New York má zajímavých míst opravdu nepočítaně

Adam Pešek
30. 7. 2011 16:00
Times Square, Empire State Building, Central Park, Broadway, ... New York
Manhattan, New York
Manhattan, New York | Foto: Isifa/Thinkstock

Světové centrum obchodu a finančnictví, zábavy, umění, módy, reklamy, médií, mezinárodních vztahů a diplomacie … Ano, řeč je o největším americkém městě New York a na rozporuplné přezdívce hlavní město světa asi přeci jen něco bude. Jeho ulice byly dějištěm stovek filmů, popsaly se o nich tisíce řádků a alespoň matné povědomí o jejich podobě má snad každý. New York je ohromný nejen svým dosahem, ale i rozlohou a už každý z jeho pěti městských obvodů je sám o sobě v podstatě ekvivalentem velkoměsta.

Nejcharakterističtějším znakem jsou bezesporu mrakodrapy a s výsledným číslem vyšším než šest tisíc metropole nemá v tomto směru na světě konkurenci. Nejvíce se jich nachází na Manhattanu, kde sídlí i ty všeobecně známé jako Empire State Building, Chrysler Building, Woolworth Building a stovky dalších. Týž městský obvod pak zahrnuje i naprostou většinu dalších, turisticky oblíbených míst.

Socha svobody na ostrově Liberty Island, New York
Socha svobody na ostrově Liberty Island, New York | Foto: Isifa/Thinkstock

Rušnému Times Square se občas přezdívá křižovatka světa, divadly hýří Broadway, na Upper West Side sídlí proslulá scéna Metropolitní opery a komplex budov Rockerfeller Center stojí za návštěvu třeba i kvůli Muzeu moderního umění, jehož sbírku mnozí považují za jednu z vůbec nejlepších. K vidění jsou například Picassovy Avignonské slečny, Rousseauova Spící cikánka, Dalího Persistence paměti a výčet slavných obrazů by mohl ještě dlouho pokračovat.

noční pohled na Times Square, New York
noční pohled na Times Square, New York | Foto: Isifa/Thinkstock

Inaugurace George Washingtona proběhla ve Federal Hall, památné koncerty proslavily Carnegie Hall, různorodou zábavu slibuje i multifunkční hala Madison Square Garden. A stále jsme na pouhém zlomku všech zajímavých míst.

Otráveni ruchem velkoměsta můžete spočinout v zeleni Central Parku a malým rozptýlením může být třeba skromné místní zoo. Na východním okraji stojí Metropolitní muzeum umění, jenž je vůbec největší a nejstarší v celých Spojených státech. Jeho úctyhodná sbírka čítá více než dva miliony uměleckých děl a pokrývá období od antiky až po modernu.

K neodmyslitelným americkým symbolům rozhodně patří Socha Svobody a ta je pochopitelně newyorskou atrakcí číslo jedna. Na její Liberty Island se dostanete jedině trajektem z Battery Parku, ale chcete-li se rozhlédnout z její čelenky, musíte si své místo zarezervovat minimálně měsíc předem. Jinak vám bude muset stačit pouhá plavba kolem.

S jakým obvodem Manhattan spojuje slavný Brooklynský most je asi jasné, Brooklyn samotný i ostatní městské části už ovšem většina turistů opomíjí. Přitom flóru jako v brooklynské botanické zahradě jinde v New Yorku nenajdete, zajímavou podívanou nabízí i místní akvárium a poloostrov Coney Island kromě pláží zahrnuje i velkolepý lunapark.

Central Park v New Yorku patří k nejznámějším městským parkům na světě
Central Park v New Yorku patří k nejznámějším městským parkům na světě | Foto: Isifa/Thinkstock

Etnicky rozmanitý Queens například dává poměrně velký prostor mladým umělcům v muzeu současného umění PS1 nebo vlastní jednu z mála zón vyhraných přímo pro graffiti, v poměrně chudém Bronxu najdete v Síni slávy hlavy nejdůležitějších amerických osobností a na Staten Islandu se nachází třeba jeden z posledních nedotčených lesů ve městě.

Do natolik významného města, jakým New York bezesporu je, naštěstí existují i přímé spojení z Prahy a nejlevnější zpáteční letenky se pohybují kolem pětadvaceti tisíc korun. Dovolená i s ubytováním pak začíná kolem třiceti tisíc.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy