Studie: Oteplování bude závažnější, než se čekalo

bh
22. 10. 2007 9:45
CO 2 totiž v atmosféře zůstává až tisíc let

Stanford - Plyny, které se rozhodující měrou podílejí na změnách klimatu, jsou schopny v atmosféře vydržet až tisíce let. Povrch planety tak mohou oteplovat déle a závažněji, než dosud předpokládáme.

Ve své studii uveřejněné v odborném časopise Climatic Change to alespoň tvrdí oceánograf David Archer a matematik Victor Brovkin. Oba vědci zpracovali data z pěti předchozích studií a vypracovali pro ně modely aplikované na povrch země, oceány a atmosféru.

Alarmující jsou podle nich zejména prognózy tzv. antropogenního oxidu uhličitého, tedy plynu, který vzniká lidskou činností.

"Až třicet procent oxidu uhličitého, který v následujících desetiletích vypustíme do atmosféry, tam bude ještě za tisíc let," varovali experti.

"O dlouhodobých účincích emisí CO2 se dosud nediskutuje tak, jak by se mělo," řekl Brovkin v rozhovoru pro server Spiegel Online. "Kapacita systému se přeceňuje," dodal s tím, že údaje, podle nichž oxid uhličitý "přežije" v atmosféře maximálně dvě stě let je "velmi rozšířený omyl".

Led v Arktidě taje. Své o tom ví i extrémní plavec Lewis Gordon Pugh.
Led v Arktidě taje. Své o tom ví i extrémní plavec Lewis Gordon Pugh. | Foto: Northpoleswim

"Stále musím čelit lidem, kteří si myslí, že CO2 v atmosféře nemůže existovat dlouhou dobu," doplnil ho Archer.

Dlouhodobými účinky působení oxidu uhličitého v atmosféře se zabývá také studie týmu vedeného švýcarským expertem Reto Knuttim.

Ten dospěl k závěru, že do roku 2300 stoupne hladina moří jen díky termickému rozpínání slané vody až o více než metr. Další desítky centimetrů způsobí voda z tajícího ledu v polárních oblastech.


 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Čína oznámila sankce proti USA, míří i na amerického senátora Rubia

Čína v pondělí ohlásila sankce proti americkým představitelům a organizacím. Jde o reciproční opatření za americké sankce vyhlášené minulý týden proti čínským představitelům, kteří jsou podle USA odpovědní za utlačování menšinových Ujgurů v Číně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí oznámila, že mezi těmi, jichž se budou restrikce týkat, je také republikánský senátor Marco Rubio.

USA minulý týden ohlásily sankce proti čtyřem čínským představitelům, kterým postih znemožní získat vízum pro cestu do USA a jejichž případný majetek v USA bude zmražen. Mezi sankcionovanými se ocitl předseda komunistické strany v provincii Sin-ťiang, kde žijí Ujgurové. Podle odhadů OSN zadržuje Čína až milion příslušníků této muslimské komunity v táborech. Čína však tábory označuje za střediska odborného vzdělávání a popírá obvinění ze špatného zacházení s osazenstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy