Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné

Magazín Magazín
2. 8. 2019 13:16
Vývojář vizuálních nástrojů pro digitální média Øyvind Kolås vytvořil sérii snímků, která si důmyslně hraje s fungováním lidského mozku. Na původně černobílé fotografie nanesl mřížku, jež vede k iluzi, kdy pozorovatel vidí obrázky barevně. Z jeho fotek je na internetu virální hit.
Optická iluze zamotala lidem hlavu. Černobílé fotky díky triku vypadají jako barevné | Video: Øyvind Kolås

Podle britského zpravodajského webu Sky News využil Kolås ve svých vizuálních experimentech mřížky složené z barevných čar a teček, které překrývají černobílé fotografie. Lidský mozek se snaží zprůměrovat barevné tóny v popředí s odstíny šedi v pozadí, což přispívá k optické iluzi a divák pak vidí celé obrázky barevně.

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Kolås na svém webu píše, že na podobné bázi fungují tiskárny. Směs barev, které vidí oko a které následně interpretuje mozek, vytváří konečný obraz v mysli člověka. Vývojář techniku navíc neaplikoval jen na fotografie, ale i na filmovou sekvenci (k vidění v úvodu článku).

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Princip, na němž Kolåsovy experimenty stojí, říká, že různé barvy mají různé vlnové délky. Člověk tím pádem vidí objekty barevně, pokud dané vlnové délky odrážejí a zároveň absorbují vlnové délky jiných barev. Červené auto tak například odráží červené vlnové délky a pohlcuje vlnové délky ostatních barev.

Tyto vlnové délky světla následně pronikají do oka, které používá fotorecepční buňky. Černobílé vjemy rozpoznává 120 milionů z těchto buněk, zatímco vlnové délky světla spojené s červenou, zelenou a modrou přibližně sedm milionů z nich.

Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná?
Optický klam Øyvinda Kolåse. Je fotografie černobílá, nebo barevná? | Foto: Øyvind Kolås / Sky News

Mozek veškeré signály z fotorecepčních buněk posbírá a kromě toho často doplní chybějící informace. Právě proto se Kolåsovy monochromatické snímky zdají být barevné. Přibližně osm procent mužů a jedno procento žen v populaci ovšem bývá barvoslepých, a obrázky proto bude vnímat jinak.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy