Před porodem manželovi navařte a upravte se. Vládní rady Korejkám vyvolaly poprask

Magazín Magazín
12. 1. 2021 17:03
Nejen v Jižní Koreji způsobily nedávno poprask rady na vládním webu o tom, co by ženy v jiném stavu měly dělat, aby uspokojily své manžely i během svého těhotenství. Obsahují mimo jiné doporučení, aby před porodem připravily manželovi jídlo a čisté oblečení nebo aby i po porodu vypadaly upraveně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Tipy na to, jak uspokojit manžela a nepolevit v péči o něj i během těhotenství, vydalo vládní vedení jihokorejské metropole Soulu. Například v prvních týdnech by se jihokorejské ženy neměly vzdát domácích prací, aby tak "zůstaly fit" a příliš nepřibraly.

"Pověste své oblečení, které jste nosily před těhotenstvím, na viditelné místo, aby vás motivovalo k tomu, udržet si správnou váhu a dostat se do ní i po porodu," citoval rady britský web The Guardian. "Pokud máte sklony k přejídání nebo vynechání cvičení, zadívejte se na toto oblečení," píše se v radách. 

Před plánovaným termínem porodu by také ženy podle vládních rad měly uklidit z lednice potraviny, které brzy projdou, a připravit muži až čtyři jídla, jako je kari nebo polévka, protože nejsou zvyklí vařit, a tak si předpřipravené jídlo mohou jenom ohřát a postarat se tak o sebe. 

"Kupte si čelenku, ať po porodu nevypadáte neupraveně"

Mimo to by se měly ujistit, že jejich manželé a děti mají dostatek čistého oblečení na týden dopředu. "A kupte si čelenku, ať po porodu nevypadáte neupraveně," radí ženám vláda. 

"Skutečně si stále myslí, že vdané ženy jsou mužovy hospodyně?" napsal podle jihokorejské tiskové agentury Yonhap jeden z uživatelů sociálních sítí. 

Instrukce jihokorejským ženám byly publikovány na oficiálním vládním webu pro těhotné a matky a jeho obsah kontrolovala korejská společnost porodníků a gynekologů, uvedl deník Korea Herald. Po ostré kritice však podle britského Guardianu byly instrukce staženy.

Soulské vedení se brání tím, že informace byly dříve uveřejněny i na webu ministerstva zdravotnictví. 

"Na konci těhotenství je nám zatěžko i jenom dýchat a oni očekávají, že budeme manželům chystat spodní prádlo a jídlo?!" kritizovala jedna z žen na sociálních sítích.

Jihokorejská porodnost, podobně jako například v Japonsku, v posledních letech klesá a na začátku ledna vyšla zpráva o tom, že poprvé v historii počet úmrtí předčil počet nově narozených dětí. Jedna z nejsilnějších asijských ekonomik tak doplácí na nízkou plodnost. 

Jihokorejská vláda byla již dříve kritizována za sexistické rady svým obyvatelům. Před třemi lety například zveřejnila informaci, že ženy by se měly starat o svůj zevnějšek, zatímco muži o co nejlepší finanční zabezpečení. Debatu vzbudilo i doporučení, že muži, kteří utrácí hodně peněz na rande s ženou, by za to měli být náležitě odměněni. 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy