FOTO Mezi Leninem a žralokem. Návštěva muzea optických klamů

FOTO Mezi Leninem a žralokem. Návštěva muzea optických klamů
Díky optické iluzi se návštěvníci mohou svézt po vodě na obrovských deštnících.
V instalaci obřího pokojíčku se může návštěvnice cítit jako Alenka v říši divů.
Podaří se dívce uniknout z čelistí žraloka stylizovaného do pancéřové ponorky?
V muzeu mohou návštěvníci najít i tradiční ruské matrjošky... ale i ty netradiční (v pozadí vpravo matrjoška v podobě Kennyho ze slavného animovaného seriálu Southpark).
Foto: Reuters
Reuters Reuters
27. 10. 2014 8:00
Stát se obrem nebo trpaslíkem, utéct ze žraločí tlamy nebo navštívit Leninovo mauzoleum. To vše a mnohem více mohou zažít návštěvníci nového muzea optických klamů v ruském Petrohradu.

Petrohrad - Muzeum optických iluzí nabízí návštěvníkům více než 100 instalací a 3D grafik. Návštěvníci nejsou jen v roli diváků, ale mohou se plně zapojit do děje...

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy