Orlice Gabča zahynula nedaleko Prahy. Zřejmě na drátech

30. 9. 2009 14:10
Samice z projektu Návrat orla byla silná a zdravá
Pravou nohu měla mrtvá orlice černou a sedřenou na kost. Podle dosavadních zkušeností odpovídá tohle zranění popálení elektrickým proudem
Pravou nohu měla mrtvá orlice černou a sedřenou na kost. Podle dosavadních zkušeností odpovídá tohle zranění popálení elektrickým proudem | Foto: Lubomír Peške

Votice - Byl to zatím první orel vypuštěný v Beskydech, který se vydal daleko na západ a doletěl až téměř k Praze. Našel tam však smrt.

Dvouletá orlice Gabča ze záchranného projektu návrat orla skalního zahynula jižně od Benešova nedaleko Votic. A vše zatím nasvědčuje tomu, že ji zabil člověk, anebo měl na její smrti velmi významný podíl.

"Našel jsem zbytky orla skalního pohozené v křoví," uvedl Lubomír Peške. Ornitolog a světově uznávaný expert na sledování ptáků pomocí vysílaček se v rámci projektu stará o monitoring vypouštěných orlů.

Ve chvíli nálezu byla samice Gabča mrtvá přibližně dva týdny. Její pravá noha byla černá, sedřená na kost a tělu chyběla hlava. Kroužek na levé noze i funkční vysílačka však zůstaly.

Pod fotografií článek pokračuje

Ještě před třemi týdny byla orlice Gabča živá a zdravá. Signál z její vysílačky byl velmi zřetelný v okolí Sedlčan. Dnes zůstal jen vysušený skelet s peřím
Ještě před třemi týdny byla orlice Gabča živá a zdravá. Signál z její vysílačky byl velmi zřetelný v okolí Sedlčan. Dnes zůstal jen vysušený skelet s peřím | Foto: Lubomír Peške

Příčiny a okolnosti smrti odborníci teprve zjišťují. Nejpravděpodobnější je však předpoklad, že Gabču popálil elektrický proud z vedení vysokého napětí.

"Podle zbytků těla se to jeví jako nejvěrohodnější vysvětlení," sdělil vedoucí projektu Petr Orel. "Musíme však počkat na rentgen kostí a také laboratorní rozbor. Mohlo se totiž stát, že orlici někdo otrávil."

Hlavu někdo odnesl

Abeceda orlů
Autor fotografie: Petr Sznapka

Abeceda orlů

Každý orel vypuštěný v Beskydech dostal od ornitologů jméno. Počáteční písmena jmen jdou podle abecedy od nejstarší generace k nejmladší.

Generace 2006:
A
nča
Babka
Cecilka
David

Generace 2007:
Evžen      +2008
Filoména
Gabča    +2009
Hanka

Generace 2008:
Ch
arlie
Isabela
Jakub
Kika

Generace 2009:
L
ia
Miko

Stoprocentně jisté je zatím jedno: Orlice nezahynula v místě, na kterém ji Lubomír Peške pomocí vysílačky našel. Visela totiž ve šlahounech ostružinového keře zachycená několik desítek centimetrů nad zemí. A tam ji musel odhodit člověk.

"Gabča nemohla zemřít tak, jak jsme ji našli," vysvětlil Lubomír Peške. "Někdo ji odnesl na jiné místo, hlavu si schoval jako trofej a tělo hodil do křoví."

Tato orlice je zatím druhá z celkem čtrnácti divokých orlů skalních vypuštěných do české přírody, která zahynula. "S podobnou událostí jsme museli počítat, přesto jsem teď velmi smutný. Byla krásná a zdravá," říká Petr Orel.

Už loni nepřežil v Beskydech jednoletý samec Evžen. "Důvod úhynu se nepodařilo přesně stanovit, jako nejpravděpodobnější se jeví uštknutí zmijí nebo nějaký neznámý stresový faktor," vysvětlil Petr Orel.

Evženova smrt mohla tehdy také souviset se starým zraněním, kdy si jako několikatýdenní mládě polámal křídla při pádu z hnízda.

Odborníci, kteří projekt návrat orla připravili, od začátku upozorňují na to, že vedení vysokého napětí nebo pytláci jsou pro orly největším nebezpečím.

Hanka měla více štěstí

A právě krajinou nedaleko Sedlčan, kde se Gabča už několik týdnů pohybovala, vede vysoké napětí se sloupy nechráněnými proti tomu, aby na ně sedali ptáci.

Elektrický proud mohl dravce zabít hned, nebo ho zranil tak, že bez pomoci lidí neměl šanci přežít. Nelze však vyloučit ani možnost, že někdo našel Gabču ještě živou a místo, aby zavolal odbornou pomoc, ptáka usmrtil.

Už loni se jednomu z orlů vypuštěných v Beskydech postavil do cesty elektrický proud. Popálenou samici Hanku našli lidé na Slovensku. Tam ji však předali do záchranné stanice a letos v srpnu byla uzdravená orlice vypuštěna znova.

Za čtyři roky vypustili ochránci přírody v Beskydech celkem 14 divokých orlů skalních původem ze Slovenska. I přes poslední nepříznivou událost je projekt velmi úspěšný.

Dvanáct královských dravců je v dobré kondici a to je více, než se autoři projektu na jeho začátku odvážili odhadovat.

 

Právě se děje

Další zprávy