Oteplování způsobí hladomor. Tvrdě zasáhne i Evropu

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
11. 1. 2009 15:10
S černou prognózou přišli američtí vědci
Lidstvo čeká nejhorší hlad v historii. Nezastaví-li globální oteplování.
Lidstvo čeká nejhorší hlad v historii. Nezastaví-li globální oteplování. | Foto: Reuters

Washington - Lidstvo čeká hladomor, jaký nemá v historii obdoby. Koncem tohoto století bude hladem trpět polovina obyvatel planety.

S černou předpovědí tentokrát přišli vědci ze Spojených států. Celosvětová potravinová krize, mnohem horší než ta současná, bude mít podle nich jediného - a za 90 let naprosto nezpochybnitelného - viníka: globální oteplování.

Základní potraviny budou chybět nejen v tropech a subtropech (i když tam bude situace nejhorší).

Krušné časy čekají i Evropu a Ameriku, píší v posledním čísle časopisu Science klimatolog David Battisti ze Seattlu a ekonomka Rosamond Naylorová ze Stanfordovy univerzity.

"Pokud teploty nepřestanou růst, zůstanou trvale vysoké i na konci 21. století a v mnoha částech světa budou překonána dosavadní teplotní maxima, bude zásobování potravinami vážně ohroženo," řekl Battisti.

"Neuvařte planetu," hlásá plakát, který vyvěsili aktivisté z Greenpeace
"Neuvařte planetu," hlásá plakát, který vyvěsili aktivisté z Greenpeace | Foto: Reuters

"A to jsme ještě nezohlednili zásoby vody, které se vlivem vysokých teplot dostanou pod obrovský tlak," citovala ho agentura AP.

Souvislosti: Miliarda lidí zůstane bez vody. I kvůli Čechům

Více lidí, méně jídla

K odstrašujícímu scénáři vědce dovedla dosavadní měření a celkem 23 zkoumaných klimatických modelů.

Ze stejných modelů vycházel i Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) při OSN, který v roce 2007 zvěřejnil teplotní výhled na roky 2050 až 2090.

A výsledek? Jen v tropických a subtropických oblastech poklesnou výnosy z pěstování kukuřice a rýže až o 40 procent. Počet obyvatel planety - a tudíž i počet strávníků - přitom bude oproti současnosti dvojnásobný.

Na klesající úrodě se podepíše i trvale vychlá půda.

Podle Battisti a Naylorové na tom nejhůř ze všech budou oblasti kolem rovníku, konkrétně území mezi 35. stupněm severní a 35. stupněm jižní šířky. Tedy Afrika, velká část Austrálie, jih Číny a Indie, ale i země najih od USA a na sever od Argentiny.

Do úzkých se dostane i Evropa (na snímku vyschlá nádrž ve Španělsku)
Do úzkých se dostane i Evropa (na snímku vyschlá nádrž ve Španělsku) | Foto: Reuters

Právě v nejchudších zemích, jako jsou africký Súdán, Čad, Mali, Mauritánie nebo Etiopie, přitom rychle roste počet obyvatel.

Podle OSN stoupnou teploty v okolí rovníků do roku 2100 o 3,2 stupně.

Rok 2003 se bude opakovat

Ušetřena ale nezůstane ani Evropa, varují vědci v časopisu Science.

Běžná tak budou extrémní vedra, která kontinent zasáhla například v srpnu roku 2003. Během léta tu tehdy zemřelo o 70 tisíc lidí více, než je v této roční době obvyklé.

V takzvaných "starých" členských zemí EU horka nejhůře snášeli lidé ve Francii a Itálii, ale i ve Španělsku, Portugalsku, Belgii a Lucembursku, kde počty mrtvých vzrostly nejvíc.

S rostoucími teplotami se i tady sníží zemědělská úroda, a tedy i množství jídla, které bude z domácí produkce k dispozici.

K čemu přesně dojde, ukázal už zmiňovaný rok 2003.

V tropech a subtropech bude dvakrát tolik lidí na méně než polovinu základních potravin, jako je rýže nebo kukuřice.
V tropech a subtropech bude dvakrát tolik lidí na méně než polovinu základních potravin, jako je rýže nebo kukuřice. | Foto: Reuters

Ve Francii tehdy bylo o 3,6 stupně tepleji než v letech předchozích. Zemědělci následně sklidili podstatně méně o pšenice (o 21 procent), ovoce (o 25 procent) i kukuřice (o 30 procent) než v roce 2002.

Nebezpečná migrace

Evropu ale zasáhne ještě další rána: migrace z chudých a nejvíce "vysušených" zemí.

"Hladomor způsobený oteplením povede k masivnímu stěhování národů," píše se v nové studii.

"Stěhování" však bude vypadat jinak než teď.

"Dříve si lidé mohli vybrat jiné místo, když je z jejich domova vyhnal hlad," vysvětlil americký klimatolog David Battisti. "V budoucnu už ale žádné takové místo nebude. Jídlo budou hledat stovky miliónů lidí."

Souvislosti: Maledivy mizí v oceánu. Hledají půdu v zahraničí

 

Právě se děje

Další zprávy