Dan Poláček,
Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Zoot Suit Riots (Los Angeles, 1943)
V roce 1943 se Los Angeles stalo dějištěm dramatických událostí známých jako Zoot Suit Riots. Název pochází od charakteristického oblečení "zoot suit" - výrazných obleků s širokými rameny a nohavicemi zúženými u kotníků, které nosili především mladí Mexičané a Afroameričané. Vše začalo 3. června 1943, kdy skupina asi 50 námořníků vyrazila do ulic Los Angeles, ozbrojená improvizovanými zbraněmi. Prvními oběťmi byli dva chlapci ve věku 12 a 13 let, kterým námořníci strhali oblečení a zbili je. V následujících dnech se násilí rychle rozšířilo do mexických čtvrtí východního Los Angeles a čtvrti Boyle Heights.
Situace vyvrcholila 7. června, kdy se do centra Los Angeles nahrnulo přibližně 5000 civilistů. Násilníci vtrhávali do kin, strhávali mladým mužům jejich oblečení a veřejně je ponižovali. Útoky se neomezovaly jen na Mexičany - terčem se stali i mladí Afroameričané a Filipínci. Nepokoje byly výsledkem hlubších rasových předsudků a napětí ve společnosti. Předcházela jim kauza Sleepy Lagoon z roku 1942, kdy byl zavražděn José Díaz, což vedlo k masovému zatýkání mladých Mexičanů. Média tehdy vykreslovala nositele "zoot suits" jako nebezpečné gangstery.