Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné

Magazín Magazín
2. 8. 2019 13:16
Vývojář vizuálních nástrojů pro digitální média Øyvind Kolås vytvořil sérii snímků, která si důmyslně hraje s fungováním lidského mozku. Na původně černobílé fotografie nanesl mřížku, jež vede k iluzi, kdy pozorovatel vidí obrázky barevně. Z jeho fotek je na internetu virální hit.
Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné | Video: Øyvind Kolås

Podle britského zpravodajského webu Sky News využil Kolås ve svých vizuálních experimentech mřížky složené z barevných čar a teček, které překrývají černobílé fotografie. Lidský mozek se snaží zprůměrovat barevné tóny v popředí s odstíny šedi v pozadí, což přispívá k optické iluzi a divák pak vidí celé obrázky barevně.

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Kolås na svém webu píše, že na podobné bázi fungují tiskárny. Směs barev, které vidí oko a které následně interpretuje mozek, vytváří konečný obraz v mysli člověka. Vývojář techniku navíc neaplikoval jen na fotografie, ale i na filmovou sekvenci (k vidění v úvodu článku).

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Princip, na němž Kolåsovy experimenty stojí, říká, že různé barvy mají různé vlnové délky. Člověk tím pádem vidí objekty barevně, pokud dané vlnové délky odrážejí a zároveň absorbují vlnové délky jiných barev. Červené auto tak například odráží červené vlnové délky a pohlcuje vlnové délky ostatních barev.

Tyto vlnové délky světla následně pronikají do oka, které používá fotorecepční buňky. Černobílé vjemy rozpoznává 120 milionů z těchto buněk, zatímco vlnové délky světla spojené s červenou, zelenou a modrou přibližně sedm milionů z nich.

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Mozek veškeré signály z fotorecepčních buněk posbírá a kromě toho často doplní chybějící informace. Právě proto se Kolåsovy monochromatické snímky zdají být barevné. Přibližně osm procent mužů a jedno procento žen v populaci ovšem bývá barvoslepých, a obrázky proto bude vnímat jinak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy