Nuuk (Grónsko) - Obrovská ledová kra, čtyřikrát tak veliká jako Manhattan, se o víkendu odlomila na severozápadě Grónska.
Její rozloha činí dvě stě padesát kilometrů čtverečních, tloušťka ledu dosahuje dvě stě metrů. Kra má takový objem, že by to na 120 dní pokrylo spotřebu pitné vody ve Spojených státech.
Satelitní snímky ukazují, že Petermannův ledovec, druhý největší v Grónsku, ztratil již přibližně čtvrtinu svého ledovcového šelfu, tedy té části, která plave na mořské hladině.
Vědci si nejsou jisti, zda je odlomení kry přímo důsledkem globálního oteplování, i když je to dosti pravděpodobné.
Grónské ledovce se odlamují především z toho důvodu, že jejich stabilitu narušuje voda z tajícího ledu a sněhu, která vtéká do puklin, jež v nich vznikají. Prvních šest měsíců letošního roku bylo podle meteorologů vůbec nejteplejších od okamžiku, kdy se měření teplot provádějí.
Příčinou extrémně vysokých teplot je jednak klimatický jev El Niňo vznikající na východě Tichého oceánu, jednak jsou to emise skleníkových plynů. Každým rokem se od Grónska odlomí stovky ker. Kra této velikosti se ale naposledy od ostrova oddělila v roce 1962.
Plující ledový ostrov se nyní posouvá k jihu a může ohrozit lodní dopravu v úžinách mezi Grónskem a pobřežím arktických ostrovů v Kanadě.