Princ Harry není první, kdo si vzal rozvedenou Američanku. Toto jsou partneři členů královské rodiny

Magdaléna Daňková ČTK Magdaléna Daňková, ČTK
28. 11. 2017 10:33
Princ Harry se v sobotu oženil s někdejší americkou herečkou Meghan Markleovou. Pár byl oddán v kapli svatého Jiří ve Windsoru a od královny získal titul vévoda a vévodkyně ze Sussexu. Žít by měli v Kensingtonském paláci v Londýně. Markleová pochází ze smíšené rodiny Afroameričanky a Holanďana, byla katoličkou, působila jako herečka a kromě toho již byla také jednou vdaná. Nejmladší syn princezny Diany ale zdaleka není první z britské královské rodiny, který si vzal rozvedenou Američanku. Před ním tak učinil například strýc současné britské královny Eduard VIII.
Eduard VIII., Wallis Simpsonová
Eduard VIII., Wallis Simpsonová | Foto: ČTK

Eduard VIII. a Wallis Simpsonová

Nejstarší syn krále Jiřího V. setrval na trůnu necelý rok. Abdikoval 11. prosince 1936 kvůli svému plánovanému sňatku s Američankou Wallis Simpsonovou. Britský premiér mu tehdy oponoval s tím, že občané by ji nepřijali za svou královnu. Kvůli možné ústavní krizi tak Eduard VIII. ponechal vládnutí svému mladšímu bratrovi Jiřímu VI. Tuto situaci mimo jiné zachycuje snímek Králova řeč z roku 2010. 

Vévoda z Windsoru si příslušnici americké prominentní vrstvy Wallis Simpsonovou vzal v červnu 1937 ve Francii. Simpsonová byla již dříve dvakrát vdaná za pilota námořnictva Winnfrieda Spencera a makléře Ernesta Simpsona. 

Vévodkyně z Windsoru přežila svého manžela o 14 let, zemřela v roce 1986 v Anglii.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy