"Jsem příliš slabý na naši lásku". Tak začal instagramový hit o vztazích a rozchodech Ester&Josefina

Petra Jansová Petra Jansová
11. 5. 2018 11:32
Spolupráce Ester Geislerové a Josefíny Bakošové začala před více než dvěma roky kolekcí dětských kabelek, z povídání o vztazích pak vznikl originální kus oblečení - vztahové tričko. Že vytvoří českou instagramovou senzaci, ale netušily. Za čtyři a půl měsíce začalo jejich účet Ester&Josefina, na němž sdílí SMS komunikaci lidí o vztazích, lásce i rozchodech, sledovat 121 tisíc lidí. Ty nejvtipnější hlášky, rozdělené do 15 sekcí, nedávno vyšly i knižně. "Například jedna z kapitol se jmenuje mamka. Často se ve zprávách opakují věty typu: Mamka mi to zakázala. Moje mamka mi řekla, že se s tebou mám rozejít," přibližují v rozhovoru.
Ester&Josefina
Ester&Josefina | Foto: Instagram Ester&Josefina

Vzpomínáte si ještě na větu, kterou to všechno začalo?

Ester Geislerová (EG): "Jsem příliš slabý na naši lásku." Dostaly jsme asi osm vět v jedné SMS od jedné ženy, ale tahle nás pobavila ze všech nejvíc. Pamatuju se, že jsme se obě dvě začaly smát. A zřejmě nejen my.

Foto: archiv Ester a Josefína

Kolik vět se vám od té doby podařilo nashromáždit?

EG: Těch vět je nespočetně, ale na našem účtu jsme uveřejnily celkem asi 1500 příspěvků, včetně fotografií a videí. Za čtyři a půl měsíce nás začalo sledovat 121 tisíc lidi a my jsme rády. Píšou nám, že jim to pomáhá a baví je to.

Některé z nich jste rovněž vybraly do knihy Terapie sdílením, která vyšla na konci dubna. Podle jakého klíče jste do ní rozchodové věty vybíraly?

EG: Vybíraly jsme z těch, co přišly do února. Všechny jsme si je vytiskly, rozložily jsme si je ve Svaté Kateřině v jedné obrovské tělocvičně na zem a několikrát po sobě procházely a hledaly ty, které nás rozesmějí nejvíc. Pak jsme si všimly i určitých spojnic.

Josefína Bakošová (JŠ): Nakonec jsme je tak roztřídily i v knize. Samo o sobě je vlastně vtipné, že se některá témata opakují.

Například která?

JŠ: Například se jedna z kapitol jmenuje mamka. Často se ve zprávách opakují věty typu: "Mamka mi to zakázala. Moje mamka mi řekla, že se s tebou mám rozejít."

EG: Sekcí je celkem patnáct, jedna z nich obsahuje například hlášky se slovem miluju, miloval, další překlepy nebo anglikanismy, pak je tam třeba sekce racio, bizár, divnosti, mršky a tak podobně. Každou sekci navíc doplňují tematické fotky.

Na Instagramu vás sleduje 120 tisíc lidí. Čekaly jste takovou odezvu?

JŠ: Určitě nečekaly. Nebo alespoň já.

EG: Ani já ne.

Vypovídá to podle vás o něčem?

JB: Asi se budu opakovat a neříkat nic nového. Pokaždé, když jedu metrem, všímám si, jak většina lidí kolem mě drží v ruce mobil a kouká do něho. Je pravda, že třeba devadesát procent na něm pracuje, což dělám i já. Přijde mi vlastně strašné, že nedokážu vypnout už ani na "vteřinu". Často si říkám, že by bylo fajn se vrátit do doby bez mobilů, kdy cesta z práce nebo ze školy byla o přemýšlení. Přijde mi naprosto bláznivé, že vám někdo pošle mail a za pět minut volá, zda jste ho dostala.

EG: Mimochodem o pracovním prostředí bude naše nová kolekce. Jmenuje se Manifesto Emet, což je hebrejsky pravda (psáno foneticky). Na tričkách a taškách se tentokrát objeví věty, které se nejčastěji využívají v pracovním prostředí: Nestíhám. Mám moc práce. Já už nemůžu. Pošli mi to mailem. Už nejsme děti. Dnes jsem normální.

Máte nějakou představu o tom, kdo vám nejčastěji hlášky posílá?

EG: Máme dokonce přesná data. Jsou to z 80 procent ženy a 20 muži. Převážně pochází z Prahy, Brna a Ostravy. Nejčastěji jde o věkovou skupinu 18 až 35 let.

JŠ: Co já mám vysledováno z Facebooku, tak hlášky pocházející z počátku vztahů se týkají mladší věkové kategorie. Na druhou stranu rozchodovou zprávu je vám schopný poslat i dospělý chlap. My samozřejmě dostaneme jen část vytrženou z kontextu, a jak rozhovor skutečně probíhal, se můžeme pouze domnívat. Hodně se ale dá z této komunikace poznat například to, že dívky zpravidla očekávají vztah.

EG: Na druhou stranu je fakt, že jsem zaznamenala i spoustu zklamaných kluků. Prostě špatná četba a romantické filmy. Myslím, že hodně lidí má romantické a zkreslené představy o vztazích. Popravdě je i velmi těžké to odbourat, když téměř v každém americkém filmu či disneyovce narazíte na nějaký romantický happy end. Je to podstata hollywoodských romantických komedií. Lidé na tyhle filmy rádi chodí, ale ony jim zkreslují představy o vztazích.

Ty a Stalin=❤️ #nastalinu #esterajosefina #terapiesdilenim #skejt nema emoji?!?!?

Příspěvek sdílený Ester&Josefina (@esterajosefina),

Rozchodové věty jsou anonymní. Stalo se už, že se v nějaké z nich někdo poznal?

EG: Jeden z kluků nám napsal s tím, že už má nasdílené tři. Tedy že jeho bejvalé slečny poslaly to, co jim napsal.

JB: Mně například nedávno volal jeden kluk, že nám příspěvek poslal už před týdnem a že jsme mu ho ještě nezveřejnili.

A už jste ho zveřejnili?

EG: Už jsem ho tam dala, ale protože byl fakt dobrej.

A je některá z hlášek vaše?

JB: "Promiň, nemůžeš za to, je to mnou." Tehdy mi bylo 14 let a rozešla jsem se s klukem po dvou měsících kvůli svému budoucímu manželovi.

EG: Co se týká Instagramu, tak je to ta: "Co ti teďka řeknu, si na triko nedáš!" Ale vlastně všechny věty, které dáváme na trička, máme často na jazyku, proto s nimi pracujeme. Každopádně si myslím, že osobní setkání, možnost říct si všechno z očí do očí a předat si nonverbální kódy, je nenahraditelné.

JŠ: Já mám vlastně zase pocit, že poté, co řada lidí vidí hlášky zveřejněné na internetu, tak si uvědomí, že by se to nemělo dít a jak moc je to vlastně absurdní, posílat takovou důležitou informaci i po mnoha letech vztahu. Takže si myslím, že soudě podle toho, co nám píšou, řadu lidí to vrátí k tomu, že je dobré se scházet a že internet je sice skvělá věc, která nám v mnoha ohledech ulehčuje život, ale že mezilidské vztahy by se měly řešit na osobní úrovni.

EG: Je fakt, že podobné reakce jsem zaznamenala i já. Řada kamarádů mi říkala, že začali mnohem víc přemýšlet o tom, co píšou. A někteří bejvalí partneři se sobě navzájem omluvili za to, co si během rozchodu psali. Prostě terapie.

Ven vs. Rande #terapiesdilenim #esterajosefina #rande #ven #🖤

Příspěvek sdílený Ester&Josefina (@esterajosefina),

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 1 hodinou

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy