Autoři studie vedené biotechnologickou společností Deep Longevity zkoumali krevní vzorky a biometrická data 12 tisíc dospělých Číňanů. Vycházeli přitom z takzvaných epigenetických hodin, což je ukazatel, který pomáhá přesněji určit biologický věk člověka bez ohledu na to, kdy se narodil. Píše o tom web Euronews.
O stárnutí lidského organismu podle vědců nejvíc vypovídají hodnota krevního tlaku, index tělesné hmotnosti, kapacita plic a hladina proteinu cystatin C, který určuje stav ledvin. Při pohledu na ukazatele zjistili, že zatímco kvůli pravidelnému kouření člověk v průměru zestárne o 1,25 roku, dlouhotrvající osamělost mu přidá 1,65 roku.
Nejde přitom jen o samotu jako takovou, ale o pocity, které se s ní pojí, jako například pocity strachu a beznaděje, depresivní stavy nebo problémy se spánkem. Rychlejšího stárnutí si vědci všimli také u lidí, kteří nikdy nevstoupili do manželství, nebo obyvatel venkova. První byli z hlediska biologického věku starší o 0,35 roku, druzí o 0,39 roku.
"Samotné nás překvapilo, jak silně duševní nepohoda stárnutí našeho organismu ovlivňuje, a že je dokonce větším rizikem než kouření," uvedl jeden z autorů studie Fedor Galkin. "Psychický stav člověka je zjevně jedním z nejpřesnějších prediktorů jeho tělesného zdraví. Praktičtí lékaři ho přitom při vyšetřeních často opomíjejí," doplnil jeho kolega Manuel Faria.