Princ Harry není první, kdo si vzal rozvedenou Američanku. Toto jsou partneři členů královské rodiny

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
28. 11. 2017 10:33
Princ Harry se v sobotu oženil s někdejší americkou herečkou Meghan Markleovou. Pár byl oddán v kapli svatého Jiří ve Windsoru a od královny získal titul vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Žít by měli v Kensingtonském paláci v Londýně. Markleová pochází ze smíšené rodiny Afroameričanky a Holanďana, byla katoličkou, působila jako herečka a kromě toho již byla také jednou vdaná. Nejmladší syn princezny Diany ale zdaleka není první z britské královské rodiny, který si vzal rozvedenou Američanku. Před ním tak učinil například strýc současné britské královny Eduard VIII.
Eduard VIII., Wallis Simpsonová
Eduard VIII., Wallis Simpsonová | Foto: ČTK

Eduard VIII. a Wallis Simpsonová

Nejstarší syn krále Jiřího V. setrval na trůnu necelý rok. Abdikoval 11. prosince 1936 kvůli svému plánovanému sňatku s Američankou Wallis Simpsonovou. Britský premiér mu tehdy oponoval s tím, že občané by ji nepřijali za svou královnu. Kvůli možné ústavní krizi tak Eduard VIII. ponechal vládnutí svému mladšímu bratrovi Jiřímu VI. Tuto situaci mimo jiné zachycuje snímek Králova řeč z roku 2010. 

Vévoda z Windsoru si příslušnici americké prominentní vrstvy Wallis Simpsonovou vzal v červnu 1937 ve Francii. Simpsonová byla již dříve dvakrát vdaná za pilota námořnictva Winnfrieda Spencera a makléře Ernesta Simpsona. 

Vévodkyně z Windsoru přežila svého manžela o 14 let, zemřela v roce 1986 v Anglii.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 32 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy