Existuje jediná lidská rasa. Dříve ji měl jen někdo a Irové nebyli “bílí”, říká vědec

Clara Zanga Clara Zanga
14. 5. 2024 10:12
To, co jste se ve škole učili o lidských rasách, nejspíš není pravda. Většina současných genetiků se shoduje, že existuje pouze jedna jediná. “Spojení barvy kůže a kategorie rasy není přirozené. To, že je dnes vnímáme jako související, je výsledek dlouhé historie různých rozhodnutí,” říká v pořadu Rasování vědec Václav Walach ze Západočeské univerzity.
Rasování - Václav Walach | Video: Clara Zanga

Převážná část současné vědy se shoduje, že lidská rasa je takzvaný sociální konstrukt, to znamená, že se její pojetí mění v závislosti na místě i čase. Walach to ukazuje na několika příkladech.

"Židé byli dlouho vnímáni jako nábožensky odlišní, v určitém místě a čase ale začali být považováni za biologicky odlišnou rasu, což vedlo k holokaustu," uvádí příklad. Zmiňuje také přistěhovalce do USA z Irska, kteří nebyli v určitém historickém období považování za "bílé".

Tuto epizodu Rasování si pusťte také jako podcast:

Vědec přitom upozorňuje, že příklon k rase coby spíše sociální než biologické kategorii není výsledkem žádné politické korektnosti. Ukázalo se totiž, že podle tělesných znaků, jako je velikost a tvar lebky nebo očí, nelze vědecky stanovit přesnou hranici mezi rasami.

"Už začátkem 20. století se celá řada biologů přikláněla k názoru, že pro pochopení lidské rozmanitosti je mnohem důležitější genetika. S pokrokem v této oblasti se ukázalo, že genetické rozdíly mezi lidmi jsou tak malé, že tvoříme pouze jednu rasovou skupinu," vysvětluje Walach. 

Po celou historii rasového myšlení se prý vědci a vědkyně také nedokázali shodnout, které znaky mají lidské rasy vlastně odlišovat. Podle Walacha jsou proto vždy nahodilé. Proměna jednotlivých znaků - třeba barvy kůže nebo struktury vlasů - je vždy postupná napříč prostředím.

"Tím pádem je obtížné říct, kde rasa začíná a kde končí. Pak jsou zde také takzvaní míšenci, kteří zásadně nabourávají představu, že bychom vůbec byli kdy schopni rozdělit lidstvo do ras. Nakonec totiž zjistíme, že ve skupinách, které jsou konvenčně vnímané jako jedna rasa, jsou mnohem větší genetické rozdíly než mezi ‘rasami’ navzájem," říká. 

Celý rozhovor s Václavem Walachem si můžete pustit ve videu v úvodu článku nebo ve všech podcastových aplikacích. 

Rasování
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Rasování

Pořad Aktuálně.cz Rasování je o životě Čechů a Češek, kteří se etnicky liší od většiny. Moderátorka Clara Zanga v něm pátrá po tom, jak předsudky a skrytý rasismus ovlivňují každodenní život lidí a všední komunikaci, ale i specifické oblasti jako jsou vztahy, sport a kultura. Hledá také odpověď na to, zda není rasa jen lidský výmysl a proč neřešíme otázku diskriminace Romů. Cílem pořadu je, aby Česko bylo domovem pro všechny. 

 

Právě se děje

Další zprávy