Půst? Moderní křesťané nejezdí autem a nepoužívají mobily

Petra Jansová Petra Jansová
20. 2. 2015 14:00
Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Lidé se mohou vzdát všeho, co jim překáží v náležitém křesťanském životě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Popeleční středou začíná čtyřicetidenní předvelikonoční období půstu. Jeho forma se stále mění. Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Křesťané se během něho mohou vzdát všeho, co jim v křesťanském životě překáží. Ať už jde o internet, mobilní telefon, nebo automobil.

Například naši němečtí sousedé, nejčastěji ve spolkových státech Bavorsko a Severní Porýní-Vestfálsko, omezují konzumaci alkoholu, kouření, ježdění automobilem nebo aktivitu na sociálních sítích.

Podobným způsobem se ale postí i čeští křesťané. "Sám jsem zažil situaci, kdy farář přinesl do kostela pytel, do kterého věřící házeli všechno, čeho se v postním období chtěli zbavit," říká evangelík Marek Drápal, organizátor Autopůstu. Jedná se o akci, která se v Česku poprvé konala před čtyřmi roky a je inspirována podobnými v Rakousku a Německu.

Podle teologa a katolického kněze doc. Aleše Opatrného z Karlovy univerzity se formy půstu různě měnily už v minulosti. Závisí také na dané kulturní oblasti. Lidé se vzdávali masa, mléčných výrobků, vajec, jedli pouze jednou za den, stranili se zábav a veselí, včetně toho svatebního, alkoholu a velmi výjimečně i manželského intimního života. V moderních dobách pak opouštějí televizi, internet, auta, sladkosti, kávu a podobně.

Odříkat si to, co mi překáží

A jak moc se tento moderní způsob odchyluje od řekněme tradičního? Má s ním ještě něco společného?

"V autentickém křesťanském pojetí není půst cílem sám o sobě, ale je prostředkem. Cílem je přiblížení se Bohu a projevení účinné lásky k bližním. Tedy ne postit se jen 'od něčeho', ale také 'pro někoho'. Odříkat by si člověk měl jednak to, co mu v křesťanském životě překáží, a to, co 'uvolní' jeho dobrý vztah k bližním. Což může být třeba čas věnovaný osamělému člověku, věcný nebo peněžitý dar potřebným a podobně," odpovídá docent Opatrný.

Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna.
24:46
Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna. | Video: DVTV

Podle jednoho z organizátorů akce Autopůst ale pouhým vynecháním masa z jídelníčku plného náhražek ztrácí tradiční forma půstu na účinnosti. "Chtěli jsme tomuto důležitému období dát nový rozměr. Vzdát se auta na několik týdnů je pro většinu mnohem větší oběť," říká.

Autopůst je dobrý i pro ateisty

Akce Autopůstu je zaměřena především na křesťany, kteří chtějí v postním období vyzkoušet něco jiného. Zároveň ale může inspirovat a obohatit i lidi mimo církev. "Smyslem je rovněž vytvoření impulsu, který člověka přiměje vykročit ze zažitých kolejí používání automobilu a vybídne ke hledání alternativ, jako je
chůze, jízda na kole, vlakem, autobusem či spolujízda," dodává Marek Drápal.

Ať už se rozhodneme nejíst maso, nepít alkohol nebo omezit čas strávený na internetu, měli bychom mít na paměti, že skutečným smyslem půstu je především osvobození se od věcí, které nás brzdí v cestě ke konání dobra.

 

Právě se děje

teď

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy