Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné

Magazín Magazín
2. 8. 2019 13:16
Vývojář vizuálních nástrojů pro digitální média Øyvind Kolås vytvořil sérii snímků, která si důmyslně hraje s fungováním lidského mozku. Na původně černobílé fotografie nanesl mřížku, jež vede k iluzi, kdy pozorovatel vidí obrázky barevně. Z jeho fotek je na internetu virální hit.
Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné | Video: Øyvind Kolås

Podle britského zpravodajského webu Sky News využil Kolås ve svých vizuálních experimentech mřížky složené z barevných čar a teček, které překrývají černobílé fotografie. Lidský mozek se snaží zprůměrovat barevné tóny v popředí s odstíny šedi v pozadí, což přispívá k optické iluzi a divák pak vidí celé obrázky barevně.

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Kolås na svém webu píše, že na podobné bázi fungují tiskárny. Směs barev, které vidí oko a které následně interpretuje mozek, vytváří konečný obraz v mysli člověka. Vývojář techniku navíc neaplikoval jen na fotografie, ale i na filmovou sekvenci (k vidění v úvodu článku).

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Princip, na němž Kolåsovy experimenty stojí, říká, že různé barvy mají různé vlnové délky. Člověk tím pádem vidí objekty barevně, pokud dané vlnové délky odrážejí a zároveň absorbují vlnové délky jiných barev. Červené auto tak například odráží červené vlnové délky a pohlcuje vlnové délky ostatních barev.

Tyto vlnové délky světla následně pronikají do oka, které používá fotorecepční buňky. Černobílé vjemy rozpoznává 120 milionů z těchto buněk, zatímco vlnové délky světla spojené s červenou, zelenou a modrou přibližně sedm milionů z nich.

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Mozek veškeré signály z fotorecepčních buněk posbírá a kromě toho často doplní chybějící informace. Právě proto se Kolåsovy monochromatické snímky zdají být barevné. Přibližně osm procent mužů a jedno procento žen v populaci ovšem bývá barvoslepých, a obrázky proto bude vnímat jinak.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 1 hodinou

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy