V centru Českého Krumlova se nedá žít. Davy turistů vyhnaly místní, lidem vlezou až do bytu

V centru Českého Krumlova se nedá žít. Davy turistů vyhnaly místní, lidem vlezou až do bytu
Historické jádro Českého Krumlova bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992. Místo s mnoha významnými architektonickými památkami se stalo cílem až dvou milionů turistů ročně. Turismus ale negativně ovlivnil i podobu města.
"Počáteční euforie pomalu opadá. Včerejšek byl kritickým dnem. Začíná nám oběma trochu třeštit hlava. O víkendu jsme se dokonce museli jet v noci vyspat domů na sídliště," popisuje Eva Čarková.
Podobně hodnotí Čarkovi i místní restaurace. Ceny v nich jsou pro normálního člověka abnormálně vysoké. Krumlovanům tedy podle nich chybí i místo, kam by si mohli jít normálně posedět.
Po větším množství laviček volají krumlovští obyvatelé všeobecně, a proto je zřejmě sezení v ulicích vyřešeno poněkud kuriózně. Lavičky mohou být ve skutečnosti místem, kolem něhož se kumulují davy turistů, a tedy s nimi spojený hluk. Mnohdy až do ranních hodin.
Foto: Tomáš Vocelka
V historickém centru Českého Krumlova žijí podle oficiálních čísel zhruba dvě stovky lidí. Podle místních to ve skutečnosti budou sotva dvě desítky. Původní obyvatelé z turisticky populárního města, které ročně navštíví téměř dva miliony lidí z celého světa, mizí. Centrum tak spíše slouží komerčním účelům a normální život se z něj vytrácí. Do rušných dlážděných ulic se ho od začátku června snaží navrátit několik dobrovolníků v rámci projektu umělkyně Kateřiny Šedé. V rámci projektu UNES-CO zaměstnala brigádníky, aby v ulicích prováděli činnosti každodenního života. Přímý přenos z Krumlova přenáší do česko-slovenského pavilonu na benátském bienále architektury.
 

Právě se děje

před 8 minutami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

před 30 minutami

Hrubec jen jednou inkasoval a Omsk se ujal ve finále KHL vedení

Brankář Šimon Hrubec vychytal Omsku vítězství v úvodním finálovém duelu Kontinentální hokejové ligy. Český gólman zneškodnil 28 střel hráčů CSKA a Avangard na ledě vítěze základní části vyhrál 4:1.

Hrubce před více než 7000 diváky v CSKA Areně překonal jen v úvodu třetí třetiny Andrej Loktionov po chybě obránce. Snížil tím na 1:2, ale domácí se obratu nedočkali. O deset minut později americký útočník Reid Boucher v přesilovce vrátil hostům dvougólový náskok a do prázdné branky zpečetil výhru Ilja Kablukov. V první a druhé třetině položili základ k vítězství Jegor Činachov a běloruský obránce Kirill Gotovec.

Druhý zápas je na programu v úterý znovu v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy