Pohled do historie z ptačí perspektivy. Jak se oblíbená místa proměnila za 75 let?

Dagmar Tichá Dagmar Tichá
22. 7. 2025 9:15
Jak vypadalo Lipno bez vody nebo pražská zoo v době, kdy do ní dorazil první šimpanz? Unikátní historické letecké snímky ukazují proměny oblíbených výletních míst za posledních 75 let. Podívejte se na známé lokality z ptačí perspektivy tak, jak jste je ještě neviděli.

Masový turismus proměnil českou krajinu k nepoznání. Horské resorty, vodní nádrže nebo zoologické zahrady dnes patří mezi vyhledávané cíle nejen letních dovolených. Jenže před pár desítkami let vypadala řada míst docela jinak. Díky webu Chytrémapy.cz si teď může každý prohlédnout, jak tyto lokality vypadaly třeba v roce 1950. Rozdíly jsou často fascinující.

Pec pod Sněžkou 1950 letecký snímek
Pec pod Sněžkou 1950 letecký snímek | Foto: TopGis

Pec pod Sněžkou na leteckém snímku z roku 1950

První zmínku o osídlení oblasti dnešní Pece pod Sněžkou je možné dohledat ve zprávě o dolování z roku 1511. Tehdy se totiž v místních dolech těžily především měděné rudy a arsenopyrit. Poslední těžba v Peci proběhla v roce 1959, kdy byla definitivně ukončena po téměř 450 letech.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy