Šanghaj je místem, kde se Čína zasnoubila se Západem

Adam Pešek
3. 9. 2011 16:00
V Šanghaji si sáhnete na tep moderního světa
Šanghaj, Čína
Šanghaj, Čína | Foto: Isifa/Thinkstock

Působí-li na vás vzkvétající čínská ekonomika pouze jako neurčitý shluk čísel a grafů, nezadržitelným tempem rostoucí a měnící se Šanghaj můžete brát jako jeden z jejích hmatatelných důkazů.

Moderní velkoměsto na soutoku řek Jang-c'-ťiang a Huangpu Jiang se postupně zbavovalo starých čtvrtí, aby na jejich místo přišly moderní mrakodrapy, finanční centra a sídla poboček světových firem. Přesto však najdete v rušné betonové džungli stále několik historických památek a obdivovat tak budete moci více, než jen do nebes sahající velikány této živé metropole.

Nákupní třída Nanjing Lu se řadí k vůbec nejrušnějším ulicím světa a jejích šest kilometrů délky zahrnuje snad vše, na co si jen vzpomenete - od kaváren a restaurací evropského střihu, přes několikapatrová nákupní centra až po venkovní trhy s elektronikou. Při výjimečných příležitostech (typu oslav čínského nového roku) se Nanjing Road stává centrem bujarých oslav a svou atmosférou je pak jakousi obdobou newyorského Times Square.

zahrady Yuyuan v Šanghaji
zahrady Yuyuan v Šanghaji | Foto: Isifa/Thinkstock

Nábřeží Bund hýří koloniální architekturou a bývá někdy přezdíváno "muzeem budov." Na své někdejší postavení finančního centra Dálného východu tak už jen matně vzpomíná. Pohled přes řeku na panorama čtvrti mrakodrapů Pudong pak poměrně jasně ukazuje, jakým směrem se vydaly mnohdy až megalomanské tendence významných světových firem.

Nejvyšší z tamních staveb, televizní vysílač Oriental Pearl Tower, sahá do úctyhodné výšky 468 metrů a ze svých patnácti pozorovatelen nabízí úchvatný výhled. Najdete tu i otočnou restauraci, výstavní haly, nákupní středisko nebo hotel s kapacitou dvaceti pokojů. Přízemí extravagantní stavby hostí historické muzeum s artefakty, nashromážděnými od založení přístavu až po komunistický převrat. I to má své zásluhy na obrovské roční návštěvnosti, která činí přes tři miliony lidí.

skanzen vesničky Zhujiajiao v Šanghaji
skanzen vesničky Zhujiajiao v Šanghaji | Foto: Isifa/Thinkstock

Ještě starší období pamatuje čtvrť, která zbyla ze "staré" Šanghaje - mezi zdmi jejích budov najdete jak sto let staré obchody, tak třeba i taoistický chrámový komplex City God Temple. Za návštěvu potom stojí i přilehlé zahrady Yuyuan s několika nádhernými čínskými pavilony, jimž vévodí vyhlášená čajovna Mid-Lake Pavilion.

A když vás už věčně přeplněné ulice unaví, najdete v blízkosti naštěstí i několik klidnějších míst. Zhruba hodinu jízdy od centra leží skanzen čínské vesnice Zhujiajiao. Těžko říct, nakolik lze místo se sedmi tisíci obyvatel považovat za vesnici, nicméně bárky plující po místních kanálech či úzké uličky lemované typicky čínskými domy působí poměrně ospale a tato "turistická atrakce" se tak alespoň trochu blíží obrazu tradiční, staré Číny.

čtvrť mrakodrapů Pudong v Šanghaji
čtvrť mrakodrapů Pudong v Šanghaji | Foto: Isifa/Thinkstock

Ve většině poznávacích zájezdů představuje Šanghaji obvykle pouze jednodenní zastávku, což stěží postačí i pouhému povrchnímu nahlédnutí. Zpáteční letenky s jedním mezipřistáním se pohybují asi kolem šestnácti tisíc korun. Vlastní prozkoumání nejlidnatějšího čínského města tak může vyjít levněji, než jeden z kompletních zájezdových balíčků, začínajících na třiceti tisících korunách.

 

Právě se děje

Další zprávy