Princ Harry se ožení příští rok v květnu, vezme si herečku Meghan Markleovou

Magazín Magazín
15. 12. 2017 15:10
Britský princ Harry se ožení s americkou herečkou Meghan Markleovou příští rok 19. května. Termín svatby oznámil Kensingtonský palác.
Princ Harry a Meghan Markle
Princ Harry a Meghan Markle | Foto: Reuters

Britskou královskou rodinu čeká další svatba. Princ Harry si 19. května příštího roku vezme svoji americkou snoubenku, herečku Meghan Markleovou. Pár se zasnoubil letos v listopadu, žít by měl v Kensingtonském paláci v Londýně.

Oficiálně se pár objevil na veřejnosti letos v září, chodí spolu ale už od loňského roku. Seznámili se údajně přes společné přátele v Londýně. Harry je pátý v pořadí na britský trůn.

Třiatřicetiletý syn tragicky zesnulé princezny Diany a prince Charlese dříve proslul různými skandály. Na jeden z večírků například přišel v nacistické uniformě, jeho otec mu pak nařídil návštěvu koncentračního tábora v Osvětimi. Letos v dubnu pak Harry přiznal, že po smrti své matky trpěl psychickými problémy a byl mnohdy na pokraji zhroucení. 

V současnosti se spolu se svým bratrem, princem Williamem, věnuje charitě. Snaží se například o otevřenou diskusi na téma duševního zdraví, které je stejně důležité jako to fyzické. Princ také pracuje se zraněnými válečnými veterány a organizuje pro ně mezinárodní soutěže.

Meghanová hrála v několika seriálech

Šestatřicetiletá herečka Meghan Markleová se narodila v Los Angeles. Hraje v seriálu Kravaťáci, objevila se také ve sci-fi seriálu Hranice nemožného a zahrála si i v epizodách Kriminálky New York a Kriminálky Miami. 

Markleová je přitom už rozvedená. Její manželství s producentem Trevorem Englesonem trvalo dva roky. Americká herečka je římskokatolického vyznání, což by mohlo ohrozit šanci Harryho stát se panovníkem. Od roku 2015 ale platí nové pravidlo, které sňatek členů královské rodiny s katolíky povoluje, a umožňuje jim tak stát se britským monarchou.

Pekli jsme kuře a pak si klekl. Princ Harry požádal Meghan o ruku | Video:
 

Právě se děje

před 27 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 33 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy