Hana Zagorová uměla urvat publikum, v životě mi několikrát pomohla, říká Prokop

Petr Kořínek Petr Kořínek
26. 8. 2022 14:53
Na zesnulou Hanu Zagorovou vzpomínají její přátelé i kolegové. Zpěvákovi Michalu Prokopovi zpěvačka pomohla v začátcích kariéry a také v době, kdy byl v nemilosti komunistického režimu. Šla mu také za svědkyni na svatbu. "Měli jsme spolu velmi dobré vztahy," říká Prokop v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Michal Prokop a Hana Zagorová
Michal Prokop a Hana Zagorová | Foto: ČTK

S Hanou Zagorovou jste zpíval už v sedmdesátých letech. Jak na ni budete vzpomínat?

Budu na ni vzpomínat velmi. I když jsme byli hudebně každý někde jinde, Hana mi v životě hodně pomohla. V roce 1972, když jsem byl mimo veškerý showbyznys a Pragokoncert mě odmítal zastupovat, vydupala si mě do svého programu. Přestože jsem ji upozornil, že jsem osoba nežádoucí. Její zásluhou jsem se dostal také do hry Kytice v Semaforu. To jsou tedy dvě věci, které jí nikdy nezapomenu. A třetí zásluhou je, že nám se ženou byla za svědka na svatbě. Moje vzpomínky jsou velmi osobní. Vážil jsem si Hanky za její postoje, včetně toho v roce 1989. Tehdy podepsala Několik vět, dokonce ještě dříve než já. Vzpomínám na ni spíš jako na ženskou, kterou jsem měl rád, než jako na zpěvačku. 

Už v roce 1973 jste spolu nazpívali například duet Léta hlaď mou tvář, bližší vám ale asi bude píseň Miláčku…

Ano, určitě. Miláček, to je píseň semaforská ze hry Kytice, a jak jsem zmiňoval, Hanka mi pomohla se dostat k roli truhláře Petra. Zpívala Haničku ve Vodníkovi ve zpracování pana Jiřího Suchého a Ferdinanda Havlíka. To je věc, na kterou budu vzpomínat nesmírně rád.

Čím byla podle vás, profesionálního zpěváka, výjimečná? Co přinesla do českého popu? 

Hanka byla typem pro šanson a věděla to od svých počátků. Pak přišlo období, to jsem s ní pracoval i já, kdy měla ambici zpívat klasickou popinu, ale ten šansonový náboj v sobě měla vlastně vždycky. Psala si i texty, i když samozřejmě ne všechny, ale ty, jejichž byla autorkou, v sobě šansonový nádech měly. Zejména potom, v posledním období svého života, se k šansonu vracela a to byla její nejsilnější parketa. Vzpomínám si, že když jsme spolu byli na jevišti, měla obrovské charisma, dokázala ty lidi prostě urvat, úplně vždycky. To každý nemá.

Vzpomenete si, kdy jste se viděli naposledy?

Už je to dlouho. Spíš si vzpomenu na setkání se Štefanem Margitou, se kterým jsme se viděli nedávno. Měli jsme spolu ale velmi dobré vztahy, i když logicky poměrně řídké, protože jsme byli opravdu hudebně jinde. Ale znova opakuju, lidsky jsem ji měl hrozně rád.

Jakou píseň z repertoáru Hany Zagorové jste si oblíbil?

Určitě všechny její šansony. Vzpomínám si na její úplně první písničku, kterou jsem zaregistroval, to bylo dávno předtím, než jsme spolu začali dělat. V té době jsem teprve začínal a ona už v ostravském rádiu nazpívala písničku Svatej kluk. Pak jsou tu ale ty všechny písně, které v sobě nesou nějaký životní osud, a to je ta její šansoniérská podoba. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 53 minutami

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy