Dnes už víme, že pejsek během letu uhynul. Psi Strelka a Belka, kteří odstartovali 19. srpna 1960 na oběžnou dráhu, sice nebyli prvními živými tvory na oběžné dráze, jako první se ale vrátili živí zpátky na Zem. Na palubě Sputniku 5 je doprovázeli králík, čtyřicítka myší, dva potkani, mouchy a řada rostlin. Většina pasažérů se následující den vrátila v pořádku na Zem, asi dvacet myší ale zemřelo.
Na památku fenky Lajky Rusové postavili několik pomníků. Objevila se i v literatuře, americko-kanadská skupina Arcade Fire o ní nahrála písničku. V roce 2017 přišel do kin český loutkový film režiséra a scenáristy Aurela Klimta nazvaný Lajka. Jeho hrdinka ovšem dopadla podstatně lépe než skutečný vesmírný pes: spolu s dalšími zvířaty s podobným osudem našla nový domov na vzdálené planetě. Film měl premiéru 2. listopadu 2017, den před šedesátým výročím vypuštění a smrti Lajky na oběžné dráze.
Lajka přitom byla prvním z mnoha zvířat vypuštěných do kosmu. Ve Spojených státech slavili úspěch především opičák Gordo, kterého v roce 1958 vědci vystřelili do výšky 970 kilometrů, kabina s ním se ale v Atlantickém oceánu nikdy nenašla, nebo šimpanz Ham, který se v roce 1961 stal na lodi Mercury-Redstone 2 prvním primátem, který překonal hranici vesmíru. Od konce 50. let do vesmíru letěli i králíci, myši, kočky a další zvířata.
Podrobně se za osudem Lajky můžete ohlédnout v galerii.