Londýn - Světové oceány už přešla "chuť" na oxid uhličitý. Ukazuje to desetiletý výzkum Východoanglické univerzity. Tento fakt by mohl značně urychlit proces globálního oteplování.
Množství CO2, které absorboval severní Atlantický oceán v roce 1995, se do roku 2005 postupně zmenšilo na polovinu.
"Taková změna pro nás byla obrovským překvapením," uvedl pro BBC doktor Ute Schuster. Se svým kolegou, profesorem Andrew Watsonem, budou svá zjištění publikovat příští měsíc v magazínu Journal of Geophysical Research.
![Globální oteplování na Aktuálně.cz](http://cdn.xsd.cz/resize/1f1b5ba421bd323a85e0acc7a70eed14_resize=576,432_.jpg?hash=65f06c00bbcc9da89bba860c020f670a)
Globální oteplování na Aktuálně.cz
- Planeta se otepluje, tvrdí vědci. Je ale globální oteplování skutečnou hrozbou?
Napoví INTERAKTIVNÍ GRAFIKA - Oteplování bude závažnější, než se čekalo
Více čtěte ZDE - Na Severním pólu bude do roku 2010 tepleji až o 7°C
Proč se dozvíte ZDE
"Na začátku výzkumu jsme očekávali, že absorbce CO2 se bude měnit jen velmi pozvolna. Vycházeli jsme totiž z předpokladu, že se jedná o obrovskou masu vody," dodal.
Vědci zaznamenali menší změny i v jižních oceánech. Ty na severu jsou však nesrovnatelně větší a náhlejší.
Schuster založil svůj projekt na pohybu obchodních lodí. Ty byly vybaveny zařízením, které automaticky měřilo hladinu CO2 ve vodě. To zajistilo objektivní pozorování v celé ploše oceánu.
Loď na trase Británie - Západní Indie takových měření provedla devadesát tisíc za rok.
Oceány jsou jedním ze dvou hlavních "žroutů" CO2. Druhým je pevninská biosféra. Společně absorbují jednu polovinu veškerého CO2 vypuštěného do atmosféry. A čím méně ho pohltí oceány, tím více ho zůstane v atmosféře. Vyšší koncentrace v atmosféře pak urychlí skleníkový efekt.
"Rychlost a rozsah změn ukazuje, že už dále nemůžeme brát oceány jako dřez na CO2," upozorňuje Watson. "Snad je to částečně přírodní děj. Ovšem změny mohou být také zaviněny nedávnými změnami v klimatu Země, které byly opravdu prudké."