Od střelby v Las Vegas po zvuk pražské dlažby. Rozhlasový festival v Olomouci vyniká pestrostí

hrz ČTK hrz, ČTK
1. 3. 2018 16:00
Na mezinárodní soutěžní přehlídce Prix Bohemia Radio v Olomouci se utká 87 rozhlasových prací novinářů ze šesti evropských zemí v oboru dokument, reportáž a drama. Zatímco loňským ročníkem silně rezonovala uprchlická krize, ten letošní je pozoruhodný především svou rozmanitostí.
Představení festivalu Prix Bohemia Radio: šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a čestná prezidentka přehlídky Hana Maciuchová.
Představení festivalu Prix Bohemia Radio: šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a čestná prezidentka přehlídky Hana Maciuchová. | Foto: Zuzana Hronová

Letošní 34. ročník mezinárodního festivalu Prix Bohemia Radio, který se uskuteční od 19. do 22. března v Olomouci, přivítá hosty ze šesti zemí. Na přehlídce rozhlasové tvorby se vedle Čechů představí zástupci Slovenska, Maďarska, Německa, Polska a Rumunska. Celkem bylo do tří soutěžních kategorií přihlášeno 87 děl v žánrech drama, reportáž a dokument, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

"Čtyři festivalové dny představí rozhlas v různých podobách s cílem oslovit posluchače všech věkových kategorií. Chceme veřejnosti ukázat širokou nabídku programu, jedinečné formáty a představit rozhlas jako médium veřejné služby. Součástí festivalu bude doprovodný program včetně diskusí a koncertů," řekl Hošna.

Zatímco loňským ročníkem silně rezonovala uprchlická krize, ten letošní je pozoruhodný především svou rozmanitostí. V dokumentech najdeme příběh člověka, kterého už nebavil život, i téma zvuku pražské dlažby či dveří bouraných starých domů.

Reportáž nabídne příběh rumunských vojáků v Afghánistánu, poslední fotky z gulagu či střelbu z hotelu v Las Vegas. Sportovní reportáž se pak podívá na fenomén malé kopané.

Drama bude zbarveno lehce do černa, diváci uslyší například novou verzi Spalovače mrtvol či příběh o malém Smrťákovi, jenž převádí malou holčičku na druhý břeh.

Zatímco loni se diskusní panel zabýval takzvanými fake news, tentokrát se bude diskutovat na téma "Rusko - přítel, nebo hrozba?".

Součástí programu Prix Bohemia Radio bude také vyhlášení Ceny Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Letos jsou nominováni Jiří Lábus a Taťjana Medvecká za titulní role prezidenta a prezidentky ve hře Prezident, dále Helena Dvořáková za roli paní Lemarchandové ve hře Hilda, Ivan Trojan za hlavní roli Michela v komedii Pravda, Natálie Drabiščáková a Ladislav Frej za role chotě majitele domu a staršího pána ve hře Pornogeografie a David Novotný za hlavní roli Karla Kopfrkingla v rozhlasové dramatizaci Spalovače mrtvol.

V hudební části festivalu vystoupí mimo jiné Miroslav Vitouš a Emil Viklický. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěžní části se uskuteční na galavečeru 22. března v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

"Soustředím se na soutěžní pořady, je to vzrušující věc a má to grády," uvedla čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová. Připomněla také aktuálnost festivalu a jeho dotýkání se žhavých témat - loni například uprchlickými příběhy, fenoménem dezinformací či diskusí s Tomem Nicholsonem, kanadským novinářem žijícím na Slovensku, jenž spolupracoval na rozkrývání mafiánských vazeb v zemi, kde byl nedávno zavražděn novinář Ján Kuciak.

"Do Olomouce se budu znovu velmi ráda vracet. Narodila jsem se v nedalekém Šternberku, ale když mi byly čtyři roky, přestěhovali jsme se do Olomouce a zde jsem prožila všechna 'poprvé', která život přináší," vyznala lásku k hanácké metropoli Maciuchová.

Tématem 34. ročníku Prix Bohemia Radio bude voda. Petr Stančík, známý český spisovatel a držitel ceny Magnesia Litera, si v rámci propagace letošního festivalu připravil tři zpracování příběhu Arionovy kašny, která se nachází na nároží olomoucké radnice.

Pověst o řeckém básníkovi a hráči na lyru Arionovi, zachráněném z moře delfíny, zpracoval do všech tří soutěžních žánrů - tedy jako drama, dokument i reportáž. Jeho ztvárnění je vskutku netradiční, Arionovi například vložil do úst rým "Připrav mé touze, nymfo, menáž, jsi krásná jako lymfodrenáž".

Festival Prix Bohemia Radio se předloni po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze přesunul do Olomouce. Po celou dobu festivalu bude Český rozhlas informovat posluchače z centra dění a bude také z Olomouce živě vysílat z přenosového vozu.

Video: Podívejte se na rozhovor s ředitelem Českého rozhlasu Reném Zavoralem

Žádná krize v Českém rozhlase není, nebojím se Andreje Babiše, nespolupracuji s politiky, budu chtít po Kroupovi přímý důkaz k tomuto nařčení. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy