reklama
 
 

Poslankyni s dítětem vykázali z parlamentu. Sem mimina nepatří, řekla předsedkyně

20. 3. 2019 17:23
Dánskou veřejnost značně překvapila reakce krajně pravicové političky a předsedkyně parlamentu Pii Kjaersgaardové, která napomenula poslankyni, aby nebrala své dítě do parlamentu. Lidé dotčené Mette Abildgaardové vyjádřili na Facebooku podporu.

"Se svým dítětem nejste v parlamentu vítaná," oznámila 72letá politička Pia Kjaersgaardová své o 40 let mladší kolegyni Mette Abildgaardové. Ta incident popsala na Facebooku s tím, že se neptala na svolení, protože jedna z jejích kolegyň si předtím do parlamentu vzala dítě a problém to nebyl. O incidentu informoval mimo jiné britský deník The Guardian

Pětiměsíční dcera navíc měla podle političky dobrou náladu a byla klidná. Abildgaardová nikdy předtím do parlamentu svého potomka nevzala, přesto jej nakonec musela předat asistentovi, píše deník.  

"Ve sněmovně by měli být poslanci, ne mimina ani děti," řekla novinářům bývalá šéfka pravicové Dánské lidové strany Kjaersgaardová. A dodala, že by pro tyto případy měla být jasně stanovená pravidla.

Skandinávské země jsou přitom známé svým přístupem podporujícím genderovou rovnost, ženská práva a sladění pracovního a rodinného života. 

Třicetiletá Mette Abildgaardová z Konzervativní lidové strany, jež je součástí dánské vládnoucí koalice, měla být rok na placené mateřské dovolené, nakonec se však rozhodla vrátit se do práce dříve. 

“Du er uønsket med dit barn i folketingssalen!” - sådan lød beskeden i dag til Esther Marie og jeg fra Folketingets formand Pia Kjærsgaard. Jeg har aldrig før haft min datter med i folketingssalen, og det var heller ikke planen i dag. Men Jens Jacob kunne ikke have hende lige i denne time, og kort før mødestart fandt jeg ud af, at jeg var nødt til at stemme. Havde ellers været clearet. Så situationen var på alle måder ekstraordinær. Men jeg tog hende med i salen, for hun var i fint humør og havde sut i munden. Havde aftalt med min søde sekretær, at hun ville komme, hvis EM lavede det mindste larm. For naturligvis skulle vi ikke forstyrre mødet! Jeg afleverede hende ikke hos sekretæren fra start, da hun lige nu har fået en alder, hvor hun ikke altid er tryg i andres hænder. Jeg spurgte ikke om lov til at tage hende med, da jeg tidligere har set en anden kollega have barn med i salen uden problemer. Jeg er ikke bekendt med, at der er nedskrevne regler om det, og vi plejer jo at få tingene til at fungere. Nu venter en lang dag med forhandlinger i Finansministeriet, måske til midnat. Endnu en aften jeg ikke er der til at putte Esther Marie. Sådan er det, jeg passer mit arbejde. Jeg har egentlig ret til et års barsel med fuld løn fra folketinget. Det har jeg ikke ønsket at benytte mig af, jeg vil gerne tilbage og tjene folkestyret. Men man kan have brug for et minimum af fleksibilitet med en datter på fem måneder- det blev jeg ikke mødt af i dag. Tak til Torben, vores søde folketingsbetjent, der greb Esther Marie da jeg måtte smide hende i hans arme, fordi der skulle trykkes på stemmeknappen.

Zveřejnil(a) Mette Abildgaard dne 19. March 2019

"Sněmovna, která zastupuje matky, otce a děti, by měla být otevřená pro matky, otce a děti," zněl jeden z komentářů pod příspěvkem političky na Facebooku. Lidé jich pod popis incidentu napsali stovky.  

Před třemi lety obletěla světová média zpráva o tom, že islandská politička kojila při svém proslovu v parlamentu. Loni v září se zase novozélandská premiérka Jacinda Ardernová stala symbolem pracujících matek, když s sebou na shromáždění OSN v New Yorku vzala tříměsíční dceru. 

Video: Kojit na veřejnosti je normální, říká expertka

České ženy kojí krátce, často jsou překážkou i zdravotníci, kteří to neumí podpořit. Nekojené dítě přijme mnohem víc energie i bílkovin, než kojené. | Video: DVTV, Martin Veselovský |  18:52

autor: Magazín | 20. 3. 2019 17:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama