Některá česká kina se v minulých dnech rozhodla promítat debut jednoho z nejobdivovanějších průkopníků režie. Projekci sovětského němého snímku Stávka z roku 1925 Sergeje Michajloviče Ejzenštejna doprovodila živá hudba.
Ani ne hodinu a půl dlouhé drama se vyznačuje rychlým vyprávěním. "Ejzenštejnovy záběry trvaly dvakrát kratší dobu, než bylo zvykem třeba v tehdejším Hollywoodu a i dnešní publikum se bude muset trochu snažit, aby zběsilému tempu stačilo. Díky tomu je divák zahlcen přívalem fascinujících obrazů, které spolu díky provokativnímu střihu komunikují a vytvářejí tak nové významy," popisuje Sedláček.
Jádrem vyprávění z počátku 20. století jsou stávky dělníků, kteří už nechtějí být "vykořisťováni buržoazií". To vede k brutálním zásahům carského státního aparátu proti rodícímu se proletariátu.
"Z dnešního pohledu lze Stávku zařadit mezi díla komunistické propagandy, šířící přežité a nebezpečné myšlenky socialistické revoluce. Zároveň se však díky Ejzenštejnově originálnímu stylu jedná o výsostně umělecké dílo, takže minimálně z formálního hlediska je pořád inspirativní," dodává filmový kritik o filmu, který si celý lidé mohou celý pustit také na YouTube.