FOTO Masopust vs. brazilský karneval. Co mají společného?

FOTO Masopust vs. brazilský karneval. Co mají společného?
Přestože se to na první pohled nezdá, tradiční český masopust a brazilský karneval toho mají mnoho společného. Pochází se společných kořenů a konají se ve stejnou dobu, 40 dní před Velikonocemi.
Obě události symbolizují začátek postního období, a proto jsou považovány za svátky jídla a radovánek.
První záznamy o masopustním reji na území Čech a Moravy pochází už ze 13. století. V 18. století se jako součást masopustního reje začaly v Praze pořádat taneční zábavy, tzv. reduty.
První brazilský karneval se konal v roce 1641, tehdy byl silně ovlivněn francouzskou kulturou. Až v průběhu 19. století získal moderní podobu.
Foto: Reuters/ Aktuálně.cz
Petra Jansová Petra Jansová
2. 3. 2014 20:33
Každý rok, sedm týdnů před Velikonoční nedělí, se koná v Brazílii slavný karneval. Ve stejné době začínají i tradiční masopustní oslavy v Čechách a na Moravě. Co mají tyto dvě události společného?
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy