Zatímco výraznou dominantu různých světových měst obvykle tvoří historické a monumentální stavby, zlatem irského Dublinu jsou jeho obyvatelé. A černé pivo Guiness, samozřejmě.
Jistě, najdete tu i řadu pamětihodností, skvělých muzeí a parků, nicméně turistickým atrakcím jasně vévodí pivovarské muzeum Guiness Storehouse. A také si zřejmě těžko představíte Dublin bez typických malých hospůdek na rozích ulic.
Právě zmíněný Storehouse vám nabídne ideální proškolení, týkající se zdejšího černého zlata. Prohlídku jeho sedmipatrové budovy stylově završuje Gravity Bar v nejvyšším poschodí. Točený Guiness, který je v ceně prohlídky, vám k nabytým znalostem dodá nezbytný smyslový doplněk a k důkladnému nasátí dublinské atmosféry pak pomůže i samotný výhled na metropoli.
Nicméně za poznáním opravdové tváře irských "pubs" musíte zamířit jinam - nejlépe do čtvrti Temple Bar, pojmenované podle nejslavnějšího z místních barů. Dlážděné uličky v centru města, jako cévy v těle, rozvádějí po celé čtvrti vlídnost a pohodu; z restaurací mnohdy vyhrává tradiční irský folk a život, spíše než v noci, zde utichá ve dne.
Chcete - li se kulturně obohatit i v dalších oblastech, povinnými zastávkami pro vás budou Národní galerie s unikátní sbírkou irského umění a Národní archeologické muzeum.
Historicky zřejmě nejvýznamnější umělecké dílo v Dublinu - úžasně ilustrovaný manuskript evangeliáře Knihy z Kellsu - ukrývá stará knihovna univerzity Trinity College.
Bohaté literární dědictví slavných irských autorů (například Jamese Joyce či W. B. Yeatse) potom ukazuje Dublinské muzeum spisovatelů. K současnosti se naopak obrací Irské muzeum moderního umění.
Jedno z největších dublinských náměstí - Merrion Square se sochou Oscara Wildea - lemuje několik nádherných georgiánských domů porostlých břečťanem. Katedrála zasvěcená irskému patronovi, svatému Patrikovi, je pak jednou z vůbec nejhezčích staveb ve městě. Pokud po tom všem zatoužíte po úniku od ruchu metropole, najdete tu také několik velmi půvabných parků.
Trnitou cestu k irské nezávislosti (a s ní spojená staletí bolesti a utiskování) připomíná bývalá věznice Kilmainham Gaol. Ztichlé místnosti, ukrývající v sobě temnou minulost, ostře kontrastují s hlučnou irskou náturou. Proto pokud sem zamíříte cestou z některého z barů, nejspíše tu velmi rychle vystřízlivíte.
Ačkoliv za zdejší "černé zlato" zaplatíte řádově vyšší ceny než v Česku, je na irských barech poměrně pozitivní, že doletět se za nimi dá relativně levně - s dostatečným předstihem se zpáteční letenky do Dublinu dají pořídit již za ceny pohybující se kolem tří tisíc korun. Kratší dovolená i s ubytováním a dopravou tu potom pořídíte za ceny kolem devíti tisíc korun.