Monterrey – Na mexickém blogu se z počátku tohoto měsíce objevil článek kritizující mladou lékařku, která usnula během své služby ve tři hodiny ráno. "Uvědomuji si, že je to únavná práce, ale lékaři jsou povinni ji dělat. Existují desítky pacientů, kteří potřebují jejich pozornost," napsal blogger, který také zřejmě coby pacient pořídil daný snímek, informuje BBC.
Káravého příspěvku si všiml doktor Juan Carlos, který založil na Twitteru hashtag #YoTambienMeDormi (Já jsem také usnul), kde zdravotníci z celého světa začali přidávat i své spící fotografie pořízené během služby v nemocnici.
#LoMásLeído en Salud:
Con #Yotambienmedormí rechazan críticas a colega por quedarse dormida.
http://t.co/j0kJXYfC2t pic.twitter.com/VDI3qZ1CO4
— El Espectador (@elespectador) 17. květen 2015
"Také jsem usnul po 24hodinové směně," zní jeden z příspěvků. "Pracovat 36 hodin nonstop není možné bez 10 minut odpočinku,“ napsal další zdravotník.
#yotambienmedormi 🏩😰 pic.twitter.com/UfCvUwGusI
— ' Luz Vargas (@LuzVargasE) 9. květen 2015
Juan Carlos později založil na podporu mladé lékařky stránku, kde rovněž upozorňuje na jednostrannost tamních zákonů, které výhradně ochraňují pacienta. "Pro lékaře tady v Mexiku je nezákonné, aby si fotografovali pacienta bez jeho předchozího souhlasu, i když je to čistě pro lékařské účely. Pacienti ale mohou pořizovat snímky třeba jen proto, aby mohli druhým poškodit pověst,“ řekl lékař BBC.
Mnozí upozorňují, že lékaři jsou také jenom lidé a mají stejné fyziologické potřeby ostatní. "To ale neznamená, že by se zhoršila péče o pacienty. Problém je, že byl také díky sociálním sítím poškozen vztah lékaře s pacientem. Lidé více sdílejí špatné zkušenosti než ty dobré. Přitom je ostudné, v jakých podmínkách musí lékaři pracovat. Jsme lidé, ne stroje," dodala lékařka Marcela Cueva, která upozorňuje na vyčerpávající přesčasy.