New York má zajímavých míst opravdu nepočítaně

Adam Pešek
30. 7. 2011 16:00
Times Square, Empire State Building, Central Park, Broadway, ... New York
Manhattan, New York
Manhattan, New York | Foto: Isifa/Thinkstock

Světové centrum obchodu a finančnictví, zábavy, umění, módy, reklamy, médií, mezinárodních vztahů a diplomacie … Ano, řeč je o největším americkém městě New York a na rozporuplné přezdívce hlavní město světa asi přeci jen něco bude. Jeho ulice byly dějištěm stovek filmů, popsaly se o nich tisíce řádků a alespoň matné povědomí o jejich podobě má snad každý. New York je ohromný nejen svým dosahem, ale i rozlohou a už každý z jeho pěti městských obvodů je sám o sobě v podstatě ekvivalentem velkoměsta.

Nejcharakterističtějším znakem jsou bezesporu mrakodrapy a s výsledným číslem vyšším než šest tisíc metropole nemá v tomto směru na světě konkurenci. Nejvíce se jich nachází na Manhattanu, kde sídlí i ty všeobecně známé jako Empire State Building, Chrysler Building, Woolworth Building a stovky dalších. Týž městský obvod pak zahrnuje i naprostou většinu dalších, turisticky oblíbených míst.

Socha svobody na ostrově Liberty Island, New York
Socha svobody na ostrově Liberty Island, New York | Foto: Isifa/Thinkstock

Rušnému Times Square se občas přezdívá křižovatka světa, divadly hýří Broadway, na Upper West Side sídlí proslulá scéna Metropolitní opery a komplex budov Rockerfeller Center stojí za návštěvu třeba i kvůli Muzeu moderního umění, jehož sbírku mnozí považují za jednu z vůbec nejlepších. K vidění jsou například Picassovy Avignonské slečny, Rousseauova Spící cikánka, Dalího Persistence paměti a výčet slavných obrazů by mohl ještě dlouho pokračovat.

noční pohled na Times Square, New York
noční pohled na Times Square, New York | Foto: Isifa/Thinkstock

Inaugurace George Washingtona proběhla ve Federal Hall, památné koncerty proslavily Carnegie Hall, různorodou zábavu slibuje i multifunkční hala Madison Square Garden. A stále jsme na pouhém zlomku všech zajímavých míst.

Otráveni ruchem velkoměsta můžete spočinout v zeleni Central Parku a malým rozptýlením může být třeba skromné místní zoo. Na východním okraji stojí Metropolitní muzeum umění, jenž je vůbec největší a nejstarší v celých Spojených státech. Jeho úctyhodná sbírka čítá více než dva miliony uměleckých děl a pokrývá období od antiky až po modernu.

K neodmyslitelným americkým symbolům rozhodně patří Socha Svobody a ta je pochopitelně newyorskou atrakcí číslo jedna. Na její Liberty Island se dostanete jedině trajektem z Battery Parku, ale chcete-li se rozhlédnout z její čelenky, musíte si své místo zarezervovat minimálně měsíc předem. Jinak vám bude muset stačit pouhá plavba kolem.

S jakým obvodem Manhattan spojuje slavný Brooklynský most je asi jasné, Brooklyn samotný i ostatní městské části už ovšem většina turistů opomíjí. Přitom flóru jako v brooklynské botanické zahradě jinde v New Yorku nenajdete, zajímavou podívanou nabízí i místní akvárium a poloostrov Coney Island kromě pláží zahrnuje i velkolepý lunapark.

Central Park v New Yorku patří k nejznámějším městským parkům na světě
Central Park v New Yorku patří k nejznámějším městským parkům na světě | Foto: Isifa/Thinkstock

Etnicky rozmanitý Queens například dává poměrně velký prostor mladým umělcům v muzeu současného umění PS1 nebo vlastní jednu z mála zón vyhraných přímo pro graffiti, v poměrně chudém Bronxu najdete v Síni slávy hlavy nejdůležitějších amerických osobností a na Staten Islandu se nachází třeba jeden z posledních nedotčených lesů ve městě.

Do natolik významného města, jakým New York bezesporu je, naštěstí existují i přímé spojení z Prahy a nejlevnější zpáteční letenky se pohybují kolem pětadvaceti tisíc korun. Dovolená i s ubytováním pak začíná kolem třiceti tisíc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy