Prdopeč, spoďáry nebo chemoška. Blogerka sbírá slova, za která by se Češi měli stydět

Tomáš Maca Tomáš Maca
26. 5. 2019 16:52
Skoro každý ten pocit zná. Rodiče, děti, kamarádi, nebo úplně neznámí lidé na ulici použijí mezi řečí výraz, z něhož je člověku trapně i za ně. Může to být rádobyvtipné počeštění cizojazyčného názvu, domněle roztomilá zkratka příliš složitého českého obratu, ale i pěkně zaprášený archaismus, který už měl raději zůstat v propadlišti dějin. Vystudovanou lingvistku Alexandru Kohoutovou (28) tato slova natolik provokovala, že si je začala zapisovat na svou černou listinu a později zveřejňovat na instagramovém účtu. Ten příznačně pojmenovala Slova z pekla a oblíbilo si ho už přes osm tisíc sledujících. V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že ji nejvíc štvou chybné pokusy o spisovnost.
Alexandra Kohoutová (28) sbírá neúmyslně trapné výrazy, které lidé běžně používají, a zveřejňuje je na instagramovém účtu Slova z pekla. Na triku nosí slovo "piviště".
Alexandra Kohoutová (28) sbírá neúmyslně trapné výrazy, které lidé běžně používají, a zveřejňuje je na instagramovém účtu Slova z pekla. Na triku nosí slovo "piviště". | Foto: Archiv Alexandry Kohoutové

Sedíme v kavárně v pražském Karlíně a spousta výrazů na vaší stránce se týká gastronomie. Jak byste si objednala, kdybyste u toho chtěla použít co nejvíc slov z pekla?

Z hlavy mě teď napadá třeba "kapůčo", "presátor" nebo "latéčko".

A co k tomu přidat ještě něco na zub? Myslím, že tu nabízejí hummus.

Tak zrovna hummus je slovo z pekla samo o sobě, ale někdo mi teď posílal jeho zdrobnělinu "hummísek".

Navíc byste si mohla dát "hummísek" na "obídek".

Já si z dětství pamatuju, že jsme obědu říkali jenom "o". Máma mi vždycky připomínala, že si tu čokoládu můžu dát až "po o". Tohle spojení mi ale přijde spíš roztomilé než pekelné.

Vzpomínáte si ještě na první slovo, které jste si na seznam nejhorších věcí, co lidi vypouštějí z úst, zapsala?

Jako první se tam objevila "restauračka", takže zase něco z gastronomie. Tohle slovo jsem ale tenkrát ještě nedala na Instagram, ale napsala jsem si o něm na Facebooku status. Bylo to totiž ještě v době, kdy se psaly statusy. Jak jsem s tím jednou začala, napadala mě další a další slova, a protože jsem je nechtěla zapomenout, musela jsem si je zaznamenávat. Hned po "restauračce" přišli "klučina", "holčina", "meníčko" nebo "ju".

V souvislosti s "klučinou" a "holčinou" mě napadá ještě "moje stará".

Ta se na mojí stránce určitě brzo objeví. K výběru slov přistupuju pochopitelně dost subjektivně, ale základním kritériem, která musí splňovat, je trapnost. Asi po půl roce zapisování, kdy jsem už měla slov na seznamu fakt hodně, jsem si říkala, co s nimi. Průběžně jsem je ukazovala kamarádům, kteří vždycky doplnili něco, s čím se setkali sami, a výborně jsme se u toho bavili. Jeden z kamarádů mi pak poradil, abych ta slova začala přidávat na Instagram, tak jsem tuhle sociální síť využila jako takový obrazový slovník. Orbis pictus.

Zveřejňujete hodně slov, která vám posílají příznivci vaší stránky, nebo spíš stavíte na vlastních zásobách?

Pořád převažují slova, která sama někde zaslechnu. Na mém vlastním seznamu zůstává ještě tolik nepoužitých slov, že o nápady rozhodně nemám nouzi. Když vycházím z tipů, co mi lidi posílají, je pro mě většinou důležité, abych dané slovo už sama znala. Instagramový profil pořád beru jako svůj vlastní zápisník, takže tam obvykle nepublikuju slova, která jsem zatím nikdy neslyšela. Občas ale udělám výjimku. Jeden kamarád mi třeba poslal frázi "sejdeme se na kožním".

Proč právě na kožním?

Prý se to říká, když s někým pijete ze stejné lahve a hrozí, že od sebe vzájemně něco chytíte. Další slovo, které jsem nasdílela na přání, bylo "tukozy" (povislé prsní svalstvo tlustých mužů, pozn. red.). To se mi natolik líbilo, že jsem ho na Instagramu musela mít.

View this post on Instagram

🤷‍♂️ #tukozy #slovazpekla #manboobs

A post shared by Slova z pekla 🔥 (@slova_z_pekla) on

Vy sama nějaké peprné slovo z pekla nejčastěji zaslechnete kde?

Často se ke mně dostávají například v hromadné dopravě. Když zaslechnu někoho, kdo vede rozhovor plný bizarních slov, nechám si na uších sluchátka, aby to vypadalo, že si pouštím hudbu, ale ve skutečnosti si ji úplně ztiším. Sbírání trapných výrazů tak někdy bývá špionážní práce. Hodně si toho zapíšu taky v hospodách nebo v práci. Jsem totiž zaměstnaná v korporátu.

Studovala jste jazyky. Živíte se tedy jako "psavec", abych se držel slovníku vaší stránky?

Studovala jsem lingvistiku a švédštinu, po škole jsem byla chvíli i "volnonožec" (člověk pracující na volné noze, pozn. red.) a teď jsem teda skončila v tom "korpiči". Dělám ve firmě, kde většinu času používám švédštinu, ale mám kolem sebe taky české kolegy, od kterých se slova jenom hrnou. Jednu dobu jsem pracovala v PR agentuře a tam jsem toho taky nasbírala hromadu. Třeba "klioš" (klient, pozn. red.) nebo "chemoška" (chemoterapie, pozn. red.).

Slovo "chemoška" je už trochu na hraně, ne?

Mně se to taky zdálo na hraně, ale ten člověk to tenkrát řekl s naprosto kamennou tváří, jako by to bylo naprosto normální. "Chemoška" bylo zatím jediné slovo, které mi správci Instagramu smazali. Nejspíš to ale bylo tím, že jsem k němu nejdřív nahrála obrázek s paní bez vlasů v šátku. Pak jsem ho totiž vyměnila za fotku kapačky a ta už nikomu nevadila.

Zveřejnila jste ještě nějaká další slova, která vzbudila kontroverzní reakce?

Slovo, které přišlo hrozné jenom mě, a skoro všichni ostatní proti tomu protestovali, bylo "milovat se". Na mě to působí dost slizce, ale lidi mě za to pěkně "zhejtili".

Jaký výraz pro sex se vám slizký nezdá?

Třeba "spát spolu". Kdyby mi někdo řekl, jestli se nechci milovat, tak mu s největší pravděpodobností odpovím, že nechci. Působí to na mě děsně archaicky. Navíc milovat někoho podle mě znamená spíš mít k němu blízký vztah, respektovat ho, a ne s ním jenom mít sex.

Jak už jste zmínila, ke každému slovu přidáváte fotku, která mnohdy vyobrazuje typ člověka, jehož si s ním spojujete. Nesvádí vás to občas k tomu, že podle slovní zásoby, kterou někdo používá, odhadujete jeho charakter?

Hodně se mi stává, že někoho zaslechnu, a aniž ho vidím, tak si podle vyjadřování hned vybavím konkrétní archetyp člověka. Když jsem třeba zachytila spojení "báj vočko", okamžitě jsem věděla, že se mi k němu hodí fotka nějakého obchodního manažera, který od oka střílí částky. Některá slova se ale samozřejmě vyskytují napříč různými společenskými skupinami. Někdy mívám tendenci lidi za některá slova trochu odsuzovat a škatulkovat, ale u kamarádů a známých, které znám už delší dobu, je naopak toleruju.

Takže se při setkání s vámi nebojí toho, že všechno, co řeknou, můžete použít proti nim?

Někteří lidi mi teď říkají, že se se mnou bojí promluvit, ale to jsem určitě nechtěla! Sama mnoho z těch šílených výrazů používám, i když jsem spoustu z nich přejala spíš ironicky. Myslím, že když slova z pekla do svých vět začleňujete záměrně v nadsázce, můžete svým výpovědím díky tomu dodat humor.

Žijete v Praze. Překvapí vás někdy nějaká nevšední slova z pekla, když vycestujete do jiných českých krajů?

Na základku jsem ještě chodila v jižních Čechách, kde jsem nějakou dobu bydlela, a tam lidi často používají špatnou koncovku přivlastňování mužského rodu. Místo "Karlův kabát" třeba říkají "Karlovo kabát" a to mi vždycky dost trhalo uši. Na Moravě jsou potom profláklé výrazy typu "šalina", ale ty zase respektuju, protože patří k místnímu nářečí, takže se na mém Instagramu nejspíš neobjeví.

Štve vás naopak něco na pražštině?

Napadá mě krácení hlásek ve slovech jako "polivka" nebo "knedlik" a musím se přiznat, že to někdy sama dělám.

Mě zase dost irituje, když se mě moje moravská babička v situaci, kdy mě špatně slyší, zeptá "čeho?" místo "co?" Myslel jsem, že jde o zvláštnost pocházející z moravského dialektu, ale pak jsem zjistil, že máte tenhle verbální nešvar na svém Instagramu taky.

Já si myslím, že to bude spíš nějaký archaismus příznačný pro starší generaci. Sama mám otázku "čeho?" spojenou obecně s důchodci.

View this post on Instagram

👂❓ #ceho #čeho #neslysim #slovazpekla

A post shared by Slova z pekla 🔥 (@slova_z_pekla) on

Když někdo nějaké slovo z pekla použije, jaká obvykle bývá vaše první reakce?

Určitě lidi nijak neopravuju, spíš je jen tak potichu soudím, a hned jak je to možné, vytáhnu si svůj zápisník. Jen když jde o mé kamarády, tak to občas nevydržím a vyprsknu smíchy, ale u někoho neznámého se fakt snažím zachovat kamennou tvář a maximálně mi trochu cukají koutky.

Výběr těch nejlepších, respektive nejhorších slov se chystáte vydat i knižně. Jakou bude mít kniha podobu?

Teď ji společně se dvěma kamarády připravuju a až budeme mít hotovo, budeme na její vydání vybírat peníze v crowdfundingové kampani. Pokud získáme dost peněz, měla by vyjít někdy před Vánoci. Chci ji pojmout i z trochu odbornějšího lingvistického hlediska, aby nebyla jenom zábavná, ale i poučná. Každá z kapitol se bude soustřeďovat na konkrétní typ jazykového jevu.

Jedna se bude věnovat například neologismům, další slovům jako "výletujeme", "plesujeme" nebo "svatbujeme" a pak bych ráda zmínila například ještě hyperkorektnosti. To jsou fráze, které lidi používají, protože si myslí, že jsou správně. Třeba "mohl by jste" nebo "dvěmi rukami". Tyhle pokusy o spisovnost úplně nenávidím a přijdou mi horší než všechny věci, které se na mém Instagramu doteď objevily. V knížce se taky budu snažit některá slova přiřadit ke konkrétním skupinám, ale jenom tak lehce, popisně, abych nikoho neurazila.

Vybaví se vám nějaká společenská skupina, jejíž slang vám přijde na slova z pekla obzvlášť výživný?

To bývají skupiny, ve kterých se běžně nepohybuju. Například ajťáci, kteří si pro sebe modifikují spoustu slov z angličtiny, nebo taky generace současných teenagerů. Nedávno jsem zjistila, že je mezi nimi populární slovo "cringe", což znamená něco jako křečovité nebo trapné.

Když něco pro vás dosud neznámého zaslechnete, ptáte se lidí, co tím myslí?

Moc ne, ale mohla bych s tím začít. "Mladíku, co je to ten cringe?" Zrovna teenagery bych si ale oslovit netroufla, protože se jich bojím.

Jak je to možné? Nejste přece ještě tak stará.

Já jsem se jich bála už v době, kdy jsem sama byla teenager. Asi proto, že jsem jedináček a odmala jsem byla obklopená hlavně dospělými lidmi.

Podívejte se také na rozhovor s autorem slovníku vtipných neologismů Čeština 2.0:

Lidé rádi reagují na společenské události, politickou situaci a na to, co se děje na sociálních sítích, říká Martin Kavka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy