Paroubek, Klaus, Merkelová. Jak bojují s karikaturami?

Paroubek, Klaus, Merkelová. Jak bojují s karikaturami?
Karikatura se dá použít i v předvolebním boji. Před krajskými volbami v roce 2008 tak lidem ve středních Čechách doputovaly do schránek letáky parodující vedení ODS. Autora kampaně se nepodařilo vypátrat.
V únoru 2009 se americký deník New York Post musel po vlně kritiky omluvit za karikaturu, na které zatřelený šimpanz představuje prezidenta Baracka Obamu. "Cílem vtipu nebylo přirovnat prezidenta k šimpanzovi. Chtěli jsme si udělat legraci z absurdně navrženého a napsaného stimulačního balíčku," vysvětloval list. Obamův mluvčí jen dodal, že prezident karikaturu neviděl, a že deník podle něj není příliš zajímavé čtení.
K žalobě na média přiměly karikatury slovenského premiéra Robera Fica. V červenci 2009 zveřejněné kreslené vtipy deníku SME, které naznačují, že je bezpáteřním politikem, si podle něj nepřípustně utahují z jeho zdravotního stavu. Fico zažaloval vydavatele o 33 tisíc eur.
Může se někdo omluvit i za karikatury, které nevytvořil? Ano. Vyhledávač Google byl v listopadu 2009 uživateli dotlčen k omluvě za to, že při vyhledávání obrázků americké první dámy Michelle Obamové na prvních místech figurovaly rasistické karikatury. Vymazet z výsledků je ale odmítl. Obrázky z vyhledávání zmizely až ve chvíli, kdy je někdo smazal z webu, na které byly umístěny. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Wprost
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
14. 12. 2009 11:59

Praha - Soud nepřiznal Petře Paroubkové omluvu za karikaturu v časopise Reflex. Není to žáné překvapení, soudy se většinou veřejně činných osobností v takových případech nezastávají. I když existují výjimky - ani karikatura nesmí překročit určitou mez. Podívejte se na výběr podobných případů z poslední doby.

 

Právě se děje

Další zprávy