V centru Českého Krumlova se nedá žít. Davy turistů vyhnaly místní, lidem vlezou až do bytu

Historické jádro Českého Krumlova bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992. Místo s mnoha významnými architektonickými památkami se stalo cílem až dvou milionů turistů ročně. Turismus ale negativně ovlivnil i podobu města.
"Počáteční euforie pomalu opadá. Včerejšek byl kritickým dnem. Začíná nám oběma trochu třeštit hlava. O víkendu jsme se dokonce museli jet v noci vyspat domů na sídliště," popisuje Eva Čarková.
Podobně hodnotí Čarkovi i místní restaurace. Ceny v nich jsou pro normálního člověka abnormálně vysoké. Krumlovanům tedy podle nich chybí i místo, kam by si mohli jít normálně posedět.
Po větším množství laviček volají krumlovští obyvatelé všeobecně, a proto je zřejmě sezení v ulicích vyřešeno poněkud kuriózně. Lavičky mohou být ve skutečnosti místem, kolem něhož se kumulují davy turistů, a tedy s nimi spojený hluk. Mnohdy až do ranních hodin.
Petra Jansová Tomáš Vocelka Petra Jansová, Tomáš Vocelka
8. 6. 2018 8:00
V historickém centru Českého Krumlova žijí podle oficiálních čísel zhruba dvě stovky lidí. Podle místních to ve skutečnosti budou sotva dvě desítky. Původní obyvatelé z turisticky populárního města, které ročně navštíví téměř dva miliony lidí z celého světa, mizí. Centrum tak spíše slouží komerčním účelům a normální život se z něj vytrácí. Do rušných dlážděných ulic se ho od začátku června snaží navrátit několik dobrovolníků v rámci projektu umělkyně Kateřiny Šedé. V rámci projektu UNES-CO zaměstnala brigádníky, aby v ulicích prováděli činnosti každodenního života. Přímý přenos z Krumlova přenáší do česko-slovenského pavilonu na benátském bienále architektury.

před 56 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.