Psychiatr: Naše psychika nebezpečí zatím ignoruje. Přijdou úzkosti, deprese i hněv

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 4. 2020 6:00
Nemocní Covidem-19 nebudou jedinými obětmi koronavirové krize. Psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor se domnívá, že přibude i těch, kteří se budou léčit z osobní krize a sklonů k závislostem. "Lidé, kteří měli v minulosti tendenci řešit stres alkoholem nebo nakupováním, na tom teď budou hůř. Další sklouznou k depresím a úzkostem. Ve společnosti může propuknout i hněv," říká odborník.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lékařka žijící v Praze má rodiče ve svém rodném městě na Moravě. Oba jsou v důchodovém věku a trpí celou řadou onemocnění. Přesto chodí každé ráno na nákup. "Otec trpí lehkou obezitou, má vysoký tlak a v minulosti prodělal operaci nádorových onemocnění. Problém je, že nevydrží doma, je zvyklý ráno chodit na nákup a pokračuje s tím, i když momentálně spadá do rizikové skupiny," vysvětluje zdravotnice.

Lidí, kteří si v době karantény nedokážou odpustit své každodenní návyky a zlozvyky, jsou v Česku statisíce. Kromě důchodců, kteří jsou na nákupy zvyklí chodit každý den, mají s opatřením problémy třeba kuřáci, ale i sportovci. Fyzická aktivita sice může zlepšit kondici, psychickou pohodu a zkrátit čas strávený doma, není to teď činnost vhodná do města. 

Lidé, kteří se riziku sami vystavují, si své chování uvědomují, často si aktivity nedokážou jednoduše odpustit. Naopak, závislosti jsou rychlou úlevou ve stresové situaci, a je tedy pravděpodobné, že k nim bude společnost ještě víc sklouzávat.

Tendence k závislostem jsou v izolaci silnější, říká psychoterapeut

Rozdíl mezi rituálem, který je v zásadě dobrým prostředkem, jak v karanténě nezešílet, a závislostí, jež jedinci znepříjemňuje život, je podle psychiatra a psychoterapeuta Tomáše Rektora v sebekontrole.

"Pokud si člověk rád čistí zuby několikrát denně, nemusí být závislý na čištění zubů. Otázkou je, jestli si je dokáže nevyčistit." Závislost se ukazuje hlavně v časech, kdy je člověk nucen se bez "drogy" obejít. Taková situace nastává například onemocněním, životní změnou, vnějšími vlivy anebo izolací.

Tomáš Rektor
Tomáš Rektor | Foto: CzechCrunch

V Česku se patologie nejčastěji vztahuje k nakupování, sociálním sítím, mobilům, běhání či jiné neúměrné fyzické aktivitě, alkoholu anebo kouření. Pokud člověk nemůže své nutkání uspokojit, nastupuje stres, podrážděnost a deprese. Protože koronavirová krize přináší stres sama o sobě, hledají lidé rychlou úlevu. Ke svým závislostem se vrací bez výčitek i s vědomím, že závislost je dlouhodobě ničí.

"Pacienty, kteří mají problém s nakupováním, nezastavilo zavření obchodních řetězců. Nakupují teď přes internet, i když se dlouhodobě léčí. Výmluvou je pro ně současná nestandardní situace. Podobně jsou na tom lidé, co jsou závislí na sociálních sítích, ti na nich teď pravděpodobně tráví ještě víc času. Pokud měli dříve výčitky svědomí z toho, že jsou pořád na mobilu, věřte mi, že je teď nemají, protože je přece pořád co číst a o čem se bavit," říká psychiatr a terapeut.

Hrozí, že ve společnosti nastane hněv

Uzavřené hranice, zákaz cestování, zavřené obchody a kavárny snáší lidé zatím celkem dobře. Podle Tomáše Rektora je ale pravděpodobné, že bude hůř. Lidé si situaci ještě nezačali uvědomovat, říká.

"Lidská psychika funguje tak, že ze začátku vynaloží spoustu energie, aby nebezpečí ignorovala. Člověk začne reagovat opačným způsobem, stane se hyperaktivním. V prvním týdnu všichni nadšeně šili roušky, nakupovali, snažili se zabezpečit sebe a své rodiny. Teď už někteří začínají padat do deprese, jiní ještě pokračují v tom prvotním rauši."

Podle chování na sociálních sítích se lidé začali soustředit na věci, které dříve nestíhali. Uklidili si v bytě, roztřídili oblečení, začali se učit portugalsky anebo hrát na ukulele. Až prvotní nadšení skončí, nastane další fáze, která přinese nudu, deprese, úzkosti či apatie. Podle Rektora hrozí, že i ti, co se zatím drží zpátky, začnou vyhledávat alkohol a s tím může růst i počet obětí domácího násilí.

"Očekáváme, že psychika lidí se bude zhoršovat. Lidé, kteří měli v minulosti tendenci řešit stres alkoholem, teď začnou pít důkladně. V obchodech mizí z regálů nejen toaletní papír a těstoviny, ale také lahve s alkoholem. Pokud lidi od pití dříve držela práce a zodpovědnost, teď už k sebekontrole často nemají důvod," říká odborník.

Člověk, který se chce závislostí a psychické nepohody vyvarovat, by měl podle psychologa začít přemýšlet, jak udržet rituály ve vnějším světě. Kritérii ke zdravému chování je sebepéče a fyzická aktivita.

"Z mnoha názorů virologů se dá usoudit, že se mimořádné stavy mohou v budoucnu opakovat. Jsme teď v něčem, co brzy může být norma. Udržet si aktivity, kterými neohrozím sebe ani ostatní, se zdá být klíčové. Bojím se, že bez nich ve společnosti vypukne hněv," uzavírá psychoterapeut Tomáš Rektor.

Video: Český Dr. House: Koronavir je geniálně ušitý na člověka. Promořit populaci může trvat roky

Vir je specificky nastaven na člověka, proto ty teorie, že byl vytvořen uměle. Promořit populaci může trvat roky. Vir by neměl zanechávat následky. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 17 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy