Kam se vydat za masopustem? Užijte si tradice a masky

td
16. 2. 2012 11:53
Mnoho českých tradic mizí, masopust ale zůstává. Vyzkoušejte soutěž koblih, tancovačku či domácí jitrnice
Foto: Jaroslav Jiřička

Moderní doba tradicím příliš nepřeje, některé jsou ale natolik cenné, že si udržují velkou oblibu i dnes. Jednou z nich je například masopust známý pro divoké reje masek, oslavy a veselí.

Masopustní období je ohraničeno svátkem Tří králů a Popeleční středou, kdy začíná velikonoční půst. Letos doba karnevalu končí již 22. února, a proto je ideální čas na malou dávku tradic a kultury. Navštivte masopustní reje po celé republice nebo přímo v hlavním městě - Praze.

Masopust v Praze - tradice i moderní pojetí

Masopust není pouze výsadou malých moravských vesniček, tradiční rej masek lze snadno nalézt i v okolí Prahy. Klasickou podobu této slavnosti udržuje například akce v Toulcově dvoře na Praze 10. Již tuto sobotu - 18. února si statek pro návštěvníky přichystal bohatý karnevalový program. Ten začne již jednu hodinu po poledni otevřením hospody ve stájích, která nabídne jitrnice, jelítka a spoustu dalších pochutin. Během dne proběhne představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří, hudební čísla a několik dramatických scének. Vstupné je dobrovolné a na Toulcův dvůr se lze snadno dostat i hromadnou dopravou.

Foto: Jaroslav Jiřička

Zajímavým pojetím tohoto svátku je masopust v poněkud nezvyklém prostředí - pražské zoologické zahradě. Zdejší slavnost začne v sobotu 18. února ve 14 hodin v restauraci Oceán a každé dítě, které přijde v masce inspirované benátským karnevalem nebo zvířetem, bude mít vstup do zoo za pouhou korunu. Nejen pro děti je potom připraven zajímavý program. Pobavte se hudebně divadelním vystoupením divadla Mazec, průvodem masek nebo vyzkoušejte facepainting v restauraci Oceán.

Zabijačka, královna masopustu i soutěž koblih - kdo by odolal?


Dalším místem, které ovládnou roztodivné masky, jsou spřátelené obce Roztoky a Únětice nedaleko Prahy. Během 17. a 18. února zde proběhne již patnáctý ročník masopustu, kde nechybí ani volba královny slavnosti nebo křest pivního masopustního speciálů. Právě akce v roztokách a Úněticích zachovává velmi tradiční ráz masopustu, ke kterému patří i tancovačka či zabijačka. Právě tyto tradice totiž velmi často mizí.

Foto: Jaroslav Jiřička

Ve Středočeském kraji najdeme i další oslavu konce masopustního období. Řeč je o již třiadvacátém Poberounském masopustu, který proběhne také 18. února. I v Zadní Třebani se velmi dbá na staré tradice, v programu proto nesmí chybět staročeský jarmark s řemeslnými výrobky, medovinou a voňavými koláči, k masopustu patří také zabijačka. Právě tyto dvě akce odstartují v deset hodin celou sobotní akci. V průběhu dne je pro návštěvníky přichystaná masopustní fraška, nakonec bude masopust symbolicky pochován. Následuje průvod masek a každoroční soutěž o nejlepší masopustní koblihu, kterou si jistě nechá ujít jen málokdo.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy