Jak žít v městě plném turistů? Umělkyně Šedá v Benátkách vysílá přímý přenos z Českého Krumlova

Československý pavilon v Benátkách se na půl roku mění v sídlo fiktivní firmy UNES-CO.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
26. 5. 2018 11:02
"Že jsme ochotni platit za ten normální život, v tom je ta absurdita," říká umělkyně Kateřina Šedá, která dnes na bienále architektury v Benátkách otevírá československý pavilon.

Benátky - Československý pavilon v italských Benátkách, kde tuto sobotu začíná mezinárodní bienále architektury, se na půl roku proměnil v sídlo fiktivní firmy UNES-CO. Stalo se tak zásluhou umělkyně Kateřiny Šedé, která se s dobrovolníky snaží vnést normální život do Českého Krumlova plného turistů.

Obě města spojuje problém vylidňování center a stěhování obyvatel do okrajových částí.

Firma zřízená Kateřinou Šedou proto zaměstnává lidi, aby v ulicích jihočeského města vykonávali běžné činnosti, jako jsou procházky s kočárkem nebo venčení psů, a nechovali se turisticky. Přímý přenos z Krumlova pak uvidí návštěvníci benátského pavilonu.

"Teď tam běží výběrové řízení, které jsme dělali minulý týden. Přihlásilo se nám 1400 rodin z celé republiky. Do užšího výběru jsme vybrali několik rodin, které jsme pozvali do Krumlova a oni nám ukazovali, co by v ulicích chtěli dělat. I to jsme natáčeli, přišlo mi zajímavé ukázat i něco z tohoto procesu," popisuje Kateřina Šedá.

Benátský pavilon je už nyní vyzdoben vlajkami různých států. Nacházejí se zde propagační materiály, letáky, katalogy, trička. To vše má navodit pocit skutečného sídla firmy.

Přímý přenos z ulic Českého Krumlova v pavilonu začne 1. června, kdy zaměstnanci fiktivní firmy nastoupí do práce.

Slovní hříčku s názvem projektu UNES-CO, odkazující k nevládní organizaci, podle Kateřiny Šedé pochopí i zahraniční návštěvníci pavilonu. "Máme na vysvětlivkách napsané, co znamená UNES-CO, v pavilonu sedí člověk na recepci, který lidem říká, co je náplní té firmy," říká Šedá.

"S návštěvníkem se musí komunikovat, na tom je projekt postavený. Recepční návštěvníka uvítá a řekne mu, že to myslíme vážně. To by mohlo být jediné úskalí, kdyby se lidé domnívali, že to vážně nemyslíme. Že jsme ochotni platit za ten normální život, v tom je ta absurdita," říká Šedá.

Motivace zájemců o účast v projektu prý byla různá.

"Někdo chtěl jet na dovolenou, někdo říkal, že mu tam zbořili kdysi dům a on se chtěl vrátit, někdo nemá rád turisty, další tomu městu chce pomoct, další chtěl peníze," vypočítává Šedá, která se prý ve výběrovém řízení zaměřila na ty, kdo jsou otevření a ochotní o problému diskutovat.

Vybraní lidé mají za úkol každý večer si vést deník veřejně na webu s postřehy, které zažili ve městě. Měli by také být otevření tomu, když je někdo požádá o rozhovor. "Důležitou součástí té akce je její reflexe," říká umělkyně.

V Českém Krumlově projekt vzbudil kontroverze i nepochopení. Někteří z místních si prý mysleli, že Šedá přiváží další atrakci pro turisty. "Další kritika se ukázala v tom, že lidé dlouhodobě kritizují město za fakt, že je tam málo bydlení v centru, a najednou se ukazují byty, které jsou k dispozici. Otevřeli jsme hodně velká témata," říká umělkyně.

Ta na projekt od státu dostala 2,1 milionu korun, od města 100 tisíc. Celkové náklady jsou 2,5 milionu.

Šedá od června do srpna v šesti bytech v centru Českého Krumlova ubytuje 12 až 15 rodin. Město umělkyni půjčí pět bytů, které jsou připravené k rekonstrukci, jeden byt přidá Egon Schiele Art Centrum.

Držitelka Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2005 mluvila s mnoha místními. Zaujala ji zaslepená okna i lidé, jež se nezdraví. "Obchody, které nikdo nepotřebuje, domy, kde nikdo nebydlí, ulice, kde se lidé sobě spíš vyhýbají, než aby se potkávali," říká čtyřicetiletá brněnská rodačka.

Na problém měst přeplněných turisty loni začali upozorňovat obyvatelé některých evropských metropolí. Zvlášť hlasitě kritika zaznívala z Barcelony nebo Benátek. Španělsko, které má asi 46 milionů obyvatel, v roce 2016 navštívilo 75,3 milionu turistů. Do Českého Krumlova dle odhadů radnice míří ročně 1,5 až dva miliony turistů. Čistý příjem města z turistického ruchu je 12 milionů korun.

"Cílem je upozornit na to, co se děje ve městech, která se objeví na seznamu UNESCO, Benátky, Barcelona, kde jsou demonstrace proti turistům," shrnuje svůj projekt Kateřina Šedá. "Nechci turismus pouze kritizovat, ale přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost stát se místním. Pohled z očí do očí je klíčem, jak vyloučenou lokalitu proměnit ve společné místo," dodává.

Kateřina Šedá, která vloni v prosinci oslavila čtyřicáté narozeniny, se dlouhodobě zaměřuje na sociálně pojímané akce. Při nich často zaměstnává desítky či stovky lidí, kteří s uměním nemají nic společného. Autorka pracuje i na vesnicích a periferiích, své aktivity představila také v londýnské galerii Tate Modern, kam přivezla 80 obyvatel jihomoravských Bedřichovic a nechala je v centru britské metropole dělat stejné běžné věci jako doma.

Tématem letošního bienále architektury v Benátkách je Freespace, volně přístupný prostor vyjadřující velkorysost ducha a smysl lidskosti jako centrální funkce architektury.

Komisař československého pavilonu v Benátkách a kurátor pražské Národní galerie Adam Budak uvedl, že Kateřina Šedá k tématu přistupuje podvratně, protože ukazuje, kde volný prostor není. Projektu pro bienále shodou okolností předcházela iniciativa lidí z Krumlova, kteří s turisty žijí.

"Všichni jsme víceméně s turisty rádi, ale v posledních letech vidíme problém. Turisté přijíždějí v takové míře, že téměř nic nevidí a protékají městem z jedné strany na druhou," řekla Hana Jirmusová Lazarowitz z tamního Egon Schiele Art Centrum.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy