Slavného afrického lva Cecila zabil zubař z Minnesoty

Magazín Magazín
28. 7. 2015 15:56
Turista, který vylákal za pomocí průvodců třináctiletého lva z národního parku Hwange v Zimbabwe a následně ho zastřelil, pochází z americké Minnesoty.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Harare – Nejslavnějšího lva Afriky zastřelil podle zjištění deníku The Telegraph americký zubař Walter Palmer z Minnesoty. Vášnivý lovec zaplatil strážcům parku za možnost zvíře zabít zhruba 50 tisíc eur (1,5 milionu korun).

Podle Johnnyho Rodriguese, který vede ochránce přírody v Zimbabwe, byla v případě smrti lva Cecila použita metoda, která má legalizovat odstřel. Lva z rezervace odlákali na návnadu v podobě mršiny. Zvíře se tak dostane z chráněného území a turisté ho "legálně" zabijí.

"Smrt Cecila je tragédie nejen proto, že byl symbolem Zimbabwe, ale protože musíme počítat také se smrtí jeho šesti lvíčat. Nový samec smečky je nenechá naživu, aby získal lvice k páření," řekl Rodrigues.

Strážce parku, kteří se na odstřelu slavného lva podíleli, teď čeká stání před soudem. Jeden z nich, Theo Bronkhorst, se hájí, že neměli tušení o tom, že se jedná o Cecila. "Byl to nádherný, zdravý lev. Nevěděli jsme, že jde o slavného lva," tvrdí Bronkhorst a odvolává se na platnou licenci, která jeho klientovi umožnila v dané oblasti lovit zvěř lukem a šípy.

Walter Palmer pochází z Minnesoty a k celému incidentu se zatím nevyjádřil. Podle zjištění deníku jde o vášnivého lovce, který má bohaté zkušenosti s lovem pomocí luku a šípů. Na fotkách například pózuje se zastřeleným leopardem, losem nebo bílým nosorožcem.

Lidé na Facebooku teď píší zubařovi nenávistné vzkazy a odrazují pacienty od návštěvy jeho ordinace.

Lov lvů v Africe střelnými zbraněmi a pomocí luku a šípů je legální v JAR, Namibii, Zimbabwe a Mosambiku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Výkonný výbor FAČR kvůli koronaviru znovu odložil valnou hromadu

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl o dalším odložení valné hromady, která se měla uskutečnit 18. června v Olomouci. Důvodem jsou přetrvávající opatření proti šíření nového typu koronaviru, která komplikují organizaci. O novém termínu zatím nerozhodl. Původně se měla valná hromada konat 29. května.

Další zprávy