Samičce albatrosa se v 70 letech vylíhlo mládě. Vyseděla jich už 30, partnery měnila

Magazín Magazín
5. 3. 2021 17:59
Samička albatrosa jménem Wisdom je nejstarším volně žijícím ptákem na světě. Přežila všechny své partnery a i přírodovědce, který ji poprvé kroužkoval. Přitom teď ve svých 70 letech vyseděla mládě, což ochránci zvířat považují za malý zázrak.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

K pobřeží severního Pacifiku přilétá každý rok hnízdit více než milion albatrosů a v útulku pro divoká zvířata na Midwayských ostrovech se začátkem února slavilo. Samička albatrosa jménem Wisdom (v překladu moudrost, pozn. red.) tam totiž ve věku 70 let vyseděla vejce, ze kterého se vyklubalo malé ptáče. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Otcem mláděte je podle amerických biologů, kteří tichooceánskou faunu zkoumají, samec Akeakamai, s nímž Wisdom tvoří pár už od roku 2010. Dohromady se dali na jednom z "tanečních večírků", při nichž se albatrosi typicky seznamují. Samička se ale dříve pářila i s jinými albatrosy.

"Přestože albatros patří k druhům, které vytvářejí dlouhodobé vazby, v nezbytných situacích si ptáci hledají nové partnery. Děje se to například tehdy, když jeden z páru zemře dřív než ten druhý,"  přiblížila přírodovědkyně Beth Flintová.

Tým vědců odhaduje, že Wisdom v průběhu svého života vyseděla už více než 30 mláďat. "Protože hnízdí jen jednou za dva roky, je to pro nás výzkumníky vždycky velký svátek. V takto vysokém věku navíc může čelit mnoha komplikacím, takže úspěšně vysezené mládě je velký důvod k oslavě," radoval se ochránce zvířat Sean Dooley z organizace BirdLife Australia.

Dodal, že albatrosi se živí primárně rybami a klimatické změny jim hledání potravy právě neusnadňují. "Jejich kořisti se pohybují v chladnějších vodách a teplota oceánu se stále zvyšuje. V důsledku toho musí ptáci létat do čím dál větších vzdáleností od pobřeží, aby se mohli nakrmit," upozornil Dooley.

Do jak vysokého věku mohou albatrosi vysedět mladé, není odborníkům zatím zcela jasné. Právě z toho důvodu tento druh ptactva stále podrobují výzkumu. Samičku Wisdom sledují už od roku 1956, kdy ji poprvé okroužkoval americký ornitolog Chandler Robbins. Ten před čtyřmi lety zemřel, takže ho Wisdom - stejně jako své bývalé partnery - přežila.

V ptačí říši jsou ovšem i další druhy, které se dožívají velmi vysokého věku. "Papoušci kakadu žijící v zajetí se například dožívají i sta let. Australští ptáci mají naději dožití obecně výrazně vyšší, než s jakou se setkáváme u ptactva obývajícího severní polokouli," doplnil Dooley.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy