Orli se začínají toulat, mladého Jakuba hlídá satelit

Ondřej Netočný
18. 10. 2008 10:01
Orli poznávají svět, lidé je hlídají satelitní vysílačkou.
Foto: Enrico Gombala

Beskydy - Orlí čtveřice už je na svobodě více než 2 měsíce. Za tu dobu se všichni čtyři mladí dravci otrkali natolik, že teď už podnikají výlety daleko za hranice území, ve kterém byli v srpnu vypuštěni. Na řadu přichází Jakubův satelit.

„Na přelomu září a října nastal velký zlom v chování mladých orlů. Dnes jsou více plaší a své zálety podnikají mnohem dál od míst, kde jsme je vypustili," vysvětlil ornitolog a šéf projektu Návrat orla Petr Orel.

Jakubovo putování, takto mají ornitologové přehled o jeho cestách.
Jakubovo putování, takto mají ornitologové přehled o jeho cestách. | Foto: CSOPNJ

„Z malých výletů, které nebyly delší než několik kilometrů, se teď stanou dlouhé potulky po širokém okolí Beskyd, na které už současné rádiové vysílačky nestačí. Proto jsme letos vybavili orla Jakuba satelitem," pochlubil se ornitolog Otakar Závalský.

První orel na mapách

Až doteď se orli pohybovali pouze v odhadech a náhodných pozorováních.

„V uplynulých letech nám často naši kolegové z různých slovenských hor hlásili, že spatřili orla s batůžkem na zádech," vysvětlil Závalský. „Jakub se stane prvním orlem, jehož výlety budou dokonale zmapovány."

Satelit vs. rádio
Autor fotografie: Petr Sznapka

Satelit vs. rádio

Satelitní vysílačka
+ neomezený dosah
+ přesné údaje o poloze
- data jsou stará několik hodin

Rádiová vysílačka
+ okamžitá poloha orla
- závisí na terénu a počasí
- omezený dosah

Satelitní firma ornitologům denně posílá e-mailem informace o Jakubových pohybech zapracované do mapy Beskyd.

„Jakub je samotář, se svými „sourozenci" je jen občas v kontaktu. Už se nám několikrát stalo, že se dostal i mimo naši dosavadní mapu.  V nejbližších týdnech ji rozšíříme, tak abychom měli přehled i o cestách dlouhých stovky kilometrů," řekl Orel.

Každý orel projektu Návrat orla si na zádech nese rádiovou vysílačku, která slouží po dobu pěti let, což je období, kdy orli ještě nemají svá teritoria a proto je velmi těžké je v přírodě vyhledávat a mít informace o jejich pohybech.

„Satelit najde orla kdekoliv na Zemi, je prakticky nemožné aby se jeho signál ztratil. Na druhou stranu informace, které dostáváme o Jakubově poloze, jsou už několik hodin staré. Slouží nám hlavně k přesné orientaci o jeho pohybu," řekl Závalský.

Foto: Enrico Gombala

Jakub má ve svém batůžku kromě satelitní i rádiovou vysílačku. Je tedy možné jej najít i postaru pomocí rádia, což se hodí, pokud ornitologové chtějí okamžitě vědět, kde se nachází.

Satelit navíc není nějakou nadměrnou zátěží, hmotnostně se skoro neliší od jednoduchých rádiových.

Rádiové vysílačky mají omezený dosah několika kilometrů a jejich signál se v hornatém terénu Beskyd snadno ztrácí.

Proto je nejjednodušší orly vyhledávat z vysokých kopců s dobrým výhledem, jako je nejvyšší vrchol Beskyd Lysá hora.

Satelitní přesnost

Nejenže je satelit skvělou pomůckou v mapování orlích výletů, dokáže dobře posloužit i v neplánovaných situacích.

Foto: Enrico Gombala

Pokud se informace o orlově poloze několik dnů po sobě nezmění, je pravděpodobné, že něco není v pořádku. V takové situaci je hračkou najít místo odkud signál vychází, protože satelit určí polohu přesně s minimální odchylkou.

„Kdybychom například Hanku vybavili satelitem, ušetřili bychom několik dnů zdlouhavého a namáhavého hledání v členitém terénu za velmi špatného počasí," Závalský připomněl loňský incident.

Ornitologové si satelitní vysílačku pochvalují. I přes problémy, které doprovázely start celého systému, teď vše funguje bez problémů.

 

Právě se děje

Další zprávy