Káhira - Hranice možností v tom, co všechno a kolik toho lze pašovat letadlem, posunul v Egyptě turista ze Saúdské Arábie.
Ostraha na káhirském letišti muže zadržela ve chvíli, kdy jeho kufry projížděla rentgenem. Policistům se zdálo, že v zavazadlech je něco divného, a nařídili jedno z nich otevřít.
Kobra chtěla ven
Když tak dvaadvacetiletý Saúd učinil, spatřili v bagáži několik desítek hadů a malých krokodýlů z Nilu. Mezi plazy byla i kobra, která se usilovně snažila dostat z kufru ven.
"Jde o největší známý případ pašování nilských krokodýlů přes jakékoliv egyptské letiště," řekl stanici BBC šéf letištní policie v Káhiře Júsef Mamdúh.
Pašerák je prý vědec
Pašeráka, který cestoval do Rijádu, policie na několik hodin zadržela.
Hájil se tím, že si hady i krokodýly opatřil k vědeckým účelům a že nevěděl o zákazu tato zvířata vyvážet. Tvrdil o sobě, že je z univerzity.
Krokodýli i hadi skončili prozatím v káhirské zoo. Odtud se zřejmě vrátí zpět do přírody.
Domácí mazlíčci?
V Egyptě jde letos už o druhý případ saúdského pašeráka zvířat. V květnu celníci objevili v kufrech jiného muže stovky malých hadů.
V Saúdské Arábii je údajně chování krokodýlů nebo hadů v domácnosti populární a po těchto zvířatech je na trhu velká poptávka.
Krokodýli na těle
Letos v březnu zas proti pašování krokodýlů zasahovala policie na hranici mezi Egyptem a pásmem Gazy. Žena, která cestovala do Gazy, celníkům připadala nápadně a nepřirozeně obézní.
Nařídili její osobní prohlídku. Zjistili, že měla k tělu připevněny tři malé krokodýly. Tlamy měli pevně svázané.
V Egyptě jsou oblíbeným cílem pašeráků také korály z Rudého moře. Za úplatek se ale egyptší celníci často tváří, že nic zakázaného v zavazadle nevidí.