reklama
 
 

Kam se vydat za masopustem? Užijte si tradice a masky

16. 2. 2012 11:53
Mnoho českých tradic mizí, masopust ale zůstává. Vyzkoušejte soutěž koblih, tancovačku či domácí jitrnice

Moderní doba tradicím příliš nepřeje, některé jsou ale natolik cenné, že si udržují velkou oblibu i dnes. Jednou z nich je například masopust známý pro divoké reje masek, oslavy a veselí.

Masopustní období je ohraničeno svátkem Tří králů a Popeleční středou, kdy začíná velikonoční půst. Letos doba karnevalu končí již 22. února, a proto je ideální čas na malou dávku tradic a kultury. Navštivte masopustní reje po celé republice nebo přímo v hlavním městě - Praze.

Masopust v Praze - tradice i moderní pojetí

Masopust není pouze výsadou malých moravských vesniček, tradiční rej masek lze snadno nalézt i v okolí Prahy. Klasickou podobu této slavnosti udržuje například akce v Toulcově dvoře na Praze 10. Již tuto sobotu - 18. února si statek pro návštěvníky přichystal bohatý karnevalový program. Ten začne již jednu hodinu po poledni otevřením hospody ve stájích, která nabídne jitrnice, jelítka a spoustu dalších pochutin. Během dne proběhne představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, hudební čísla a několik dramatických scének. Vstupné je dobrovolné a na Toulcův dvůr se lze snadno dostat i hromadnou dopravou.

Zajímavým pojetím tohoto svátku je masopust v poněkud nezvyklém prostředí - pražské zoologické zahradě. Zdejší slavnost začne v sobotu 18. února ve 14 hodin v restauraci Oceán a každé dítě, které přijde v masce inspirované benátským karnevalem nebo zvířetem, bude mít vstup do zoo za pouhou korunu. Nejen pro děti je potom připraven zajímavý program. Pobavte se hudebně divadelním vystoupením divadla Mazec, průvodem masek nebo vyzkoušejte facepainting v restauraci Oceán.

Zabijačka, královna masopustu i soutěž koblih - kdo by odolal?


Dalším místem, které ovládnou roztodivné masky, jsou spřátelené obce Roztoky a Únětice nedaleko Prahy. Během 17. a 18. února zde proběhne již patnáctý ročník masopustu, kde nechybí ani volba královny slavnosti nebo křest pivního masopustního speciálů. Právě akce v roztokách a Úněticích zachovává velmi tradiční ráz masopustu, ke kterému patří i tancovačka či zabijačka. Právě tyto tradice totiž velmi často mizí.

Ve Středočeském kraji najdeme i další oslavu konce masopustního období. Řeč je o již třiadvacátém Poberounském masopustu, který proběhne také 18. února. I v Zadní Třebani se velmi dbá na staré tradice, v programu proto nesmí chybět staročeský jarmark s řemeslnými výrobky, medovinou a voňavými koláči, k masopustu patří také zabijačka. Právě tyto dvě akce odstartují v deset hodin celou sobotní akci. V průběhu dne je pro návštěvníky přichystaná masopustní fraška, nakonec bude masopust symbolicky pochován. Následuje průvod masek a každoroční soutěž o nejlepší masopustní koblihu, kterou si jistě nechá ujít jen málokdo.

autor: td | 16. 2. 2012 11:53

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama