Psychiatr: Naše psychika nebezpečí zatím ignoruje. Přijdou úzkosti, deprese i hněv

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
2. 4. 2020 6:00
Nemocní Covidem-19 nebudou jedinými obětmi koronavirové krize. Psychiatr a psychoterapeut Tomáš Rektor se domnívá, že přibude i těch, kteří se budou léčit z osobní krize a sklonů k závislostem. "Lidé, kteří měli v minulosti tendenci řešit stres alkoholem nebo nakupováním, na tom teď budou hůř. Další sklouznou k depresím a úzkostem. Ve společnosti může propuknout i hněv," říká odborník.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Lékařka žijící v Praze má rodiče ve svém rodném městě na Moravě. Oba jsou v důchodovém věku a trpí celou řadou onemocnění. Přesto chodí každé ráno na nákup. "Otec trpí lehkou obezitou, má vysoký tlak a v minulosti prodělal operaci nádorových onemocnění. Problém je, že nevydrží doma, je zvyklý ráno chodit na nákup a pokračuje s tím, i když momentálně spadá do rizikové skupiny," vysvětluje zdravotnice.

Lidí, kteří si v době karantény nedokážou odpustit své každodenní návyky a zlozvyky, jsou v Česku statisíce. Kromě důchodců, kteří jsou na nákupy zvyklí chodit každý den, mají s opatřením problémy třeba kuřáci, ale i sportovci. Fyzická aktivita sice může zlepšit kondici, psychickou pohodu a zkrátit čas strávený doma, není to teď činnost vhodná do města. 

Lidé, kteří se riziku sami vystavují, si své chování uvědomují, často si aktivity nedokážou jednoduše odpustit. Naopak, závislosti jsou rychlou úlevou ve stresové situaci, a je tedy pravděpodobné, že k nim bude společnost ještě víc sklouzávat.

Tendence k závislostem jsou v izolaci silnější, říká psychoterapeut

Rozdíl mezi rituálem, který je v zásadě dobrým prostředkem, jak v karanténě nezešílet, a závislostí, jež jedinci znepříjemňuje život, je podle psychiatra a psychoterapeuta Tomáše Rektora v sebekontrole.

"Pokud si člověk rád čistí zuby několikrát denně, nemusí být závislý na čištění zubů. Otázkou je, jestli si je dokáže nevyčistit." Závislost se ukazuje hlavně v časech, kdy je člověk nucen se bez "drogy" obejít. Taková situace nastává například onemocněním, životní změnou, vnějšími vlivy anebo izolací.

Tomáš Rektor
Tomáš Rektor | Foto: CzechCrunch

V Česku se patologie nejčastěji vztahuje k nakupování, sociálním sítím, mobilům, běhání či jiné neúměrné fyzické aktivitě, alkoholu anebo kouření. Pokud člověk nemůže své nutkání uspokojit, nastupuje stres, podrážděnost a deprese. Protože koronavirová krize přináší stres sama o sobě, hledají lidé rychlou úlevu. Ke svým závislostem se vrací bez výčitek i s vědomím, že závislost je dlouhodobě ničí.

"Pacienty, kteří mají problém s nakupováním, nezastavilo zavření obchodních řetězců. Nakupují teď přes internet, i když se dlouhodobě léčí. Výmluvou je pro ně současná nestandardní situace. Podobně jsou na tom lidé, co jsou závislí na sociálních sítích, ti na nich teď pravděpodobně tráví ještě víc času. Pokud měli dříve výčitky svědomí z toho, že jsou pořád na mobilu, věřte mi, že je teď nemají, protože je přece pořád co číst a o čem se bavit," říká psychiatr a terapeut.

Hrozí, že ve společnosti nastane hněv

Uzavřené hranice, zákaz cestování, zavřené obchody a kavárny snáší lidé zatím celkem dobře. Podle Tomáše Rektora je ale pravděpodobné, že bude hůř. Lidé si situaci ještě nezačali uvědomovat, říká.

"Lidská psychika funguje tak, že ze začátku vynaloží spoustu energie, aby nebezpečí ignorovala. Člověk začne reagovat opačným způsobem, stane se hyperaktivním. V prvním týdnu všichni nadšeně šili roušky, nakupovali, snažili se zabezpečit sebe a své rodiny. Teď už někteří začínají padat do deprese, jiní ještě pokračují v tom prvotním rauši."

Podle chování na sociálních sítích se lidé začali soustředit na věci, které dříve nestíhali. Uklidili si v bytě, roztřídili oblečení, začali se učit portugalsky anebo hrát na ukulele. Až prvotní nadšení skončí, nastane další fáze, která přinese nudu, deprese, úzkosti či apatie. Podle Rektora hrozí, že i ti, co se zatím drží zpátky, začnou vyhledávat alkohol a s tím může růst i počet obětí domácího násilí.

"Očekáváme, že psychika lidí se bude zhoršovat. Lidé, kteří měli v minulosti tendenci řešit stres alkoholem, teď začnou pít důkladně. V obchodech mizí z regálů nejen toaletní papír a těstoviny, ale také lahve s alkoholem. Pokud lidi od pití dříve držela práce a zodpovědnost, teď už k sebekontrole často nemají důvod," říká odborník.

Člověk, který se chce závislostí a psychické nepohody vyvarovat, by měl podle psychologa začít přemýšlet, jak udržet rituály ve vnějším světě. Kritérii ke zdravému chování je sebepéče a fyzická aktivita.

"Z mnoha názorů virologů se dá usoudit, že se mimořádné stavy mohou v budoucnu opakovat. Jsme teď v něčem, co brzy může být norma. Udržet si aktivity, kterými neohrozím sebe ani ostatní, se zdá být klíčové. Bojím se, že bez nich ve společnosti vypukne hněv," uzavírá psychoterapeut Tomáš Rektor.

Video: Český Dr. House: Koronavir je geniálně ušitý na člověka. Promořit populaci může trvat roky

Vir je specificky nastaven na člověka, proto ty teorie, že byl vytvořen uměle. Promořit populaci může trvat roky. Vir by neměl zanechávat následky. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy