Lajka byla mírná a okouzlující. Psí kosmonautka položila život za vesmírný výzkum

Lajka byla mírná a okouzlující. Psí kosmonautka položila život za vesmírný výzkum
Sputnik s jejím mrtvým tělem pak obíhal Zemi ještě pět měsíců, do dubna 1958, kdy ho řídící středisko navedlo do atmosféry, kde shořel. (Na snímku inscenace českobudějovického Malého divadla Lajka vzhůru letí.)
Pro vesmírné lety se vybírali dvou- až šestiletí psi menšího vzrůstu, nesměli mít více než 7,5 kilogramu a měřit přes 35 centimetrů na výšku a 43 centimetrů na délku od nosu po ocas. Na palubě totiž nebylo příliš místa, během některých letů se navíc musela do rakety vměstnat dvě zvířata, aby se mohly srovnat jejich reakce. Do letu prvního člověka do vesmíru v dubnu 1961 vypustili Sověti do kosmu asi 50 psů, přibližně dvacítka z nich přitom zahynula. (Na snímku ledová Lajka v Pustevnách v roce 2022).
Kromě Lajky se do dějin kosmonautiky zapsali psi Cigan a Dezik, se kterými v roce 1951 vylétla raketa do zhruba stokilometrové výše, odkud se zase snesla na padáku. Oba vyvázli prakticky bez následků - Dezikovi nebylo vůbec nic, Cigan během přistávání utrpěl jen povrchové oděrky. Oba psí hrdinové se museli vyrovnat nejen se čtyřminutovým stavem beztíže, ale hlavně s pětinásobným přetížením při startu. Nic z toho pro psy, upoutané do speciálních postrojů a sledované řadou přístrojů, ale neznamenalo větší nebezpečí. (Tomáš Lněnička a Veronika Malá 4. března 2019 na zkoušce před premiérou scénického čtení hry Lajka, kterou na své Malé scéně uvedlo Východočeské divadlo v Pardubicích.)
"Chtěl jsem pro ni udělat něco hezkého, zbývalo jí tak málo života," říká Jazdovskij. Již předem se totiž vědělo, že Lajka zahyne. V té době ještě vědci technicky nevyřešili návrat z oběžné dráhy, a proto měla Lajka po pěti dnech výzkumu cíleně zemřít. Až po rozpadu SSSR se objevily informace, že fenka asi zahynula už několik hodin po startu na následky přehřátí organismu a stresu. (Na snímku jsou loutky z filmu Lajka z roku 2017). Zobrazit 7 fotografií
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK
3. 11. 2024 17:52
Jen krátce poté, co Sovětský svaz v říjnu 1957 vypustil Sputnik 1, první umělou družici Země, dosáhlo komunistické impérium dalšího úspěchu v nevyhlášené kosmické válce s USA. Na palubě družice Sputnik 2, která vystartovala do vesmíru 3. listopadu 1957, byl totiž první živý tvor, kterého kdy člověk vyslal do kosmu, dvouletá toulavá fenka Lajka. Průkopnický počin ale pro psíka skončil tragicky.

Dnes už víme, že pejsek během letu uhynul. Psi Strelka a Belka, kteří odstartovali 19. srpna 1960 na oběžnou dráhu, sice nebyli prvními živými tvory na oběžné dráze, jako první se ale vrátili živí zpátky na Zem. Na palubě Sputniku 5 je doprovázeli králík, čtyřicítka myší, dva potkani, mouchy a řada rostlin. Většina pasažérů se následující den vrátila v pořádku na Zem, asi dvacet myší ale zemřelo.

Na památku fenky Lajky Rusové postavili několik pomníků. Objevila se i v literatuře, americko-kanadská skupina Arcade Fire o ní nahrála písničku. V roce 2017 přišel do kin český loutkový film režiséra a scenáristy Aurela Klimta nazvaný Lajka. Jeho hrdinka ovšem dopadla podstatně lépe než skutečný vesmírný pes: spolu s dalšími zvířaty s podobným osudem našla nový domov na vzdálené planetě. Film měl premiéru 2. listopadu 2017, den před šedesátým výročím vypuštění a smrti Lajky na oběžné dráze.

Lajka přitom byla prvním z mnoha zvířat vypuštěných do kosmu. Ve Spojených státech slavili úspěch především opičák Gordo, kterého v roce 1958 vědci vystřelili do výšky 970 kilometrů, kabina s ním se ale v Atlantickém oceánu nikdy nenašla, nebo šimpanz Ham, který se v roce 1961 stal na lodi Mercury-Redstone 2 prvním primátem, který překonal hranici vesmíru. Od konce 50. let do vesmíru letěli i králíci, myši, kočky a další zvířata.

Podrobně se za osudem Lajky můžete ohlédnout v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy