Od střelby v Las Vegas po zvuk pražské dlažby. Rozhlasový festival v Olomouci vyniká pestrostí

hrz ČTK hrz, ČTK
1. 3. 2018 16:00
Na mezinárodní soutěžní přehlídce Prix Bohemia Radio v Olomouci se utká 87 rozhlasových prací novinářů ze šesti evropských zemí v oboru dokument, reportáž a drama. Zatímco loňským ročníkem silně rezonovala uprchlická krize, ten letošní je pozoruhodný především svou rozmanitostí.
Představení festivalu Prix Bohemia Radio: šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a čestná prezidentka přehlídky Hana Maciuchová.
Představení festivalu Prix Bohemia Radio: šéfrežisér Českého rozhlasu Aleš Vrzák a čestná prezidentka přehlídky Hana Maciuchová. | Foto: Zuzana Hronová

Letošní 34. ročník mezinárodního festivalu Prix Bohemia Radio, který se uskuteční od 19. do 22. března v Olomouci, přivítá hosty ze šesti zemí. Na přehlídce rozhlasové tvorby se vedle Čechů představí zástupci Slovenska, Maďarska, Německa, Polska a Rumunska. Celkem bylo do tří soutěžních kategorií přihlášeno 87 děl v žánrech drama, reportáž a dokument, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.

"Čtyři festivalové dny představí rozhlas v různých podobách s cílem oslovit posluchače všech věkových kategorií. Chceme veřejnosti ukázat širokou nabídku programu, jedinečné formáty a představit rozhlas jako médium veřejné služby. Součástí festivalu bude doprovodný program včetně diskusí a koncertů," řekl Hošna.

Zatímco loňským ročníkem silně rezonovala uprchlická krize, ten letošní je pozoruhodný především svou rozmanitostí. V dokumentech najdeme příběh člověka, kterého už nebavil život, i téma zvuku pražské dlažby či dveří bouraných starých domů.

Reportáž nabídne příběh rumunských vojáků v Afghánistánu, poslední fotky z gulagu či střelbu z hotelu v Las Vegas. Sportovní reportáž se pak podívá na fenomén malé kopané.

Drama bude zbarveno lehce do černa, diváci uslyší například novou verzi Spalovače mrtvol či příběh o malém Smrťákovi, jenž převádí malou holčičku na druhý břeh.

Zatímco loni se diskusní panel zabýval takzvanými fake news, tentokrát se bude diskutovat na téma "Rusko - přítel, nebo hrozba?".

Součástí programu Prix Bohemia Radio bude také vyhlášení Ceny Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře. Letos jsou nominováni Jiří Lábus a Taťjana Medvecká za titulní role prezidenta a prezidentky ve hře Prezident, dále Helena Dvořáková za roli paní Lemarchandové ve hře Hilda, Ivan Trojan za hlavní roli Michela v komedii Pravda, Natálie Drabiščáková a Ladislav Frej za role chotě majitele domu a staršího pána ve hře Pornogeografie a David Novotný za hlavní roli Karla Kopfrkingla v rozhlasové dramatizaci Spalovače mrtvol.

V hudební části festivalu vystoupí mimo jiné Miroslav Vitouš a Emil Viklický. Slavnostní vyhlášení vítězů soutěžní části se uskuteční na galavečeru 22. března v Arcibiskupském paláci v Olomouci.

"Soustředím se na soutěžní pořady, je to vzrušující věc a má to grády," uvedla čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová. Připomněla také aktuálnost festivalu a jeho dotýkání se žhavých témat - loni například uprchlickými příběhy, fenoménem dezinformací či diskusí s Tomem Nicholsonem, kanadským novinářem žijícím na Slovensku, jenž spolupracoval na rozkrývání mafiánských vazeb v zemi, kde byl nedávno zavražděn novinář Ján Kuciak.

"Do Olomouce se budu znovu velmi ráda vracet. Narodila jsem se v nedalekém Šternberku, ale když mi byly čtyři roky, přestěhovali jsme se do Olomouce a zde jsem prožila všechna 'poprvé', která život přináší," vyznala lásku k hanácké metropoli Maciuchová.

Tématem 34. ročníku Prix Bohemia Radio bude voda. Petr Stančík, známý český spisovatel a držitel ceny Magnesia Litera, si v rámci propagace letošního festivalu připravil tři zpracování příběhu Arionovy kašny, která se nachází na nároží olomoucké radnice.

Pověst o řeckém básníkovi a hráči na lyru Arionovi, zachráněném z moře delfíny, zpracoval do všech tří soutěžních žánrů - tedy jako drama, dokument i reportáž. Jeho ztvárnění je vskutku netradiční, Arionovi například vložil do úst rým "Připrav mé touze, nymfo, menáž, jsi krásná jako lymfodrenáž".

Festival Prix Bohemia Radio se předloni po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze přesunul do Olomouce. Po celou dobu festivalu bude Český rozhlas informovat posluchače z centra dění a bude také z Olomouce živě vysílat z přenosového vozu.

Video: Podívejte se na rozhovor s ředitelem Českého rozhlasu Reném Zavoralem

Žádná krize v Českém rozhlase není, nebojím se Andreje Babiše, nespolupracuji s politiky, budu chtít po Kroupovi přímý důkaz k tomuto nařčení. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 10 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy