Padlo další univerzální moudro. Everest neměří 8848 m

ČTK ČTK
1. 3. 2012 14:30
Je tu čínské měření, podle kterého je velehora o 3,5 metru menší
Vítězové z Everestu: Edmund Hillary s Tenzingem Norgayem. Kolik metrů ale zdolali?
Vítězové z Everestu: Edmund Hillary s Tenzingem Norgayem. Kolik metrů ale zdolali? | Foto: Reuters

Káthmándú - Pokud na otázku, kolik měří nejvyšší hora světa Mount Everest, automaticky vychrlíte "8848", zpomalte.

Ze současných vědeckých poznatků se totiž ukazuje, že další z pravidel, kterými nás škola vybavila "jednou pro vždy", bude potřebovat výjimku.

Není totiž vůbec jasné, kolik že horský velikán vlastně měří.

Ve čtvrtek připustili představitelé Nepálu, že by sami chtěli mít ve sporech o skutečnou výšku jasno. "Bohužel, v tuto chvíli pro to nemáme dost peněz ani technických znalostí, řekli novinářům v Káthmándú.

Hora Mount Everest byla sice poprvé změřena v roce 1856, ale údaje o její výšce se dodnes liší.

Nepál oficiálně užívá údaj zjištěný v roce 1954 indickými experty, podle něhož hora měří 8848 metrů, a to včetně sněhové čepice na vrcholu.

Čína, které patří severní svah hory, ale v květnu 2005 naměřila výšku jen 8844,43 metru, tedy o zhruba 3,5 metru méně než indické měření.

Zmatek do údajů o Mount Everestu vnesli už v roce 1999 Američané z bostonské Národní zeměpisné společnosti, kteří satelitním měřením dospěli k výšce 8850 metrů.

Podle Krišny Rádže, šéfa nepálského zeměměřičského úřadu, nemá tato malá himálajská země dostatek finančních ani technických prostředků, aby spor rozřešila. Káthmándú hodlá oficiálně oslovit vytipované sponzory, kteří by mohli přesné měření financovat. Zapotřebí je prý zařízení schopné fungovat v sedmdesátistupňových mrazech.

Nejvyšší horu světa Mount Everest, známou také pod tibetským jménem Čomolungma, poprvé zdolal v květnu 1953 novozélandský horolezec Edmund Hillary spolu s šerpským horským vůdcem Tenzingem Norkejem. Od těch dob na vrcholku stanulo už přes 4000 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy