Pacientovi rostla v plicích místo nádoru jedle

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 4. 2009 9:55
Rusko - To, co na rentgenu vypadalo jako plicní nádor, byl ve skutečnosti pět centimetrů dlouhý semenáček jedle.
Operace srdce může probíhat několika možnými způsoby. Jedním z nich je tzv. koronární bypass, kdy lékaři přemostí kritické zúžení věnčité tepny pomocí cévního štěpu.
Operace srdce může probíhat několika možnými způsoby. Jedním z nich je tzv. koronární bypass, kdy lékaři přemostí kritické zúžení věnčité tepny pomocí cévního štěpu. | Foto: Aktuálně.cz

Když začal 28letý Artyom Sidorkin vykašlávat krev a cítil nesnesitelnou bolest v hrudi, dozvěděl se při nezbytné návštěvě doktora osudovou diagnózu.

Jeho plíce postihla rakovina, což koneckonců potvrdil i nález rakovinného nádoru na rentgenu.

Jedinou nadějí na záchranu byla okamžitá operace.

Ale po otevření pacientovy hrudi se chirurgům nabídl zarážející pohled. Artyomovy plíce totiž neprorůstala rakovina, ale sazenička jedle, napsal britský deník The Sun.

Nevěřili vlastním očím

"Požádal jsem asistenta, ať se jde podívat, že nám tu v pacientovi roste jedle," popsal zarážející operační zkušenost jeden z chirurgů. "Třikrát jsem mrknul, abych se ujistil, že jsem vzhůru," dodal.

Kamashev, jeden z diagnostikujících doktorů, neskrýval své překvapení z výsledku operace. "Byli jsme si stoprocentně jisti, že se jedná o rakovinu plic. Na rentgenových snímcích jsme zřetelně našli místa postižená nádorem. Takových obrazů jsem předtím viděl stovky, proto jsme se rozhodli pro operaci."

Chirurgové tak místo nádoru vyoperovali přibližně pět centimetrů dlouhý semenáček jedle, který prorůstal plící a tlačil na okolní žíly.

Doktoři se domnívají, že Sidorkin musel vdechnout semeno, které postupně v malý jehličnan vyrostlo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy