Fake news na vzestupu. Festival Prix Bohemia Radio nabídne i diskusi o falešných zprávách

ČTK Magazín ČTK, Magazín
19. 3. 2017 11:00
Letošní ročník Prix Bohemia Radio podle ředitele festivalu Josefa Podstaty nabídne bohatý program odborné i laické veřejnosti. Čtyři festivalové dny představí rozhlas v různých podobách, přičemž ambicí organizátorů je oslovit posluchače všech věkových kategorií. Festival by měl podle Podstaty pomoci rozvíjet a sdílet rozhlasovou tvorbu veřejnoprávních médií v zemích střední Evropy s důrazem na členy visegrádské čtyřky.
Ve spojitosti s uprchlickou krizí a ruskou "informační válkou" se s falešnými zprávami roztrhl pytel.
Ve spojitosti s uprchlickou krizí a ruskou "informační válkou" se s falešnými zprávami roztrhl pytel. | Foto: Shutterstock

Praha/Olomouc - Festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio nabídne 20. března v Olomouci na Univerzitě Palackého panelovou diskusi na téma Falešné zprávy - dezinformace, lži a propaganda. Odborníci se v ní budou zabývat dezinformačními mechanismy a principy i dopady takzvaných "fake news", tedy záměrně šířených falešných zpráv.

Jejich počet na internetu prudce vzrostl třeba v souvislosti s uprchlickou krizí. Diskuse se zúčastní mj. vedoucí katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého Petr Orság, novinář Erik Best či Emily Thompson z Radio Free Europe.

Fake News a dezinformační zprávy

Jsou články, které se tváří jako ověřené zprávy, ale neobsahují žádná fakta. Často se šíří virálně po alternativních serverech či sociálních sítích. Redakce dezinformačních serverů nedodržují základy novinářské práce a přistupují volně k ověřování faktů i výběru zdrojů. Fake News bývají také jedním z nástrojů takzvané hybridní války. Mají za cíl zmást protivníka, oslabit jeho autoritu a vytvářet nedůvěru občanů v instituce a volené zástupce. Vyvracení takových informací se v Česku zabývají neziskové organizace, ale i vládní Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které spravuje ministerstvo vnitra. To nyní dojednává i spolupráci se sociální sítí Facebook v boji proti hoaxům v Česku.

Téma falešných zpráv a dezinformací, jejichž autoři se snaží ohnout realitu do požadovaného směru, si při výběru zaměření letošní panelové diskuse podle Podstaty vybrali rozhlasoví zpravodajové, jelikož v éře internetu a sociálních sítí téma nabývá na aktuálností.

Podstata připomněl, že experti na celém světě už delší dobu debatují o tom, jak co nejlépe čelit rostoucímu počtu falešných zpráv. Český rozhlas má podle Podstaty pojistku v podobě kodexu, který zpravodajům nařizuje ověřovat zprávy nejméně ze dvou zdrojů. "Na místě je také používat zdravý selský rozum," podotkl Podstata.

Přehlídka rozhlasové tvorby pro všechny věkové kategorie

Festival nabídne do 23. března přehlídku rozhlasové tvorby i program pro všechny věkové kategorie. Čtyři festivalové dny představí rozhlas v různých podobách s cílem oslovit posluchače všech věkových kategorií. "Moje úloha na festivalu bude prezidentská, profesní a potom kontaktážní, propojující nejen posluchače, ale i tvůrce rozhlasových her, reportáží a dokumentů, které budou soutěžit," sdělila čestná prezidentka festivalu Hana Maciuchová.

Festival se loni po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze přesunul do Olomouce. Zde se přehlídka rozhlasového dokumentu a dramatu konala od 3. do 5. října. "Poprvé se tato mezinárodní přehlídka rozhlasových pořadů a žánrů přesouvá na jaro, tak, aby mohla legitimně reflektovat rozhlasovou tvorbu za každý kalendářní rok," uvedl ředitel festivalu Josef Podstata.

Doprovodný program nabídne řadu akcí na různých místech. Například francouzský dokumentarista a performer Benoît Bories bude v úterý 21. března prezentovat svůj koncept zvukové paměti památek. Zvukově-hudební koláže instaluje v interiérech vybraných budov. Pravidelná koncertní série Radia Wave se uskuteční 22. března v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Tým Českého rozhlasu (ČRo) České Budějovice představí 23. března multimediální projekty Návod na zdraví a Návod na půlmaraton.

Po celou dobu festivalu bude ČRo informovat posluchače přímo z centra dění.

Při organizaci letošního ročníku ČRo spolupracuje s veřejnoprávními vysílateli ze zemí Visegrádské čtyřky - Rozhlasem a Televizí Slovenska (RTVS), Polským rozhlasem a maďarským MTVA.

Nechápu, co komu na Centru proti dezinformacím vadí, říká Petr Honzejk. Nemyslím si, že by úředníci měli vybírat pravdu, oponuje Ivan Bartoš /Piráti/. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy