní. Snažím se ale odblokovat už tenhle strach. Dokážeme vypracovat detailní itinerář. Poradit, jak se dostat z letiště, nebo dát pár tipů třeba i na výhodné ubytování.

A.cz: Kdo je vaším nejběžnějším klientem?

Zatím spíš studenti a lidé mladší generace. Starší generace má prostě asi stále ten blok, ale i to se v poslední době mění.

A.cz:  Kam Češi létají nejraději?

Pokud se budeme bavit o evropských víkendových výpadech, tak tam jasně vévodí Londýn s Paříží. V poslední době se díky nízkým cenám daří též italským metropolím. V přímořských lokalitách je to jasně Řecko. Ve vzdálenějších koutech světa pak oblast Thajského zálivu a destinace v USA, které kopírují celosvětový trend.

A.cz: Kterou zemi zatím Češi neobjevili a je to podle vás škoda?

Osobně dávám přednost oblasti v jihovýchodní Asii. Například Indonésie je jednou z destinací, kam se vyplatí vyrazit za zimním sluncem. Každý zná jen Bali, málokdo pak pobřeží Sumatry či Jávy. Osobně fandím také oblastem střední Afriky, které jsou však aktuálně z pohledu cestovatelů politicky nestabilní, a proto se prsty na mapě těmto lokalitám vyhýbají.

A.cz: Proč by lidé měli cestovat sami bez klasických cestovních kanceláří, když tedy pomineme cenový faktor?

Cestovní kancelář vám nenabídne žádné zážitky navíc. Zavření uprostřed hotelového komplexu nenasajete místní kulturu a nepoznáte blíže místní lidi. Například já hodně poznávám nová místa skrze gastronomii. Není nad to zajít si do místní restaurace a ochutnat nějaké lokální speciality.

A.cz: Cestujete hodně?

Cestuju hodně a rád. Posledních pár let se snažím uniknout hlavně před zimou.

A.cz: Máte nějaké oblíbené místo, kam se rád vracíte?

Téměř při každé cestě skrz jihovýchodní Asii se zastavím na ostrově Langkawi, to je pro mě oáza klidu a dobrého jídla.

A.cz: Kam se chystáte teď?

V letošním roce mne čeká nízkonákladová výzva v podobě exotických Seychelských ostrovů. Letence za devět tisíc se zastávkou v Miláně, Abú Dhabí a Paříži jsem neodolal.

A.cz: A kam jste letěl za rekordně nízkou cenu?

Moje trio tvoří letenky z Prahy do Stockholmu za dvacet korun, do New Yorku za 2400 korun a z Paříže do Kuala Lumpur za 3800 korun. Všechny ceny jsou konečné a za zpáteční cestu.

A.cz: Jak si zařídit co nejlevnější dovolenou?

Toto je celkem obsáhlá otázka. Pokusím se tedy v několika krocích alespoň částečně nastínit celý proces. Prvně je důležité mít přehled o cenách do konkrétní destinace. Bez přehledu těžko poznáme, zda máme, nebo nemáme letenku koupit. Základní cesta k přehledu je alespoň týdenní kontrola cen. Dlouhodobě jsou nejvýhodnější letenky zhruba měsíc až tři měsíce před odletem. Také je důležité vědět, jaké aerolinky nám do kýžené destinace létají.

Mnohdy lidé opomíjí nízkonákladové společnosti jen proto, že o nich nevědí. V klasických rezervačních systémech totiž chybí. Letenky prodávají jen skrz své vlastní webové stránky. Jakmile máme letenku, podíváme se na nějaký srovnávač hotelových zařízení. Ten nám během okamžiku vyfiltruje nejzajímavější nabídky, díky čemuž máme okamžitě přehled. Ubytování se příliš nehýbe, proto pokud jedeme v sezoně, s nákupem není potřeba otálet. Mnohdy se vyplatí využít nabídky storna zdarma a sledovat vývoj cen i nadále. V případě ubytování je to otázka čistě osobních preferencí. Zde se toho tolik poradit nedá. Kombinací letenka a hotel se oproti cenám nabízeným cestovní kanceláří dostáváme na úsporu ve výši dvacet až padesát procent z celkové ceny.

 

Právě se děje

Další zprávy