Z malého Mikuláše je senior. První kniha o dětském hrdinovi vyšla před 65 lety

ČTK ČTK
28. 3. 2024 10:47
Skopičiny nezbedného Mikuláše s jeho kamarády a hromadou bláznivých nápadů, psané z pohledu malého chlapce, baví čtenáře po celém světě už přes 65 let. První díl francouzské série zábavných povídek o Mikulášovi z pera Reného Goscinnyho a ilustrátora Jacquese Sempého vyšel 29. března 1959. Už předtím se ale jejich příběhy objevovaly v tisku jako komiks.
Zvětšené kreslené postavy slavného francouzského ilustrátora a humoristy Jeana-Jacquese Sempého v zahradě pražské Pelléovy villy při výstavě jeho děl, nazvané Malý Mikuláš a jiné...(2018).
Zvětšené kreslené postavy slavného francouzského ilustrátora a humoristy Jeana-Jacquese Sempého v zahradě pražské Pelléovy villy při výstavě jeho děl, nazvané Malý Mikuláš a jiné...(2018). | Foto: ČTK

Poprvé je mohli čtenáři najít v roce 1956 na stránkách belgického deníku Le Moustique, později je Goscinny a Sempé tvořili pro francouzské regionální noviny Sud Ouest. Ve Francii pak vyšel první svazek v roce 1960 pod názvem Le Petit Nicolas (Malý Mikuláš). A později byly knihy o Mikulášovi přeloženy do 40 jazyků.

Goscinny (1926 až 1977), kromě jiného autor komiksů o Asterixovi, byl nadán úžasným talentem nahlížet na "dospělácké" záležitosti a trable průzračně čistou dětskou optikou. I na omezeném prostoru jedné stránky dokázal vystavět vtipný a vypointovaný příběh.

Foto: ČTK

Roztomilý, poetický svět malého Mikuláše zalidnil veselými figurkami - Fridolínem, Augustýnem, Kryšpínem, Lojzičkou či dohlížitelem Polívkou. Do Mikulášovy party patřil i Celestýn, který je nejchytřejší žák třídy a zároveň mazánek paní učitelky a jelikož nosí brýle, tak mu nikdo nesmí dát pěstí do nosu. A dále Albín, který je ze třídy nejsilnější, a také Vendelín, který je strašně tlustý, protože pořád jenom jí.

Autor vizuální podoby Mikuláše, Jean-Jacques Sempé (1932 až 2022), poprvé načrtl svým lehkým stylem postavičku kluka na kole, malého Mikuláše, v první polovině 50. let minulého století. Na komiksové sérii s ním potom začal spolupracovat spisovatel a textař René Goscinny.

Po úspěchu komiksu začaly příběhy vycházet ve formátu ilustrovaných povídek, které si získaly úspěch po celém světě. Pět svazků o Mikulášovi se ve Francii objevilo v letech 1960 až 1964. Začátkem tisíciletí pak Goscinnyho dcera Anne našla desítky příběhů, které její otec napsal pro časopisy a které nikdy nevyšly knižně, a vydala je v několika nových souborech, a Mikuláš zase slavil úspěch.

V Československu vycházely příběhy o Mikulášovi na pokračování v dětském časopise Ohníček. A první kniha o něm pod názvem Mikulášovy patálie se na pultech tuzemských knihkupectví objevila v roce 1973. V 90. letech byly v Česku publikovány další knihy - Mikulášovy průšvihy, Mikulášovy přestávky, Mikulášovy prázdniny a Mikuláš a jeho přátelé. Po vydání ve Francii vyšlo i pět svazků Nových Mikulášových patálií a později přibyl také původní komiks.

V roce 2009 se Mikulášovy příhody dočkaly filmového zpracování v hraném snímku Mikulášovy patálie, na který o pět let později navázaly Mikulášovy patálie na prázdninách. Navíc existuje také animovaný seriál Mikulášovy patálie. Všechny audiovizuální verze znají i čeští diváci.

 

Právě se děje

Další zprávy