Skřeti jsou jednou z ras ve fiktivním světě Středozemě. V románu je autor Pána prstenů vyobrazil jako ošklivé kanibalské vrahy ve službách Temných pánů Morgotha, Saurona, ale také čaroděje Sarumana.
Podle Andyho Duncana je tak vzezření skřetů mnohem horší než u jiných postav. O jeho názorech, jež zazněly v podcastu časopisu Wired, informoval britský web Daily Mail.
Duncan je autorem několika sci-fi knih a vyučujícím na marylandské státní univerzitě ve Frostburgu. Kromě toho napsal parodii zasazenou do Tolkienovy smyšlené Středozemě s názvem Senátor Bilbo.
Kladné postavy jsou bílé, záporné černé a šikmooké
Americký spisovatel také přirovnal vyobrazení skřetů k dnešním uprchlíkům a kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za situaci, která momentálně panuje na hranicích s Mexikem.
"Je jednodušší oponenty démonizovat než je pochopit. Je jednodušší postavit zeď a označit uprchlíky, kteří chtějí legálně, či nelegálně překročit jižní hranici USA, za 'lůzu', a nesnažit se je pochopit," dodal Duncan.
Britský web Daily Mail upozorňuje na to, že to není zdaleka poprvé, kdy je Tolkien kritizovaný za rasismus. V roce 2003 se podobně vyjádřil také Stephen Schapiro, profesor Warwickovy univerzity. "Tolkienovy kladné postavy jsou bílé, záporné postavy jsou černé, šikmooké, neatraktivní, mluvící nesrozumitelnou řečí a psychologicky nevyvinuté," citoval Schapira deník.
Profesorovu kritiku však umlčeli další experti na Tolkiena, včetně britského literárně charitativního spolku Tolkienovo společenství. Připomněli, že britský autor rasismus nenáviděl a ostře se proti němu postavil zejména koncem 30. let 20. století. Hitlera označil za "malého brunátného ignoranta".
Deník Daily Mail také citoval jeho korespondenci s berlínským nakladatelstvím Rütten & Loening z roku 1938, ve kterém se distancuje od jakýchkoliv nacistických a protižidovských ideologií.
J. R. R. Tolkien byl rodilým Britem, ale jeho rodina měla německé předky. Spisovatel zemřel v roce 1973 ve věku 81 let. Je autorem desítek knih a vědeckých studií.