Studie: Oteplování bude závažnější, než se čekalo

bh
22. 10. 2007 9:45
CO 2 totiž v atmosféře zůstává až tisíc let

Stanford - Plyny, které se rozhodující měrou podílejí na změnách klimatu, jsou schopny v atmosféře vydržet až tisíce let. Povrch planety tak mohou oteplovat déle a závažněji, než dosud předpokládáme.

Ve své studii uveřejněné v odborném časopise Climatic Change to alespoň tvrdí oceánograf David Archer a matematik Victor Brovkin. Oba vědci zpracovali data z pěti předchozích studií a vypracovali pro ně modely aplikované na povrch země, oceány a atmosféru.

Alarmující jsou podle nich zejména prognózy tzv. antropogenního oxidu uhličitého, tedy plynu, který vzniká lidskou činností.

"Až třicet procent oxidu uhličitého, který v následujících desetiletích vypustíme do atmosféry, tam bude ještě za tisíc let," varovali experti.

"O dlouhodobých účincích emisí CO2 se dosud nediskutuje tak, jak by se mělo," řekl Brovkin v rozhovoru pro server Spiegel Online. "Kapacita systému se přeceňuje," dodal s tím, že údaje, podle nichž oxid uhličitý "přežije" v atmosféře maximálně dvě stě let je "velmi rozšířený omyl".

Led v Arktidě taje. Své o tom ví i extrémní plavec Lewis Gordon Pugh.
Led v Arktidě taje. Své o tom ví i extrémní plavec Lewis Gordon Pugh. | Foto: Northpoleswim

"Stále musím čelit lidem, kteří si myslí, že CO2 v atmosféře nemůže existovat dlouhou dobu," doplnil ho Archer.

Dlouhodobými účinky působení oxidu uhličitého v atmosféře se zabývá také studie týmu vedeného švýcarským expertem Reto Knuttim.

Ten dospěl k závěru, že do roku 2300 stoupne hladina moří jen díky termickému rozpínání slané vody až o více než metr. Další desítky centimetrů způsobí voda z tajícího ledu v polárních oblastech.


 

 

Právě se děje

Další zprávy