Pacientovi rostla v plicích místo nádoru jedle

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 4. 2009 9:55
Rusko - To, co na rentgenu vypadalo jako plicní nádor, byl ve skutečnosti pět centimetrů dlouhý semenáček jedle.
Operace srdce může probíhat několika možnými způsoby. Jedním z nich je tzv. koronární bypass, kdy lékaři přemostí kritické zúžení věnčité tepny pomocí cévního štěpu.
Operace srdce může probíhat několika možnými způsoby. Jedním z nich je tzv. koronární bypass, kdy lékaři přemostí kritické zúžení věnčité tepny pomocí cévního štěpu. | Foto: Aktuálně.cz

Když začal 28letý Artyom Sidorkin vykašlávat krev a cítil nesnesitelnou bolest v hrudi, dozvěděl se při nezbytné návštěvě doktora osudovou diagnózu.

Jeho plíce postihla rakovina, což koneckonců potvrdil i nález rakovinného nádoru na rentgenu.

Jedinou nadějí na záchranu byla okamžitá operace.

Ale po otevření pacientovy hrudi se chirurgům nabídl zarážející pohled. Artyomovy plíce totiž neprorůstala rakovina, ale sazenička jedle, napsal britský deník The Sun.

Nevěřili vlastním očím

"Požádal jsem asistenta, ať se jde podívat, že nám tu v pacientovi roste jedle," popsal zarážející operační zkušenost jeden z chirurgů. "Třikrát jsem mrknul, abych se ujistil, že jsem vzhůru," dodal.

Kamashev, jeden z diagnostikujících doktorů, neskrýval své překvapení z výsledku operace. "Byli jsme si stoprocentně jisti, že se jedná o rakovinu plic. Na rentgenových snímcích jsme zřetelně našli místa postižená nádorem. Takových obrazů jsem předtím viděl stovky, proto jsme se rozhodli pro operaci."

Chirurgové tak místo nádoru vyoperovali přibližně pět centimetrů dlouhý semenáček jedle, který prorůstal plící a tlačil na okolní žíly.

Doktoři se domnívají, že Sidorkin musel vdechnout semeno, které postupně v malý jehličnan vyrostlo.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy