Půst? Moderní křesťané nejezdí autem a nepoužívají mobily

Petra Jansová Petra Jansová
20. 2. 2015 14:00
Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Lidé se mohou vzdát všeho, co jim překáží v náležitém křesťanském životě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Popeleční středou začíná čtyřicetidenní předvelikonoční období půstu. Jeho forma se stále mění. Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Křesťané se během něho mohou vzdát všeho, co jim v křesťanském životě překáží. Ať už jde o internet, mobilní telefon, nebo automobil.

Například naši němečtí sousedé, nejčastěji ve spolkových státech Bavorsko a Severní Porýní-Vestfálsko, omezují konzumaci alkoholu, kouření, ježdění automobilem nebo aktivitu na sociálních sítích.

Podobným způsobem se ale postí i čeští křesťané. "Sám jsem zažil situaci, kdy farář přinesl do kostela pytel, do kterého věřící házeli všechno, čeho se v postním období chtěli zbavit," říká evangelík Marek Drápal, organizátor Autopůstu. Jedná se o akci, která se v Česku poprvé konala před čtyřmi roky a je inspirována podobnými v Rakousku a Německu.

Podle teologa a katolického kněze doc. Aleše Opatrného z Karlovy univerzity se formy půstu různě měnily už v minulosti. Závisí také na dané kulturní oblasti. Lidé se vzdávali masa, mléčných výrobků, vajec, jedli pouze jednou za den, stranili se zábav a veselí, včetně toho svatebního, alkoholu a velmi výjimečně i manželského intimního života. V moderních dobách pak opouštějí televizi, internet, auta, sladkosti, kávu a podobně.

Odříkat si to, co mi překáží

A jak moc se tento moderní způsob odchyluje od řekněme tradičního? Má s ním ještě něco společného?

"V autentickém křesťanském pojetí není půst cílem sám o sobě, ale je prostředkem. Cílem je přiblížení se Bohu a projevení účinné lásky k bližním. Tedy ne postit se jen 'od něčeho', ale také 'pro někoho'. Odříkat by si člověk měl jednak to, co mu v křesťanském životě překáží, a to, co 'uvolní' jeho dobrý vztah k bližním. Což může být třeba čas věnovaný osamělému člověku, věcný nebo peněžitý dar potřebným a podobně," odpovídá docent Opatrný.

Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna.
24:46
Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna. | Video: DVTV

Podle jednoho z organizátorů akce Autopůst ale pouhým vynecháním masa z jídelníčku plného náhražek ztrácí tradiční forma půstu na účinnosti. "Chtěli jsme tomuto důležitému období dát nový rozměr. Vzdát se auta na několik týdnů je pro většinu mnohem větší oběť," říká.

Autopůst je dobrý i pro ateisty

Akce Autopůstu je zaměřena především na křesťany, kteří chtějí v postním období vyzkoušet něco jiného. Zároveň ale může inspirovat a obohatit i lidi mimo církev. "Smyslem je rovněž vytvoření impulsu, který člověka přiměje vykročit ze zažitých kolejí používání automobilu a vybídne ke hledání alternativ, jako je
chůze, jízda na kole, vlakem, autobusem či spolujízda," dodává Marek Drápal.

Ať už se rozhodneme nejíst maso, nepít alkohol nebo omezit čas strávený na internetu, měli bychom mít na paměti, že skutečným smyslem půstu je především osvobození se od věcí, které nás brzdí v cestě ke konání dobra.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy