Půst? Moderní křesťané nejezdí autem a nepoužívají mobily

Petra Jansová Petra Jansová
20. 2. 2015 14:00
Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Lidé se mohou vzdát všeho, co jim překáží v náležitém křesťanském životě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Popeleční středou začíná čtyřicetidenní předvelikonoční období půstu. Jeho forma se stále mění. Dávno už nejde jen o vynechání masa z jídelníčku. Křesťané se během něho mohou vzdát všeho, co jim v křesťanském životě překáží. Ať už jde o internet, mobilní telefon, nebo automobil.

Například naši němečtí sousedé, nejčastěji ve spolkových státech Bavorsko a Severní Porýní-Vestfálsko, omezují konzumaci alkoholu, kouření, ježdění automobilem nebo aktivitu na sociálních sítích.

Podobným způsobem se ale postí i čeští křesťané. "Sám jsem zažil situaci, kdy farář přinesl do kostela pytel, do kterého věřící házeli všechno, čeho se v postním období chtěli zbavit," říká evangelík Marek Drápal, organizátor Autopůstu. Jedná se o akci, která se v Česku poprvé konala před čtyřmi roky a je inspirována podobnými v Rakousku a Německu.

Podle teologa a katolického kněze doc. Aleše Opatrného z Karlovy univerzity se formy půstu různě měnily už v minulosti. Závisí také na dané kulturní oblasti. Lidé se vzdávali masa, mléčných výrobků, vajec, jedli pouze jednou za den, stranili se zábav a veselí, včetně toho svatebního, alkoholu a velmi výjimečně i manželského intimního života. V moderních dobách pak opouštějí televizi, internet, auta, sladkosti, kávu a podobně.

Odříkat si to, co mi překáží

A jak moc se tento moderní způsob odchyluje od řekněme tradičního? Má s ním ještě něco společného?

"V autentickém křesťanském pojetí není půst cílem sám o sobě, ale je prostředkem. Cílem je přiblížení se Bohu a projevení účinné lásky k bližním. Tedy ne postit se jen 'od něčeho', ale také 'pro někoho'. Odříkat by si člověk měl jednak to, co mu v křesťanském životě překáží, a to, co 'uvolní' jeho dobrý vztah k bližním. Což může být třeba čas věnovaný osamělému člověku, věcný nebo peněžitý dar potřebným a podobně," odpovídá docent Opatrný.

Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna.
24:46
Gheta ve Francii jsou problémem nepodařené politiky multikulturalismu, říká český primas Dominik Duka a dodává, že západní elity selhaly, když se domnívaly, že všechna náboženství jsou si rovna. | Video: DVTV

Podle jednoho z organizátorů akce Autopůst ale pouhým vynecháním masa z jídelníčku plného náhražek ztrácí tradiční forma půstu na účinnosti. "Chtěli jsme tomuto důležitému období dát nový rozměr. Vzdát se auta na několik týdnů je pro většinu mnohem větší oběť," říká.

Autopůst je dobrý i pro ateisty

Akce Autopůstu je zaměřena především na křesťany, kteří chtějí v postním období vyzkoušet něco jiného. Zároveň ale může inspirovat a obohatit i lidi mimo církev. "Smyslem je rovněž vytvoření impulsu, který člověka přiměje vykročit ze zažitých kolejí používání automobilu a vybídne ke hledání alternativ, jako je
chůze, jízda na kole, vlakem, autobusem či spolujízda," dodává Marek Drápal.

Ať už se rozhodneme nejíst maso, nepít alkohol nebo omezit čas strávený na internetu, měli bychom mít na paměti, že skutečným smyslem půstu je především osvobození se od věcí, které nás brzdí v cestě ke konání dobra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy