V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.

Bitva mezi Mods a Rockers (Brighton, 1964)

Velikonoční víkend roku 1964 se zapsal do britské historie jako moment, kdy se poklidné přímořské letovisko Brighton proměnilo v bitevní pole dvou výrazných mládežnických subkultur. Na jedné straně stáli "Mods" - mladí lidé na elegantních skútrech, oblečení v drahých italských oblecích, a na straně druhé "Rockers" - vyznavači rokenrolu na motocyklech v kožených bundách.

Tyto dvě skupiny se lišily nejen vzhledem, ale i životním stylem. Mods byli většinou mladí úředníci z nižší střední třídy, kteří si potrpěli na módní oblečení, poslouchali moderní jazz a soul. Rockers naopak představovali dělnickou třídu, milovali rokenrol a jejich idolem byl Elvis Presley. Během velikonočního víkendu se v Brightonu sešlo odhadem 1000 příslušníků obou subkultur. To, co začalo jako série provokací a slovních potyček, se rychle změnilo v násilné střety. Mladí lidé používali řetězy, klacky a kameny. Několik desítek osob se zranilo a policie zatkla více než 70 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy