Ruská miss přišla o korunku krásy. Obdivovala neonacismus

jaz
24. 7. 2015 12:48
Mladá fotbalová královna krásy vyvolala bouři na sociální síti, kde uveřejnila fotografie s neonacistickou tématikou. Fotbalový klub ji hájí, přesto přišla o titul.

Moskva – Miss sympatie ruské fotbalové ligy Olga Kuzkova byla nucena vrátit titul, když vyšlo najevo, že je stoupenkyní neonacistické ideologie, kterou propagovala na ruské sociální síti VKontakte. O chování jednadvacetileté dívky informuje Washington Post.

"Nordický duch nemůže žít v nelidském těle," píše u jednoho z příspěvků. Na další fotografii s přítelem, kde se líbají, pak píše: "Bílá láska". Obrázkem s pecemi zase obhajuje likvidaci židů.

Výkonný ředitel ruské Premier League Sergei Cheban řekl webu Sport Express, že "sportovní orgán nebude tolerovat projevy fašismu, nacionalismu a rasismu." Zároveň dodal, že všichni byli jednou mladí a dělali chyby. "Kdo je bez hříchu? Některé chyby se napravují snadno, některé obtížněji. Byl bych rád, kdyby tento příběh pomohl Olze vypořádat se svým pohledem na život."

Jak ale novináři upozorňují, podle fotografií se nezdá, že by šlo o mladickou nerozvážnost. Je totiž vidět, že se dobře orientuje v neonacistické symbolice. Zastánci této ideologie veřejně používají tajná hesla i šifry.

Na jednom snímku je Olga vyfocená před zdí, na které je sprejem nastříkáno číslo 14/18, což je v neonacistické rétorice kódované heslo značící v angličtině 14 slov, které formuloval americký neonacistický terorista David Lane. "Musíme chránit existenci naší rasy a budoucnost bílých dětí."

Osmnáctka pak tvoří pořadí iniciál jména Adolfa Hitlera; Olga se rovněž dotýkala čísel, která jsou šifrou pro Heil Hitler. Právě zvednutou rukou do nacistického pozdravu na již zmíněné fotografii potvrdila mladá žena svůj pohled na svět, který ji teď stál veřejnou ostudu a ztrátu titulu královny krásy.

Server The Jerusalem Post si všímá vrůstajícího rasismu v ruském fotbale, který je i podle úředníků FIFA dlouhodobým problémem. To se ale netýká jen členů fotbalového klubu, ale i fanoušků. Před pár měsíci například diváci rozvinuli transparent s nápisem v germánských runách, které jsou pro neonacismus typické.

Antisemitské a neonacistické sklony ale tamní židovská obec nebere vážně. Označuje to pouze jako krátkodobý fenomén, kterému holdují jen okrajové skupiny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy