Mimořádná zpráva

Půst? Moderní křesťané nejezdí autem a nepoužívají mobily

Petra Jansová Petra Jansová
20. 2. 2015 14:00
Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Lidé se mohou vzdát všeho, co jim překáží v náležitém křesťanském životě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Popeleční středou začíná čtyřicetidenní předvelikonoční období půstu. Jeho forma se stále mění. Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Křesťané se během něho mohou vzdát všeho, co jim v křesťanském životě překáží. Ať už jde o internet, mobilní telefon, nebo automobil.

Například naši němečtí sousedé, nejčastěji ve spolkových státech Bavorsko a Severní Porýní-Vestfálsko, omezují konzumaci alkoholu, kouření, ježdění automobilem nebo aktivitu na sociálních sítích.

Podobným způsobem se ale postí i čeští křesťané. "Sám jsem zažil situaci, kdy farář přinesl do kostela pytel, do kterého věřící házeli všechno, čeho se v postním období chtěli zbavit," říká evangelík Marek Drápal, organizátor Autopůstu. Jedná se o akci, která se v Česku poprvé konala před čtyřmi roky a je inspirována podobnými v Rakousku a Německu.

Podle teologa a katolického kněze doc. Aleše Opatrného z Karlovy univerzity se formy půstu různě měnily už v minulosti. Závisí také na dané kulturní oblasti. Lidé se vzdávali masa, mléčných výrobků, vajec, jedli pouze jednou za den, stranili se zábav a veselí, včetně toho svatebního, alkoholu a velmi výjimečně i manželského intimního života. V moderních dobách pak opouštějí televizi, internet, auta, sladkosti, kávu a podobně.

Odříkat si to, co mi překáží

A jak moc se tento moderní způsob odchyluje od řekněme tradičního? Má s ním ještě něco společného?

"V autentickém křesťanském pojetí není půst cílem sám o sobě, ale je prostředkem. Cílem je přiblížení se Bohu a projevení účinné lásky k bližním. Tedy ne postit se jen 'od něčeho', ale také 'pro někoho'. Odříkat by si člověk měl jednak to, co mu v křesťanském životě překáží, a to, co 'uvolní' jeho dobrý vztah k bližním. Což může být třeba čas věnovaný osamělému člověku, věcný nebo peněžitý dar potřebným a podobně," odpovídá docent Opatrný.

Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna.
24:46
Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna. | Video: DVTV

Podle jednoho z organizátorů akce Autopůst ale pouhým vynecháním masa z jídelníčku plného náhražek ztrácí tradiční forma půstu na účinnosti. "Chtěli jsme tomuto důležitému období dát nový rozměr. Vzdát se auta na několik týdnů je pro většinu mnohem větší oběť," říká.

Autopůst je dobrý i pro ateisty

Akce Autopůstu je zaměřena především na křesťany, kteří chtějí v postním období vyzkoušet něco jiného. Zároveň ale může inspirovat a obohatit i lidi mimo církev. "Smyslem je rovněž vytvoření impulsu, který člověka přiměje vykročit ze zažitých kolejí používání automobilu a vybídne ke hledání alternativ, jako je
chůze, jízda na kole, vlakem, autobusem či spolujízda," dodává Marek Drápal.

Ať už se rozhodneme nejíst maso, nepít alkohol nebo omezit čas strávený na internetu, měli bychom mít na paměti, že skutečným smyslem půstu je především osvobození se od věcí, které nás brzdí v cestě ke konání dobra.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 30 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy