Při neobvyklé operaci trvající osm hodin mu lékaři podle deníku Daily Telegraph nejprve odebrali jeden ze špičáků a následně ho vložili do očního důlku, kde slouží jako držák čočky.
Speciální technika se nazývá osteoodontokeratoprotéza.
"Když jsem o tom poprvé slyšel, nevěřil jsem, že je to možné. Myslím, že nejsem sám. Moji přátelé mi taky nevěří, myslí si, že si z nich dělám legraci a vymyslel jsem si to," vysvětlil šťastný pacient.
Nečekal, že znovu uvidí
Dvaačtyřicetiletý Martin Jones, který pracoval jako stavitel, přišel o zrak před dvanácti lety. Tehdy mu při práci na vrakovišti explodovala před obličejem nádoba plná horkého hliníku.
Utrpěl popáleniny na 37 % těla a přišel o levé oko. Pravé oko se podařilo zachránit, ale zůstalo slepé.
Odborníci se mu snažili vrátit zrak transplantací kmenových buněk od dárce, zákrok se ale nevydařil.
Bylo proto rozhodnuto, že Martin podstoupí unikátní operaci, kterou umí jako jediný ve Velké Británii provést doktor Christopher Liu.
Při zákroku byla do zubu vyvrtána díra a do ní umístěna speciální čočka. Zub byl na tři měsíce umístěn do pacientovy tváře, aby se kolem něj vytvořily nové tkáně a cévy.
Pak zbývalo "jen" vložit zub do mužova pravého očního důlku a po dvou týdnech mohl znovu vidět.
Těšil se na manželku
"Mé oko teď vypadá jako ze sci-fi filmu," směje se Martin, který je rád, že znovu vidí. "To, že se mi vrátil zrak, mi změnilo život. Je to vzácný dar a nikdy ho skutečně neoceníte, dokud o něj nepřijdete," dodal.
Před operací se nejvíce těšil, že konečně uvidí svou padesátiletou ženu Gill, kterou si vzal před čtyřmi lety.
"Svou manželku jsem potkal, když jsem byl slepý. Chtěl jsem, aby byla první osobou, kterou spatřím. Lékaři mi sundali obvazy a najednou jsem uviděl postavu a byla to ona. Vypadá nádherně a sladce. Bylo neuvěřitelné ji poprvé uvidět," svěřil se se svými pocity.